Trwa ładowanie...

Nootropil - skład i działanie, wskazania i skutki uboczne

Nootropil jest lekiem, który stosuje się w neurologii przy zaburzeniach związanych z pracą mózgu. Przyjmują go głównie osoby w podeszłym wieku. Preparat jest wydawany wyłącznie na receptę i występuje w postaci tabletek powlekanych. W aptece możemy nabyć opakowanie leku nootropil z 20, 30, 60, 90 lub 100 tabletkami. Zobacz, jak działa i kiedy stosować ten lek.

spis treści

1. Co to jest Nootropil

Nootropil to lek wydawany na receptę, który stosowany jest w neurologii. Substancją czynną jest piracetam, który oddziałuje na komórki nerwowe oraz układ naczyniowy. Dodatkowo wspomaga przekazywanie sygnałów przez neurony, wpływa na przemiany energetyczne w komórkach ośrodkowego układu nerwowego, zwiększa wykorzystanie tlenu i glukozy. Oprócz tego substancja czynna ułatwia syntezę związków wysokoenergetycznych, zwiększa rezerwę energetyczną, przyspiesza syntezę neuroprzekaźników.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Częste dolegliwości, których nie można lekceważyć"

Dzięki wszystkim powyższym procesom usprawnione zostają wszystkie procesy poznawcze, czyli: pamięć, uwaga, świadomość oraz uczenie się, a także poprawia się sprawność psychofizyczna i działanie antymiokloniczne. U osób po niedotlenieniu mózgu, zatruciu lub elektrowstrząsach piracetam zapobiega zmianom czynności mózgu. Lek wchłania się bardzo dobrze z przewodu pokarmowego oraz prawie w całości wydalany jest razem z moczem.

Nietypowe oznaki demencji
Nietypowe oznaki demencji [5 zdjęć]

Depresja okazuje się być jednym z najwcześniejszych symptomów demencji – wykazują badania opublikowane

zobacz galerię

2. Kiedy stosować Nootropil

Lek nootropil zalecany jest w leczeniu zaburzeń procesów poznawczych w zespołach otępiennych, mioklonii pochodzenia korowego, zaburzeń dyslektycznych równocześnie z terapią logopedyczną, zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego.

3. Przeciwwskazania

Pomimo że mogą występować wskazania do stosowania leku nootropil, to nie wszyscy pacjenci będą mogli go zażywać. Poważnym przeciwwskazaniem jest schyłkowa niewydolnośc nerek, krwawienie śródmógowe, pląsawica Hungtingtona czy padaczka, ponieważ nootropil może prowokować napady. Osoby, które są uczulone lub nadwrażliwe na którykolwiek ze składników, również nie mogą przyjmować preparatu.

4. Dawkowanie leku Nootropil

Dawkę i sposób podania Nootropilu ustala zawsze lekarz i należy ściśle przestrzegać jego zaleceń. Zazwyczaj zaleca się stosować przez pierwsze tygodnie leczenia 4,8 g leku na dobę. Następnie zaleca się przyjmować 2,4 g na dobę w 2–3 dawkach podzielonych. Podczas kuracji lekiem nootropil dawkę zmniejsza oraz zwiększa jedynie specjalista.

Zobacz także:

5. Możliwe działania niepożądane

Podczas stosowania leku nootropil u niektórych osób mogą pojawić się działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zalicza się: drażliwość, agresywność, nadpobudliwość, zaburzenia snu, nadmierna senność, depresja i uczucie zmęczenia. Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego to kolejne skutku uboczne przyjmowania nootropilu. Niekiedy mogą wystąpić też bóle i zawroty głowy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Jerzy Bajko
Dawkowanie leku nootropil zleca lekarz
Dawkowanie leku nootropil zleca lekarz (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza