Przejdź na WP

Nowy peptyd lekiem na potrójnie negatywnego raka piersi

Naukowcy z College of Science and Technology Uniwersytetu Temple przedstawili nowy peptyd, który może okazać się pomocny w walce z potrójnie negatywnym rakiem piersi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Potrójnie negatywny rak piersi

Potrójnie negatywny rak piersi stanowi 10-20% wszystkich guzów piersi. Zwykle występuje u młodych kobiet, charakteryzuje się agresywnością i daje złe rokowania. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu jest otyłość. Jak udowodnili naukowcy, u osób cierpiących na otyłość występuje wyższy poziom leptyny, czyli białka, które sprzyja rozwojowi nowotworów poprzez aktywowanie wzrostu komórek nowotworowych i przeciwdziałanie lekom stosowanym w terapii raka. Poziom leptyny w guzie piersi jest znacznie wyższy niż w zdrowej tkance.

Nowy peptyd lekiem na potrójnie negatywnego raka piersi
Nowy peptyd lekiem na potrójnie negatywnego raka piersi (123RF)

2. Peptyd na raka piersi

Nowy peptyd to antagonista receptora leptyny. Przeprowadzono badanie na myszach, które dowiodło, że zastosowanie peptydu w przypadku potrójnie negatywnego raka piersi wydłużyło czas przeżycia o 80% w porównaniu do 21%, jakie daje chemioterapia. Dodatkowo peptyd okazał się całkowicie nietoksyczny, nawet w maksymalnych dawkach. Z badań wynika, iż nowy peptyd może być bardzo pomocny w leczeniu nie tylko potrójnie negatywnego raka piersi, szczególnie u osób otyłych, ale być może również w terapii innych chorób nowotworowych.

Następny artykuł: Operacja raka piersi

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy