Opryszczka - klasyfikacja, objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

Opryszczka to ogólne określenie dla całego spektrum zakażeń opryszczkowych. Najczęściej opryszczkę utożsamia się z wykwitami opryszczkowymi w okolicy czerwieni wargowej. Opryszczkę zwykłą lub opryszczkę pospolitą wywołują wirusy HSV1 i HSV2 z grupy Herpes simplex virus. Każda osoba, u której ujawniła się opryszczka, pozostaje jej nosicielem. 99% osób przechodzi opryszczkę bezobjawowo.

Zakażenie jest powszechne na całym świecie, do zakażenia HSV-1 zwykle dochodzi w dzieciństwie, a HSV-2 podczas kontaktów seksualnych. Po ustąpieniu objawów ich nawrót blokują wytworzone w organizmie przeciwciała. Zakażenie HSV-1 nie chroni przed zakażeniem HSV-2. Ludzie są jedynym rezerwuarem wirusa, a źródłem zakażenia jest chory człowiek lub zakażony bezobjawowo.

Polecane wideo:

Nawrót objawów może nastąpić pod wpływem czynników zewnętrznych (stres, wyziębienie, miesiączka, osłabienie organizmu, przemęczenie, uraz w obrębie ust, ekstrakcja zęba, niedożywienie, choroba bakteryjna, ekspozycja na silne światło słoneczne), rzadziej samoistnie.

Opryszczka - klasyfikacja

Zakażenia wirusem herpes simplex zostały zebrane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem B00. Do zakażeń opryszczkowych zalicza się:

 • wyprysk opryszczkowy (egzema herpeticum),
 • opryszczkowe pęcherzykowe zapalenie skóry,
 • opryszczkowe zapalenie dziąseł i jamy ustnej oraz gardła i migdałków,
 • opryszczkowe zapalenie opon mózgowych,
 • opryszczkowe zapalenie mózgu,
 • opryszczkową chorobę gałki ocznej,
 • rozsianą opryszczkę pospolitą oraz inne postacie zakażenia wirusem opryszczki.

Opryszczka - objawy zakażenia

Najpopularniejszą dolegliwością wywołaną przez wirus HSV1 jest opryszczka wargowa w postaci małych pęcherzyków zapalnych uformowanych w skupiskach w okolicy ust i błony śluzowej jamy ustnej. Pęcherze są wypełnione treścią surowiczą, a potem wydzieliną ropną, która się obsusza i zamienia z czasem w strupek. Objawy zakażenia pojawiają się po 1 do 26 dni od kontaktu ze źródłem – zależy to od postaci zakażenia (zazwyczaj czas ten wynosi 6-8 dni).

Początkowo, nawet przed pojawianiem się widocznych pęcherzyków, można odczuwać pieczenie, mrowienie, swędzenie i lekką bolesność. Bez względu na lokalizację opryszczki, objawy dotyczące skóry i błon śluzowych mogą być podobne. Często dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych. Wykwity opryszczkowe mogą pojawić się też na skrzydełkach nosa oraz innych lokalizacjach, dość często występuje opryszczka narządów płciowych, a u 1% zarażonych notuje się zapalenie jamy ustnej, rogówki, opryszczkowe zapalenie mózgu i opon mózgowych.

Zespoły kliniczne wywołane wirusem opryszczki:

 1. Opryszczka błony śluzowej jamy ustnej i gardła:
  1. Zakażenie pierwotne (może być bezobjawowe):
   1. Ostre zapalenie błony śluzowej dziąseł i jamy ustnej,
   2. Ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych,
  2. Zakażenie nawrotowe.
 2. Opryszczka narządów płciowych:
  1. Zakażenie pierwotne,
  2. Zakażenie nawrotowe.
 3. Opryszczka narządu wzroku.
 4. Opryszczka skóry.

Ostre zapalenie błony śluzowej dziąseł i jamy ustnej

Jest typowym zakażeniem opryszczką u małych dzieci, rzadko u dorosłych. Okres wylęgania wynosi od 3 do 6 dni. Opryszczka objawia się nagłym początkiem, wysoką gorączką, złym samopoczuciem, jadłowstrętem, obrzękiem, zaczerwienieniem i bolesnością dziąseł, pęcherzykami i/lub nadżerkami na błonie śluzowej jamy ustnej i języka oraz na skórze warg i wokół jamy ustnej z tendencją do zlewania się i tworzenia bolesnych owrzodzeń. W przebiegu choroby mogą ulec powiększeniu regionalne węzły chłonne. Objawy ostre utrzymują się 5-7 dni, zagojenie zmian następuje po około 2 tygodniach. Wirus jest wydalany w ślinie jeszcze przez 3 tygodnie, a nawet dłużej.

Wirus opryszczki – drogi zarażenia

Wirus opryszczki atakuje niepodziewanie, to często występującą choroba zakaźna skóry. Nie wolno jej lekceważyć, szczególnie w czasie ciąży, ponieważ powikłania...

Ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych

Częściej występuje u dorosłych, zwykle spowodowane HSV-1, ale może być także wywołane HSV-2 (wówczas występują zmiany towarzyszące na narządach płciowych). Początkowo występuje gorączka, złe samopoczucie, ból głowy, gardła, mięśni, a następnie pojawiają się pęcherzyki na migdałkach i tylnej ścianie gardła, które pękają, tworząc szare nadżerki i owrzodzenia, zmiany na wargach pojawiają się u ok. 1 na 10 chorych. U około 30% chorych w pierwotnym zakażeniu HSV-2 występują objawy oponowe, u 5% zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o łagodnym przebiegu.

Opryszczka narządów płciowych

Zakażenie pierwotne z reguły ma ciężki przebieg, w połowie przypadków powodowane jest HSV-1. Często zakażenie następuje po kontakcie seksualnym z bezobjawowym nosicielem (wirus jest okresowo wydalany w okresie bezobjawowym). Po okresie wylęgania (3-7 dni) u większości kobiet oraz u ok. 40% mężczyzn pojawiają się objawy ogólne: gorączka, ból głowy i mięśni. U mężczyzn pęcherzyki pojawiają się na prąciu, rzadziej na mosznie czy wewnętrznej powierzchni ud, natomiast u kobiet zmiany występują na wargach sromowych, kroczu, czasami na wewnętrznej powierzchni ud, w pochwie i szyjce macicy.

Po stosunku analnym możliwe jest zapalenie odbytnicy. Czasami mogą występować również inne objawy miejscowe: ból, wydzielina śluzowa z cewki moczowej lub pochwy, powiększenie i ból węzłów chłonnych pachwinowych, zaburzenia oddawania moczu w zakażeniu pierwotnym (mogą utrzymywać się 10-17 dni). Zmiany na skórze bardziej rozlegle występują u kobiet i utrzymują się dłużej niż u mężczyzn, bo około 20 dni. Wirus wydalany jest przez 10-12 dni.

W zakażeniu nawrotowym (które jest spowodowane głównie HSV-2) zwykle nie występują objawy ogólne. Zakażenie to ma przebieg łagodny lub skąpo-objawowy. Miejscowe objawy zwiastunowe trwają od 2 godzin do 2 dni. U kobiet pęcherzyki lokalizują się na wargach sromowych większych i mniejszych oraz na skórze krocza (mogą być bardzo bolesne), u mężczyzn zmiany występują głównie na prąciu (często niebolesne). Wydalanie wirusa trwa około 5 dni.

Wirus opryszczki – drogi zarażenia

Zmiany skórne występują zazwyczaj w postaci drobnych grudek i pęcherzyków.

Rozpoznanie opryszczki

Zwykle rozpoznanie opryszczki jest stawiane na podstawie obrazu klinicznego lub po badaniu ginekologicznym – w przypadku zakażeń narządów płciowych u kobiet. Czasami w przypadku trudności diagnostycznych stosowane są badania:

 • Izolacja HSV w hodowli komórkowej – metoda preferowana w opryszczce narządów płciowych, ale jej ujemny wynik nie wyklucza zakażenia.
 • Wykrywanie DNA HSV metodą PCR – uniwersalna metoda o większej czułości niż poprzednia, ale również wynik ujemny nie wyklucza zakażenia.
 • Badania serologiczne – swoiste przeciwciała przeciwko HSV pojawiają się we krwi w ciągu kilku tygodni po zakażeniu; stwierdzenie przeciwciał anty-HSV-2 na ogół świadczy o opryszczce narządów płciowych (wysoka czułość i swoistość). Stwierdzenie tylko przeciwciał anty-HSV-1 jest trudniejsze do oceny ze względu na dużą częstość opryszczki wargowej.

W diagnostyce różnicowej w przypadku opryszczki błony śluzowej jamy ustnej i gardła uwzględnia się kandydozę, zapalenie aftowe, zakażenie Coxsackie, enterowirusowe, rumień wielopostaciowy (zespół Stevensa i Johnsona). Opryszczka narządów płciowych wymaga różnicowania z kiłą, wrzodem wenerycznym i półpaścem.

Leczenie opryszczki

Opryszczkę leczy się miejscowo i ogólnie. Leczenie miejscowe z użyciem różnego rodzaju maści czy past (np. cynkowych) ma na celu odkazić i osuszyć zmienioną przez wirus skórę. Nie wolno stosować maści z antybiotykami, ponieważ wydłużają one czas leczenia i nie działają na wirusy, chyba że wykwitom opryszczkowym towarzyszy zakażenie bakteryjne.

Znacznie szybciej i skuteczniej działają leki podane doustnie. Leczenie ogólne stosuje się podczas opryszczki nawrotowej, szczególnie w przypadku opryszczki narządów płciowych, np. stosując pochodne acyklowiru. Zaleca się również zażywanie witamin B1 i B2. Maści i kremy należy nakładać na zmienione chorobowo miejsca, ale także na skórę sąsiadującą. Zaleca się ich stosowanie przez 5 dni, ale nie dłużej jak 10.

