Nowy kierunek studiów. Ma przygotowywać do wdrażania cyfrowej transformacji w sektorze zdrowia

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego startuje z nowym kierunkiem studiów podyplomowych, który ma kształcić ludzi od cyfrowej zmiany w medycynie. Program łączy klinikę, zdrowie publiczne i analizę danych, a wśród prowadzących mają być także eksperci z Oxfordu i Harvardu.

Uniwersytet Jagielloński prowadzi rekrutację na nowe studia podyplomoweUniwersytet Jagielloński prowadzi rekrutację na nowe studia podyplomowe
Źródło zdjęć: © Getty Images
Marta Słupska

"Innowacje w medycynie i systemach zdrowia"

Kraków zyskuje nową ofertę dla tych, którzy chcą łączyć medycynę z technologią. Uniwersytet Jagielloński prowadzi rekrutację na studia podyplomowe "Innowacje w medycynie i systemach zdrowia: era analiz danych" w Collegium Medicum. Uczelnia zapowiada, że absolwenci będą przygotowywani do wdrażania cyfrowej transformacji w ochronie zdrowia – od pomysłów po ich testowanie i wprowadzanie do praktyki.

Założenie programu jest proste: innowacje coraz częściej powstają na styku kilku światów, a system ochrony zdrowia potrzebuje ludzi, którzy potrafią porozumieć lekarzy, analityków, informatyków, menedżerów i prawników. Dlatego kierunek ma łączyć zagadnienia z medycyny klinicznej, zdrowia publicznego, analizy danych, informatyki oraz regulacji prawnych. Zajęcia mają prowadzić wykładowcy UJ, przedstawiciele uczelni zagranicznych (w tym Oxford University i Harvard University) oraz praktycy z sektora prywatnego.

W komunikacie uczelni podkreślono, że studia odpowiadają na rosnącą lukę kompetencyjną: system ochrony zdrowia wciąż potrzebuje specjalistów, którzy rozumieją zarówno realia kliniczne, jak i nowoczesne narzędzia oparte na danych. To ważne zwłaszcza teraz, gdy cyfryzacja nie ogranicza się już do elektronicznej dokumentacji, ale obejmuje modele predykcyjne, systemy wspomagania decyzji czy analitykę, która ma poprawiać dostępność świadczeń.

Sprawdziliśmy warszawskie SOR-y

Te umiejętności zdobędą uczestnicy

Kierownik studiów dr Roman Topór-Mądry zwraca uwagę, że ambicją programu jest nie tylko nauka narzędzi, ale też przygotowanie do realnych wdrożeń.

- Nasze studia mają na celu nie tylko rozwijanie kompetencji analitycznych, lecz przede wszystkim przygotowanie uczestników do aktywnego udziału w projektowaniu, testowaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w ochronie zdrowia – od narzędzi wspierających decyzje kliniczne, przez modele predykcyjne, po systemy optymalizacji kosztów i poprawy dostępności świadczeń – przekazał.

Zgodnie z zapowiedziami uczestnicy mają zdobyć umiejętność projektowania innowacji opartych na danych z uwzględnieniem standardów etycznych i przepisów. W programie przewidziano m.in. zagadnienia dotyczące regulacji RODO oraz AI Act, czyli obszarów, które w przypadku danych zdrowotnych mają szczególne znaczenie. Uczelnia wskazuje, że rozwój sztucznej inteligencji w medycynie otwiera nowe możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, ale jednocześnie wymaga ścisłego pilnowania zasad prywatności i bezpieczeństwa informacji.

W tle pojawiają się też trendy europejskie. UJ zwraca uwagę na silny impuls do wykorzystywania danych zdrowotnych w ramach Europejskiej Przestrzeni Danych Zdrowotnych (EHDS) przy równoczesnym wdrażaniu rozwiązań opartych na AI. To kierunek, który może przyspieszyć badania i usprawnić organizację opieki, jednak tylko wtedy, gdy będzie budowany w oparciu o jasne reguły i zaufanie pacjentów.

Rekrutacja na studia podyplomowe "Innowacje w medycynie i systemach zdrowia: era analiz danych" potrwa do 31 stycznia. Zgłoszenia są przyjmowane przez elektroniczny system rekrutacji kandydatów na studia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródło: PAP

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Źródło artykułu: WP abcZdrowie
Wybrane dla Ciebie
Prosta recepta na długowieczność. Ekspert tłumaczy, co ma największy wpływ
Prosta recepta na długowieczność. Ekspert tłumaczy, co ma największy wpływ
Hanna Bieluszko o chorobie. "Nie chcę trzymać mojego raka w tajemnicy"
Hanna Bieluszko o chorobie. "Nie chcę trzymać mojego raka w tajemnicy"
Stłuszczenie wątroby można cofnąć. Lekarze wskazują, co działa najlepiej
Stłuszczenie wątroby można cofnąć. Lekarze wskazują, co działa najlepiej
Kolejki do lekarzy po nowemu. Zmiany już od 1 lipca
Kolejki do lekarzy po nowemu. Zmiany już od 1 lipca
Lekceważony objaw raka. Pojawia się tylko w nocy
Lekceważony objaw raka. Pojawia się tylko w nocy
Julia Kamińska o kolejkach do lekarzy. "Wyskoczyło mi ponad 500 dni oczekiwania"
Julia Kamińska o kolejkach do lekarzy. "Wyskoczyło mi ponad 500 dni oczekiwania"
Makłowicz tego nie zje z grilla. "Droga do samobójstwa"
Makłowicz tego nie zje z grilla. "Droga do samobójstwa"
Te wiosenne grzyby zawierają białko i witaminy. Nie jedz ich na surowo
Te wiosenne grzyby zawierają białko i witaminy. Nie jedz ich na surowo
Pojawia się przed śmiercią. Dominujący motyw w snach
Pojawia się przed śmiercią. Dominujący motyw w snach
Obniża cukier i cholesterol. Prawdziwy superfood w kuchni
Obniża cukier i cholesterol. Prawdziwy superfood w kuchni
"Chcemy lekarzy, nie manekinów". Pacjentki stanęły w obronie kierownika oddziału
"Chcemy lekarzy, nie manekinów". Pacjentki stanęły w obronie kierownika oddziału
Ostrzegają turystów. Na tatrzańskich szlakach pojawiły się jadowite węże
Ostrzegają turystów. Na tatrzańskich szlakach pojawiły się jadowite węże