Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy koronawirusa u osób starszych. Mogą wskazywać na udar

Pierwsze objawy koronawirusa u osób w podeszłym wieku mogą wskazywać na zupełnie inną chorobę - ostrzegają lekarze z Kanady, którzy obserwują przebieg zakażenia w domach dla seniorów. Pacjenci mogą mieć drgawki, problem z mówieniem albo utrzymaniem równowagi, mogą mieć też biegunkę, nudności i wymioty. Gorączka występuje u nich bardzo rzadko.

1. Nietypowe objawy zakażenia koronawirusem u osób starszych

Klasyczne objawy koronawirusa to gorączka, kaszel i duszności. Coraz częściej pacjenci zgłaszają jednak lekarzom dodatkowe dolegliwości, zwłaszcza ze strony układu pokarmowego i nerwowego.

Zauważono, że w dwóch grupach wiekowych infekcja przebiega w niestandardowy sposób: dotyczy to najmłodszych dzieci i seniorów.

Zobacz film: "Pandemia koronawirusa. "Może potrwać nawet 800 dni""

"W przypadku wielu chorób osoby starsze mają nieco inne objawy. Podobnie jest z COVID-19" - mówiła w rozmowie z CNN dr Camille Vayghan, szefowa oddziału geriatrii i gerontologii na Uniwersytecie Emory.

Niektóre objawy zakażenia koronawirusem mogą być tłumione przez występowanie innych chorób współtowarzyszących. Źle zinterpretowane symptomy choroby u seniorów mogą spowodować, że pacjenci zbyt późno trafią do lekarza, a w ich przypadku Covid-19 jest szczególnie groźny.

Dr Quratulain Syed, geriatra przytoczył na antenie CNN przykład 80-latka cierpiącego na cukrzycę, problemy z sercem i początki demencji. Mężczyzna w pierwszych dniach zakażenia koronawiursem nie miał gorączki ani kaszlu. Stał się apatyczny i miał problem z chodzeniem. To spowodowało, że nawet ekipa karetki wezwana przez żonę chorego uznała, że to objawy związane z jego wcześniejszymi dolegliwościami. Dopiero po trzeciej interwencji podczas testów potwierdzono, że u mężczyzny rozwija się Covid-19.

O podobnych obserwacjach opowiadał dziennikarzom dr Sam Torbati, dyrektor medyczny oddziału ratunkowego Cedars-Sinai Medical Center w Kalifornii. Dopiero testy pokazywały, że pacjenci, którzy zgłaszali się do centrum medycznego z objawami przypominającymi udar, chorowali na Covid-19.

"Byli słabi, odwodnieni, gdy próbowali wstawać i przejść kawałek, upadali na ziemię. Ludzie ci byli zdezorientowani, mieli problemy z mówieniem. Na pierwszy rzut oka przypominali osoby po wylewie. A to był tylko wpływ koronawirusa na ich mózg" - opowiadał dr Sam Torbati.

Zobacz także: Koronawirus a seniorzy - co trzeba wiedzieć i jak się chronić?

2. Jak przebiega zakażenie koronawirusem u seniorów?

Lekarze z Toronto opracowali listę objawów koronawirusa u osób w podeszłym wieku. Z ich obserwacji wynika, że gorączka występuje u ok. 20-30 proc. zakażonych seniorów. Kaszel i duszności czasami wcale się nie pojawiają. Lekarze obserwują jednak zmiany w ich zachowaniu o podłożu neurologicznym.

Podobnych obserwacji dokonał dr Sylvain Nguyen, geriatra pracujący Szwajcarii, który jest w trakcie opracowywania raportu poświęconego rzadkim objawom Covid-19, które pojawiają się przede wszystkim u najstarszych zakażonych. Jego obserwacje dotyczą podopiecznych domów opieki dla seniorów we Włoszech, Szwajcarii i Francji.

Wśród symptomów choroby u seniorów lekarz wymienia m.in.:

 • delirium,

 • ponadprzeciętne zmęczenie,

 • apatię,

 • utratę równowagi, łącznie z upadkami,

 • omdlenia,

 • biegunkę,

 • nudności,

 • wymioty,

 • utratę smaku i węchu.

Zobacz także: Koronawirus - nietypowe objawy. Większość pacjentów z Covid-19 traci węch i smak

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza