Trwa ładowanie...

Nowy peptyd lekiem na potrójnie negatywnego raka piersi

Naukowcy z College of Science and Technology Uniwersytetu Temple przedstawili nowy peptyd, który może okazać się pomocny w walce z potrójnie negatywnym rakiem piersi.

spis treści

1. Potrójnie negatywny rak piersi

Potrójnie negatywny rak piersi stanowi 10-20% wszystkich guzów piersi. Zwykle występuje u młodych kobiet, charakteryzuje się agresywnością i daje złe rokowania. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu jest otyłość. Jak udowodnili naukowcy, u osób cierpiących na otyłość występuje wyższy poziom leptyny, czyli białka, które sprzyja rozwojowi nowotworów poprzez aktywowanie wzrostu komórek nowotworowych i przeciwdziałanie lekom stosowanym w terapii raka. Poziom leptyny w guzie piersi jest znacznie wyższy niż w zdrowej tkance.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Peptyd na raka piersi

Nowy peptyd to antagonista receptora leptyny. Przeprowadzono badanie na myszach, które dowiodło, że zastosowanie peptydu w przypadku potrójnie negatywnego raka piersi wydłużyło czas przeżycia o 80% w porównaniu do 21%, jakie daje chemioterapia. Dodatkowo peptyd okazał się całkowicie nietoksyczny, nawet w maksymalnych dawkach. Z badań wynika, iż nowy peptyd może być bardzo pomocny w leczeniu nie tylko potrójnie negatywnego raka piersi, szczególnie u osób otyłych, ale być może również w terapii innych chorób nowotworowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Operacja raka piersi
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza