Trwa ładowanie...

Nowe odkrycie. "Magnez potężniejszy niż myślano"

 Aleksandra Zaborowska
13.11.2024 12:20
Niedobory tego składnika sieją spustoszenie w organizmie. Wysiadają stawy, kości i głowa
Niedobory tego składnika sieją spustoszenie w organizmie. Wysiadają stawy, kości i głowa (Getty Images / YouTube)

Okazuje się, że magnez przejawia znacznie więcej korzystnych dla zdrowia właściwości, niż dotąd myśleliśmy. Naukowcy dotarli do nowych wniosków na temat tego pierwiastka. "Magnez potężniejszy niż myślano" - podsumowuje dr Marek Skoczylas na swoim kanale na YouTube.

spis treści

1. Niedobory magnezu zwiększają ryzyko tych chorób

Jak informuje dr Marek Skoczylas, nowe badania wskazują, że niedobory magnezu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób stawów: RZS i choroby zwyrodnieniowej stawów.

Wykazano także, że zwiększenie spożycia magnezu w diecie dało obiecujące rezultaty w poprawie stanu zdrowia u pacjentów z już istniejącymi chorobami stawów - zwłaszcza w grupie kobiet poniżej 65. roku życia.

To jednak nie wszystko: umiejętnie suplementowany (i, oczywiście w zgodnie z potrzebami), zestawiony ze zdrową dietą, jest nieoceniony w łagodzeniu objawów cukrzycy, stresu i zaburzeń psychologicznych czy chorób zapalnych.

Zobacz film: "Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów"

- Od niedawna wiemy także, że prawidłowe stężenie magnezu spowalnia starzenie, jak żaden inny związek - mówi lekarz w filmie.

Aby skorzystać z dobrodziejstw suplementacji magnezu, należy jednak wiedzieć, jakie dawki dobrać.

2. Jaka dawka magnezu dziennie?

- Ogólnie przyjmuje się, że dawki rzędu od 200 do 300 mg magnezu na dzień są wystarczające, aby uzupełnić niedobory - podkreśla dr Skoczylas w filmie.

Brała magnez, bo nie mogła spać. Tak zmieniła się po kilku tygodniach
Brała magnez, bo nie mogła spać. Tak zmieniła się po kilku tygodniach

Wiele osób zmaga się z bezsennością i poszukuje skutecznych ale naturalnych sposobów, które wspomogą

przeczytaj artykuł

Lekarz zaznacza jednak, że mowa tu o dawkach przy stwierdzonych niedoborach. Dla osób, które chcą jedynie zabezpieczyć odpowiedni poziom magnezu przy zrównoważonej diecie i zapobiec niedoborom, wystarczające będzie przyjmowanie magnezu w ilości maksymalnie 100 mg dziennie.

- Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy nasze ciało jest narażone na ciągły stres lub przewlekły stan zapalny, jak to ma w miejsce w przypadku chorób stawów. Wtedy zmienia się także dawkowanie – ostrzega lekarz.

W badaniu "Stan magnezu i stres: koncepcja błędnego koła rozpatrywana na nowo" opublikowanym w czasopiśmie "Nutrients", naukowcy dotarli do wniosku, że "stres może zwiększać utratę magnezu, powodując niedobór, a z kolei niedobór magnezu może zwiększać podatność organizmu na stres, powodując błędne koło magnezu i stresu".

Dr Skoczylas podkreśla więc, że u pacjentów zmagających się z podobnym problemem, pomocne może być zwiększenie dawki suplementacji nawet do maksymalnej, a więc wynoszącej 6 mg na kilogram masy ciała.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze