Trwa ładowanie...

Okłady z soli na zatoki

 Aleksandra Miłosz
28.09.2021 18:08
Okłady z soli na zatoki
Okłady z soli na zatoki

Od 3 miesięcy niemal nieustannie jestem chora. Katar, zatkany nos, kaszel i ogólne osłabienie towarzyszą mi każdego dnia. Kiedy więc do i tak uporczywych dolegliwości, doszedł ból i zatkane zatoki stwierdziłam, że przyjmowanie kolejnych leków zda się na nic. Postanowiłam poszukać domowych, naturalnych sposobów, które przyniosą mi ulgę. Traf chciał, że padło na okłady z soli. Ból pojawił się nagle, w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Miałam wrażenie, że rozsadza moją głowę, jednak kumulował się u nasady nosa. Kiedy wkrótce zaczął dokuczać mi też katar wiedziałam, że to zatoki.

spis treści

1. Okłady z soli jako sposób na zatkane zatoki

Poszukując w sieci domowych sposobów na walkę z zatkanymi zatokami przypomniałam sobie, że w dzieciństwie, gdy z nosa leciał katar, a głowa zdawała się eksplodować, mój tata wysypywał na patelnię gruboziarnistą sól, podgrzewał ją, a następnie przesypywał do materiałowego woreczka. Potem zawijał go w lnianą szmatkę i kładł mi na czoło. Taką terapię powtarzał każdego wieczoru, aż do momentu, kiedy dolegliwości nie przeszły.

Zazwyczaj już po pierwszym okładzie budziłam się rano bez problemów z bólem i zatkanymi zatokami. I chociaż od tamtego czasu minęło już 20 lat, postanowiłam wypróbować, czy stare, znane przez nasze babcie sposoby wciąż działają. W sklepie zaopatrzyłam się więc w gruboziarnistą sól i tego samego wieczora zaczęłam kurację. Następnego dnia powtórzyłam rytuał i ku mojemu zaskoczeniu, na 3 dzień ból zupełnie minął i po raz pierwszy od długiego czasu mogłam swobodnie oddychać.**

2. Lecznicza sól

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak odróżnić zapalenie zatok od przeziębienia?"

Okazuje się, że sól nie jest taka zła, jak wydaje się większości z nas. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, pozytywnie wpływa na układ krążenia. Jest higroskopijna, co oznacza, że pochłania nadmiar wilgoci. Oczyszcza także organizm z substancji toksycznych.

Ogrzana sól powoli uwalnia ciepło, które przenikając do wewnątrz, relaksuje mięśnie. Lekarze medycyny naturalnej polecają w tym celu wybór nieoczyszczonej soli kamiennej, morskiej lub gorzkiej.

3. Jak przygotować okład z soli na zatoki?

Jak przygotować okład z soli na zatoki? To bardzo proste. Należy pół kilograma soli przesypać do garnka (koniecznie nieemaliowanego) bądź patelni. Trzymamy na ogniu do momentu, w którym zauważymy, że sól jest już mocno podgrzana. Należy podkreślić, że sól możemy podgrzać również w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. Z zachowaniem ostrożności, przesypujemy gotową sól do skarpetki bawełnianej lub do lnianej chustki. Pamiętajmy, by materiał mocno związać u końca. Okład trzymamy przez 15-20 minut. Kryształków nie wyrzucamy po jednym użyciu, maksymalnie możemy ją jednak podgrzewać tylko cztery razy. Z czasem traci ona swoje właściwości prozdrowotne.

Przyjemne ciepło z pewnością pomoże, gdy wcześniej stosowane środki farmakologiczne zawiodły. W przypadku uczucia mocnego parzenia, możemy położyć na ciele dodatkowy ręcznik.

(wp.pl)
(wp.pl)

4. Okłady z soli na inne dolegliwości

Okłady z soli mogą przynieść ulgę również w przypadku innych dolegliwości. Metoda wykorzystywana przez fanów medycyny naturalnej niweluje:

Im wyższa temperatura, tym głębiej działa w naszym ciele. Musimy jednak uważać – zbyt wysoka może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Ponadto, okłady z soli są doskonałym środkiem rozgrzewającym, dzięki któremu możemy ogrzać ręce czy stopy.

5. Nie dla każdego

Czy polecam tę metodę walki z bolącymi i zatkanymi zatokami? Zdecydowanie tak. Ale co na to specjaliści?

- Tak, o ile jesteśmy zdrowi i nie mamy żadnych innych dolegliwości w postaci nawracającej migreny czy nadciśnienia – mówi lekarz chorób wewnętrznych dr Michał Sutkowski.

- Znacznie bardziej polecam za to inhalacje, które są dużo skuteczniejsze i bezpieczniejsze – dodaje dr Sutkowski.

Jeśli więc jedynym problemem, z którym się zmagasz są zatoki, spokojnie możesz wykorzystać metodę swoich rodziców i dziadków. Pamiętaj jednak, że gdy temperatura soli jest za wysoka, możesz dotkliwie się poparzyć, dlatego zawiń sól w jeszcze jedną warstwę materiału.

Warto też wiedzieć o tym, że okłady z gorącej soli najlepiej przygotowywać wieczorem, tuż przed pójściem spać. Jeśli rozgrzejesz gorącą solą zatoki, a następnie wyjdziesz na dwór możesz być pewien, że ich stan się pogorszy, a ty dłużej będziesz męczyć się z bólem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze