Rak gardła - brodawczaki, objawy, rozpoznanie, leczenie

Nowotwory niezłośliwe gardła, czyli tak zwane brodawczaki, spotyka się bardzo rzadko. Są to łagodne nowotworowe zmiany. Makroskopowo brodawczaki są zmianami uszypułowanymi, występującymi zazwyczaj w przedniej części jamy ustnej. Zmiany te rzadko ulegają zezłośliwieniu. Brodawczaki stwierdza się także w jamie nosowej. Zmiany mogą być pojedyncze lub mnogie. Wyróżnia się trzy typy morfologiczne brodawczaka: odwrócony, egzofityczny i wałeczkowatokomórkowy. Niestety, cechą charakterystyczną niezłośliwego raka gardła jest jego duża skłonność do nawrotów. Innym przykładem łagodnego raka nosogardła jest naczyniakowłókniak, który dotyka zwykle chłopców i młodych mężczyzn.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Rak gardła - objawy

Zabieg limfadenektomii

Nowotwór nosogardła występuje bardzo rzadko. W naszym kraju odnotowuje się około 150 przypadków w ciągu roku.

Nowotwory niezłośliwe gardła to płaskie guzki w gardle o różnej wielkości. Brodawczaki pokryte są niezmienioną błoną śluzową. Nowotwory niezłośliwe gardła to włókniaki umiejscowione na podniebieniu miękkim, gardle, w obrębie języka, warg, podstawy jamy ustnej, jamy nosowej, gruczołów ślinowych mniejszych, na łukach migdałkowych lub migdałkach. Brodawczaki, rodzaj raka gardła, wyglądają jak niewielkie grona o wąskiej szypule, która znajduje się na błonie śluzowej gardła lub jamy ustnej. W nosowej części gardła rozwija się czasami u chłopców inny typ raka gardła, włókniak młodzieńczy, który łatwo krwawi.

Niekiedy z powodu brodawczaków dochodzi do niedrożności nosa lub uszczerbku słuchu. Oprócz niedrożności nosa typowymi symptomami raka nosogardła są: okresowe krwawienie z nosa, guz w nosogardle, nosowa mowa, trudności z przełykaniem pokarmów oraz niewyraźna mowa. Rzadkim objawem raka gardła jest ból oczu.

Rak gardła - rozpoznanie i leczenie

Jeśli występuje podejrzenie raka niezłośliwego gardła na podstawie stwierdzenia obecności gładkiego guza w przestrzeni jamy nosowej, lekarz zleca przeprowadzenie tomografii komputerowej głowy, badania radiologicznego głowy lub obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Biopsja brodawczaka gardła jest niewskazana, ponieważ może doprowadzić do obfitego krwawienia ze względu na fakt, że guz składa się z naczyń krwionośnych i jest pozbawiony mięśniowej otoczki.

W przypadku wystąpienia niepokojących symptomów należy zgłosić się do lekarza. Leczeniem raka gardła zajmują się chirurdzy szczękowo-twarzowi oraz laryngolodzy. Brodawczaki leczone są operacyjnie, a przed zabiegiem choremu podaje się leki zmniejszające utratę krwi. Tego typu środki są stosowane zwykle przez 2-3 tygodnie przed operacją. Przeprowadzenie angiografii przed zabiegiem może być okazją do embolizacji, która również przyczynia się do zmniejszenia utraty krwi w czasie operacji. Jeśli typ raka gardła, jakim są brodawczaki rozprzestrzeniły się lub nie sposób do nich dotrzeć, stosowana jest radioterapia. Wskazaniem do jej przeprowadzenia są także nawroty choroby nowotworowej. Ostatnio coraz częściej swoje zastosowanie w leczeniu raka niezłośliwego gardła znajduje endoskopia, ale jej użycie jest zawężone do osób z nierozległymi guzami, które zostały uprzednio embolizowane.

Joanna Brodziak, 11 miesięcy temu

Bibliografia

  • Durko M., Godycki-Ćwirko M., Kosiek K., Latkowski B. Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3705-0
  • Latkowski B. Otorynolaryngologia - kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3628-2
  • Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J. Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-41-8

Źródła zewnętrzne

Onkologia

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak gardła - brodawczaki, objawy, rozpoznanie, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Rak gardła - brodawczaki, objawy, rozpoznanie, leczenie
Rak gardła - brodawczaki, objawy, rozpoznanie, leczenie

Zabieg limfadenektomii

Zabieg limfadenektomii

Nowotwór nosogardła występuje bardzo rzadko. W naszym kraju odnotowuje się około 150 przypadków w ciągu roku.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Wczesne rozpoznanie nowotworu żołądka (WIDEO)

Wczesne rozpoznanie nowotworu żołądka (WIDEO) Odtwórz wideo

. Im wcześniej jest on wykryty, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Rak żołądka początkowo objawia się w niecharakterystyczny sposób. Pojawiają (...) Wczesne rozpoznanie w przypadku większości nowotworów...

Rak przełyku - przyczyny, objawy, leczenie

Objawy raka gardła i krtani

Objawy raka gardła i krtani

wskazują na to, że około 70 proc. guzów w tylnej części gardła może być spowodowanych właśnie tą infekcją wirusową. Objawy, które powinny wzbudzić niepokój (...) Guzki Guzki na szyi mogą być jednym z objawów rozwijającego...

Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zakrzepica żył głębokich ma często poważne skutki, dlatego pilne jest rozpoznanie tego schorzenia. Często jest początkiem powstania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Achalazja - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Widok przełyku (zdjęcie RTG)

Widok przełyku (zdjęcie RTG)

Na zdjęciu widać słup środka cieniującego i zjawisko zwane „dziobem ptaka" pozwalające na rozpoznanie achalazji.

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Rak płuc - zdjęcia

Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów tytoniowych.