Olejek miętowy - działanie, wskazania, przeciwwskazania
Olejek miętowy to rodzaj olejku eterycznego otrzymywanego z mięty pieprzowej. Od najdawniejszych czasów liście mięty były wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, kosmetycznym i spożywczym. W Polsce znane są przede wszystkim ze swych właściwości leczniczych. Mięta pieprzowa należy do najczęściej stosowanych ziół. Wykorzystywana jest głównie do łagodzenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz jako przyprawa do dań mięsnych.
1. Właściwości olejku miętowego
Mięta jest wieloletnią rośliną pochodzącą z Europy, znaną i stosowaną od tysięcy lat, przede wszystkim przy problemach trawiennych, np. niestrawności, kolkach, mdłościach. Podobne działanie ma olejek miętowy. Głównym jego składnikiem jest mentol.
Mięta pieprzowa jest jedną z nielicznych roślin, które akumulują największą ilość olejku przed kwitnieniem, zwykle obserwuje się wzrost olejku w okresie od powstania pąków do pełnego kwitnienia. Zioło lecznicze pochodzi z Anglii, gdzie jest szeroko wykorzystywane w rodzimej kuchni do dań mięsnych i tradycyjnych sosów miętowych do baraniny.
Właściwości terapeutyczne mięta zawdzięcza olejkom lotnym, garbnikom, flawonoidom i kwasom organicznym. Naturalne olejki pozyskuje się z mięty w postaci mieszanki ponad 30 różnych substancji, w skład których wchodzą: mentol (29-48%), walerian mentolu, tymol, limonen i różne rodzaje garbników.
Naturalne olejki eteryczne działają:
- na zwiększanie wydzielania soku żołądkowego i żółci,
- antyseptycznie,
- wzmacniająco,
- pobudzają system nerwowy,
- wzmagają koncentrację,
- rozkurczowo,
- przeciwwzdęciowo,
- wzmacniająco na pamięć,
- wykrztuśnie.
1.1. Działanie olejku miętowego
Sekret właściwości mięty pieprzowej tkwi w jej liściach. Znajdują się w nich olejki lotne:
- mentol,
- cyneol,
- mentofuran,
- menton,
- walerianian mentolu,
- octan mentolu,
- felandren,
- piperyton,
- pinen,
- karwakrol,
- jasmon,
- tymol,
- garbniki,
- flawonoidy.
Dodatkowo w olejku miętowym znajduje się także:
- witamina C, czyli kwas askorbinowy,
- kwas oleanowy i ursulowy,
- karoten,
- betaina,
- apigenina,
- rytuna,
- witamina A,
- wapń,
- potas,
- magnez,
- żelazo.
To wszystko sprawia, że olejek z mięty pieprzowej wykazuje niezwykłe właściwości lecznicze.
2. Zastosowanie olejku miętowego w medycynie
Miętę stosowano już w czasach starożytnych – Egipcjanie używali jej do balsamowania zwłok, greccy filozofowie uważali, że rozjaśnia umysł - to dlatego można było ich spotkać z wieńcami z liści mięty na głowie.
Od najdawniejszych czasów olejek miętowy jest wykorzystywany w:
- zespole jelita drażliwego w postaci dojelitowych kapsułek,
- dyspepsji w połączeniu z olejkiem kminkowym,
- napięciowych bólach głowy,
- w postaci płynów i maści w połączeniu z innymi składnikami o działaniu przeciwbólowym, przeciwświądowym i kojącym,
- trądziku, zapaleniu śluzówki ust,
- astmie, kolkach, dolegliwościach wątrobowych,
- stłuczeniach, reumatyzmie,
- zapaleniu oskrzeli, katarze, grypie, przeziębieniu,
- rwie kulszowej.
2.1. Olejek miętowy na ból głowy
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej skutecznie łagodzi bóle – zwłaszcza mięśni i stawów. W połączeniu z olejkiem eukaliptusowym, wcierany w skronie, jest naturalnym sposobem na pozbycie się bólu głowy. Menthol jest wyjątkowo popularnym składnikiem preparatów stosowanych przez osoby uprawiające sport w celu zmniejszenia bólu w kontuzjowanych miejscach.
Ma właściwości chłodzące, co jest kluczowym elementem przy łagodzeniu bólu – działa jak okład z lodu. Pomaga złagodzić bóle menstruacyjne, brzucha - podczas biegunki, pozbyć się stanów zapalnych z organizmu, łagodzi skurcze oraz bóle żołądka, bóle reumatyczne oraz wzdęcia i kolkę.
3. Olejek miętowy na zmęczenie
Kąpiele z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego pomagają pozbyć się uczucia zmęczenia po ciężkim dniu, dodają energii i przywracają siły witalne. Działają pobudzająco, poprawiają skupienie oraz koncentrację. Takie kąpiele wzmacniają także organizm i wpływają pozytywnie na działanie układu oddechowego i nerwowego.
Inhalacje z dodatkiem olejku z mięty pieprzowej są polecane zwłaszcza w czasie wytężonego wysiłku fizycznego i psychicznego. Podobno pobudzają lepiej niż kawa czy energetyki. Stosują je osoby cierpiące na zespół przewlekłego zmęczenia, a także te, które doświadczają uczucia przepracowania i wypalenia zawodowego.
4. Zastosowanie olejku miętowego w kosmetyce
Olejek eteryczny wykazuje działanie podobne do naparu z liści mięty, tzn. łagodzi ból. Do zewnętrznego stosowania na ból głowy najlepiej użyć kropli olejku miętowego zmieszanego z kroplą olejku eukaliptusowego i łyżką stołową olejku bazowego (np. oliwa z oliwek). Aromatyczną mieszankę warto wmasowywać w skronie, aż do uczucia ulgi i ustępowania bólu. Mentol ma właściwości oddziaływania na receptory zimna, wywołując uczucie chłodu, co jest istotne przy łagodzeniu bólu.
Naturalne olejki zapachowe są składnikami płynów do płukania jamy ustnej, past do zębów, kremów oraz szamponów. Możesz zrobić sobie w swojej łazience zabieg aromaterapii. Kąpiel z dodatkiem olejku miętowego działa relaksująco, antyreumatycznie i uspokajająco. Zaś parówka z dodatkiem kilku kropli olejku miętowego lub suchego ziela mięty oczyszcza pory, działa przeciwtrądzikowo, odkażająco i łagodząco na tłustą skórę skłonną do wyprysków i podrażnień.
Parówkę ziołową przygotowuje się, zalewając wrzątkiem garść ziół mięty. Należy nachylić się w bezpiecznej odległości nad parą, głowę przykryć ręcznikiem. Po kilku minutach twarz osuszyć papierowym ręcznikiem. Zabieg ten można stosować raz w tygodniu przez 10-15 minut. Parówki z olejku miętowego nie należy stosować przy cerze naczyniowej.
Olejki miętowe są skutecznym sposobem na rozładowanie napięcia i stresu. Mogą być pomocne przy wzdęciach i nudnościach. W tym celu można wykonać napar z mięty. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie i nadmierne stosowanie mięty zakłóca sen i przyczynia się do bezsenności. Lepiej nie stosować naturalnych olejków eterycznych podczas ciąży i u dzieci.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.