Trwa ładowanie...

Nowa surowica na jad węża nadzieją dla krajów rozwijających się

Nowa, tania antytoksyna umożliwi krajom takim jak Papua Nowa Gwinea produkcję ich własnej surowicy na jad węży, a tym samym zapobiegnie wielu zgonom w wyniku ukąszeń.

spis treści

1. Problem z surowicą w krajach rozwijających się

Każdego roku w Papui Nowej Gwinei około 750 osób zostaje ukąszonych przez jadowite węże. Jest to poważny problem dla państwowej służby zdrowia, gdyż w kraju tym brakuje surowicy na jad węży. Państwo nie jest w stanie zapłacić za takie ilości drogiego leku, aby starczyło go dla wszystkich poszkodowanych. Najczęstszymi ofiarami ukąszeń są ludzie biedni, którzy umierają z braku antytoksyny. Naukowcy podkreślają, iż dostęp do bezpiecznych leków, w przystępnej cenie jest jednym z podstawowych praw człowieka. Dlatego też skupili oni swoje działania na zapewnieniu tego prawa również ludziom z najbiedniejszych krajów świata.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Nowa surowica

Naukowcy z Uniwersytetu Melbourne współpracowali z badaczami z Uniwersytetu Papui Nowej Gwinei i Uniwersytetu Kostaryki nad surowicą na jad śmiertelnie niebezpiecznego tajpana papuańskiego. Opracowana przez nich silna antytoksyna może być produkowana za mniej niż 100 dolarów amerykańskich za dawkę. Oznacza to szanse na przeżycie wielu ukąszonych przez jadowite węże.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza