Przejdź na WP

Nootropil - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Nootropil jest lekiem, który stosuje się w neurologii w zaburzeniach związanych z pracą mózgu. Nootropil przyjmują głównie osoby w podeszłym wieku. Preparat jest wydawany wyłącznie na receptę i występuje w postaci tabletek powlekanych. W aptece możemy nabyć opakowanie leku nootropil z 20, 30, 60, 90 lub 100 tabletkami.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Częste dolegliwości, których nie można lekceważyć"

spis treści

1. Nootropil - skład i działanie

Nootropil to lek wydawany na receptę, który stosowany jest w neurologii. Substancją czynną leku jest piracetam. Substancja czynna leku nootropil oddziałuje na komórki nerwowe oraz układ naczyniowy. Piracetam wspomaga przekazywanie sygnałów przez neurony, wpływa na przemiany energetyczne w komórkach ośrodkowego układu nerwowego, zwiększa wykorzystanie tlenu i glukozy. Oprócz tego substancja czynna ułatwia syntezę związków wysokoenergetycznych, zwiększa rezerwę energetyczną, przyspiesza syntezę neuroprzekaźników.

Dzięki wszystkim powyższym procesom usprawnione zostają wszystkie procesy poznawcze, czyli: pamięć, uwaga, świadomość oraz uczenie się, a także poprawia się sprawność psychofizyczna i działanie antymiokloniczne. U osób po niedotlenieniu mózgu, zatruciu lub elektrowstrząsach piracetam zapobiega zmianom czynności mózgu. Lek wchłania się bardzo dobrze z przewodu pokarmowego oraz prawie w całości wydalany jest razem z moczem.

Nietypowe oznaki demencji
Nietypowe oznaki demencji [5 zdjęć]

Depresja okazuje się być jednym z najwcześniejszych symptomów demencji – wykazują badania opublikowane...

zobacz galerię

2. Nootropil - wskazania

Lek nootropil zalecany jest w leczeniu zaburzeń procesów poznawczych w zespołach otępiennych, mioklonii pochodzenia korowego, zaburzeń dyslektycznych równocześnie z terapią logopedyczną, zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego.

3. Nootropil - przeciwwskazania

Pomimo że mogą występować wskazania do stosowania leku nootropil, to nie wszyscy pacjenci będą mogli go zażywać. Przeciwwskazaniem do stosowania leku nootropil jest schyłkowa niewydolnośc nerek, krwawienie śródmógowe, pląsawica Hungtingtona czy padaczka, ponieważ nootropil może prowokować napady. Osoby, które są uczulone lub nadwrażliwe na którykolwiek ze składników, również nie mogą przyjmować preparatu.

Dawkowanie leku nootropil zleca lekarz
Dawkowanie leku nootropil zleca lekarz (123rf.com)

4. Nootropil - dawkowanie

Dawkowanie leku nootropil zleca lekarz i należy ściśle przestrzegać jego zaleceń. Zazwyczaj zaleca się stosować przez pierwsze tygodnie leczenie 4,8 g leku na dobę. Następnie zaleca się przyjmować 2,4 g na dobę w 2–3 dawkach podzielonych. Podczas kuracji lekiem nootropil dawkę zmniejsza oraz zwiększa jedynie specjalista.

Zobacz także:

5. Nootropil - skutki uboczne

Podczas stosowania leku nootropil u niektórych osób mogą pojawić się działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych zalicza się: drażliwość, agresywność, nadpobudliwość, zaburzenia snu, nadmierna senność, depresja i uczucie zmęczenia. Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego to kolejne skutku uboczne przyjmowania nootropilu. Niekiedy mogą wystąpić też bóle i zawroty głowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy