Trwa ładowanie...

Norsept – skład, działanie, wskazania i skutki uboczne

Avatar placeholder
20.10.2023 14:26
Norsept stosuje się w niepowikłanym ostrym zapaleniu pęcherza moczowego
Norsept stosuje się w niepowikłanym ostrym zapaleniu pęcherza moczowego (Adobe Stock)

Norsept to lek o właściwościach przeciwbakteryjnych. Jego substancją czynną jest norfloksacyna, substancja o szerokim zakresie działania, należąca do grupy fluorochinolonów. Jakie są wskazania do jego stosowania? Jak dawkować lek? Czy istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych?

spis treści

1. Co to jest Norsept?

Norsept jest lekiem o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. Występuje w postaci tabletek powlekanych. Jest dostępny na receptę. Jego substancją czynną jest norfloksacyna.

Norfloksacyna to lek przeciwbakteryjnym z grupy fluorowanych chinolonów (fluorochinolonów). Mechanizm jej działania polega na hamowaniu syntezy DNA w komórkach bakteryjnych poprzez blokowanie topoizomeraz II:

  • gyrazy DNA – enzymu odpowiedzialnego za zwijanie nici DNA i tworzenie izomerów przestrzennych nici DNA,
  • topoizomerazy IV – enzymu odpowiedzialnego za rozdzielanie nici DNA po zakończeniu procesu replikacji.
Zobacz film: "W aptekach brakuje leków. Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: dla tych pajcentów to wyłączenie z życia"

Konsekwencją działania jest obumarcie komórki bakteryjnej (Norsept to lek bakteriobójczy). Norfloksacynę stosuje się doustnie najczęściej w leczeniu ostrego i przewlekłego, powikłanego i niepowikłanego zakażenia górnych i dolnych dróg moczowych.

W postaci kropli do oczu umożliwia miejscowe leczenie bakteryjnych zakażeń w obrębie narządu wzroku.

Norsept – skład i zamiennik

Norsept zawiera nie tylko substancję czynną, czyli norfloksacynę (400 mg), ale i substancje pomocnicze. Rdzeń tworzy laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, laurylosiarczan sodu, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna i stearynian wapnia, zaś otoczkę: hypromeloza (E 5), hypromeloza (E 15), hydroksypropyloceluloza, makrogol 4000, dwutlenek tytanu (E 171), żółcień pomarańczowa (E 110).

Preparatem na rynku polskim traktowanym jako zamiennik Norsept są tabletki Nolicin. Norfloksacynę zawierają także krople do oczu Chibroxin.

2. Wskazania do stosowania leku Norsept

Norsept stosuje się w celu leczenia różnych jednostek chorobowych o podłożu bakteryjnym. To głównie choroby zakaźne i pasożytnicze oraz urologiczne, takie jak:

3. Stosowanie i dawkowanie leku Norsept

Lek Norsept należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, co najmniej godzinę przed lub 2 godziny po posiłku lub spożyciu mleka, popijając szklanką wody. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz, co w dużej mierze zależy od wskazań. I tak:

  • niepowikłane zakażenie dolnych dróg moczowych wymaga zastosowania dawki 400 mg dwa razy na dobę przez 3 dni,
  • zakażenia dróg moczowych wymaga wdrożenia 400 mg substancji czynnej dwa razy na dobę przez 7-10 dni,
  • przewlekłe nawracające zakażenia dróg moczowych wymaga podania leku w dawce 400 mg dwa razy na dobę przez maksymalnie 12 tygodni.

4. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Norsept nie może być stosowany u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi wiek (nie stosuje się go u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu) oraz uczulenie na norfloksacynę lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku, lub na inne antybiotyki z grupy fluorochinolonów. Nie zaleca się stosowania leku u kobiet ciężarnych i karmiących piersią.

Ze stosowaniem leku Norsept wiąże się ryzyko wystąpienia wielu różnych działań niepożądanych. Obserwuje się takie skutki uboczne, jak:

Zażywając Norsept trzeba pamiętać, że lek wchodzi w interakcje z produktami wielowitaminowymi, preparatami zawierającymi żelazo lub cynk oraz lekami zobojętniającymi, dydanozyną, fenbufenem i sukralfatem.

Trzeba zachować inne środki ostrożności. O czym pamiętać?

  • podczas leczenia powinno się pić dużo płynów, przy czym nie należy popijać leku produktami mlecznymi,
  • podczas leczenia i kilka dni po jego zakończeniu należy chronić skórę przed słońcem,
  • w czasie terapii nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze