Odgrzybianie organizmu – dieta, zioła i leki
Odgrzybianie organizmu ma na celu pozbycie się z organizmu nadmiaru drożdżaków Candida, wywołujących kandydozę ogólnoustrojową. Choroba może dawać bardzo nietypowe, ale dokuczliwe objawy. W jaki sposób ją rozpoznać? Jak leczyć grzybicę? Co warto wiedzieć?
1. Co to jest odgrzybianie organizmu?
Odgrzybianie organizmu to kilkuetapowy proces, celem którego jest wyeliminowanie z organizmu nadmiaru drożdżaków Candida albicans, obecność których może prowadzić do ogólnoustrojowej kandydozy.
Drożdże są naturalnym składnikiem flory bakteryjnej odcinków jelita grubego. Patologią nie jest zatem ich obecność, a przerost drożdżaków. Wówczas „dobre bakterie” fermentacji mlekowej są zastępowane drożdżami Candida i bakteriami chorobotwórczymi. Pojawia się grzybica ogólna, nazywana inaczej kandydozą.
2. Przyczyny i objawy grzybicy ogólnoustrojowej
Zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej mają swoje konsekwencje, a problem z zagrzybieniem organizmu, który rozpoczyna się w przewodzie pokarmowym, może się rozprzestrzenić.
Gdy patogeny przedostają się do krwi, przenikają do różnych narządów. Mogą wywołać grzybicę pochwy czy zatok.
Pojawieniu się grzybicy ogólnoustrojowej sprzyja:
- częste i długotrwałe przyjmowanie antybiotyków (co zaburza równowagę flory bakteryjnej jelit),
- dieta bogata w cukry i żywność wysoko przetworzoną (wpływa na rozrost drożdżakaków, ponieważ ich podstawowym pokarmem jest cukier),
- niehigieniczny tryb życia, przewlekły stres, niedobór snu, używki,
- przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz hormonalnej terapii zastępczej,
- chemioterapia i radioterapia,
- obniżona odporność.
Grzybica ogólnoustrojowa jest bardzo niebezpieczna i uciążliwa. Choć grzyby krążące w organizmie wydzielają toksyny, choroba początkowo nie daje silnych i charakterystycznych objawów, a jej rozpoznanie nie jest łatwe. Warto być więc czujnym i obserwować organizm.
Objawami, które mogą wskazywać na konieczność odrzybienia całego organizmu jest:
- niestrawność, przelewanie w brzuchu, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, zgaga, ból żołądka,
- przykry zapach z ust,
- zmęczenie, senność, brak energii, niewysypianie się,
- bóle głowy,
- rozdrażnienie, zmienność nastrojów, złe samopoczucie,
- stany lękowe,
- obniżenie koncentracji,
- częste infekcje intymne,
- nawracające zapalenie zatok, gardła (zagrzybiony organizm jest osłabiony),
- grzybice paznokci, grzybica skóry,
- wędrujące bóle stawów i kości,
- duże łaknienie na słodycze i żywność bogatą w cukier.
3. Sposoby na odgrzybianie organizmu
Jak odgrzybić organizm? Można sięgnąć zarówno po leki konwencjonalne, także na receptę, jak i zioła oraz domowe sposoby. Pomocna jest również dieta.
Jeśli chodzi o leki przeciwgrzybicze, można je stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. To krople, tabletki i globulki dopochwowe. Na zmiany grzybicze skóry oraz paznokci warto stosować maści, płyny, kremy, specjalne lakiery do paznokci, pudry, zasypki oraz szampony.
Składnikami aktywnymi preparatów mogą być azole, alliloaminy, kwas borowy czy miedź. Odgrzybianie organizmu w przypadku ciężkich kandydoz i kandydemii wymaga zastosowania antybiotyków lub chemioterapeutyków.
Odgrzybianie organizmu można wspierać, stosując zioła na odgrzybianie organizmu i preparaty naturalne. Zalicza się do nich:
- wyciąg z pestek grejpfruta,
- aloes,
- czosnek,
- gorzknik kanadyjski,
- piołun,
- korę dębu,
- korę kruszyny,
- wrotycz,
- koci pazur,
- echinaceę (jeżówka),
- olejek z oregano,
- nalewkę z łupin orzecha czarnego.
Rozwiązaniem problemu, jak odgrzybić organizm, są też babcine sposoby. Dobre efekty daje na przykład picie sody oczyszczonej. Roztwór obniża pH w organizmie oraz zobojętnia kwaśną treść żołądkową.
4. Dieta na odgrzybianie organizmu
W odgrzybianiu organizmu bardzo ważną rolę odgrywa dieta. Podstawą jest wyeliminowanie z niej wszelkich cukrów prostych oraz ograniczenie spożycia węglowodanów.
Co jeść, by odgrzybić organizm? Kluczowe są warzywa, kiszonki, cytrusy, kefir, maślanka i jogurty o dużej zawartości bakterii probiotycznych. Można jeść jajka, grube kasze i chleb żytni na zakwasie.
Co wykluczyć z diety? Bardzo ważne jest, by z jadłospisu wykluczyć słodycze, większość owoców, produkty z białej mąki, sery pleśniowe i żółte, soki owocowe, żywność przetworzoną i alkohol, a także produkty zawierające drożdże. Po zakończeniu kuracji warto sięgnąć po probiotyki, które pomogą odbudować florę jelitową i zapobiegną szybkiemu nawrotowi kandydozy.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.