Niestety, nie można zapobiec nawrotom opryszczki. Nie ma dostępnej szczepionki przeciw wirusom opryszczki, ale ciągle prowadzone są nad tym badania. Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu opryszczki, należy wzmacniać odporność poprzez spożywanie produktów np. z wyciągiem z jeżówki oraz produktów z żywymi kulturami bakterii. Zaleca się spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, zawierających szereg witamin i minerałów. W porze letniej wskazane jest wielokrotne użycie pomadki do ust z filtrami UV.

Opryszczka - powikłania

Opryszczka może pozostawić liczne powikłania:

 • wtórne zakażenie bakteryjne lub grzybicze wykwitów,
 • zakażenie rozsiane (m.in. przełyku, nadnerczy, płuc, stawów, ośrodkowego układu nerwowego),
 • rumień wielopostaciowy (75% przypadków towarzyszy zakażeniu HSV).

W przypadku zakażenia u ciężarnej może dojść do zakażenia noworodka, które przebiega w postaci rozsianych pęcherzykowych wykwitów na skórze, możliwe jest też ciężkie zapalenie mózgu, wątroby i innych narządów, prowadzące do zgonu. Do zakażenia najczęściej dochodzi w okresie okołoporodowym podczas pierwotnego (ryzyko przeniesienia zakażenia 30-50%) lub nawrotowego (ryzyko mniejsze niż 1%) zakażenia u matki.

Opryszczka dróg rodnych

W czasie ciąży zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego, opóźnienia rozwoju wewnątrzmacicznego płodu i samoistnego poronienia. Opryszczka narządów płciowych (lub nawet objawy zwiastunowe tej choroby) u ciężarnej przed porodem jest wskazaniem do cięcia cesarskiego.

Opryszczkowe zapalenie mózgu

Jest najczęstszym rodzajem wirusowego zapalenia mózgu. Uważa się, że częstość występowania tego groźnego powikłania zakażenia wirusem opryszczki wynosi ok. 1 na 500 000. Najczęściej dochodzi do zakażeń w grupie poniżej 20. roku życia oraz po 50. roku życia. U młodych ludzi jest to najczęściej zakażenie pierwotne, natomiast u starszych reaktywacja infekcji. Śmiertelność jest bardzo wysoka i zależy od tego, czy zastosowane zostanie odpowiednie leczenie. U pacjentów nieleczonych, aż 70% przypadków może skończyć się śmiercią, natomiast w przypadku pacjentów leczonych, liczba ta spada do 20%. Niestety pomimo szczęśliwego przeżycia, większość pacjentów ma utrwalone objawy neurologiczne będące skutkiem przebytego zapalenia. Objawy tego zapalenia mózgu są podobne jak w innych zakażeniach mózgu, ropniu mózgu czy guzie. Do tych symptomów zaliczamy:

 • zaburzenia świadomości:
  • jakościowe (zespoły psychotyczne, zaburzenia osobowości),
  • ilościowe (ograniczenie przytomności do głębokiej śpiączki włącznie),
 • gorączkę,
 • zaburzenia mowy (afazja),
 • objawy móżdżkowe (niezborność),
 • objawy zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego (nudności, wymioty, bradykardia),
 • napady padaczkowe,
  • zlokalizowane,
  • ogólne,
 • niedowład połowiczy,
 • niedowład i porażenie nerwów czaszkowych (najczęściej III, IV VI, VII),
 • zaburzenia pamięci (nawet głębokie zespoły amnestyczne),
 • zmniejszenie pola widzenia,
 • obrzęk tarczy nerwu wzrokowego,

Diagnostyka opiera się na identyfikacji wirusa opryszczki w płynie mózgowo-rdzeniowym za pomocą metody PCR (ang. Polymerase Chain Reaction). Jest to badanie o bardzo wysokiej czułości i swoistości, w związku z tym bardzo często pozwala wykryć wirusa opryszczki w sytuacji, gdy rzeczywiście istnieje zakażenie tym wirusem. Oprócz tego w płynie mózgowo-rdzeniowym stwierdza się typowe odchylenia dla zakażenia wirusowego, czyli:

 • wysokie stężenie leukocytów – 10-500 komórek/mikrolitr, średnio 100 komórek/mikrolitr,
 • stężenie erytrocytów może być podwyższone do 10-500 komórek/mikrolitr,
 • stężenie białka jest podwyższone do 60-700 mg/dl, średnio wynosi ok. 100 mg/dl.

W części przypadków (zwłaszcza u dzieci) początkowe wartości parametrów mogą znajdować się w normie, również wynik PCR może być negatywny w ciągu pierwszych 3 dni od wystąpienia objawów. Badania obrazowe są obowiązkowe u każdego chorego z podejrzeniem zapalenia mózgu.

Rezonans magnetyczny mózgu pokazuje zmiany u większości chorych, nieco niższą czułość ma tomografia komputerowa głowy. Zmiany w MR mogą być widoczne już we wczesnym okresie.

Badanie elektroencefalograficzne (EEG) jest wskazane u wszystkich chorych, ze względu na dość swoisty obraz. Leczenie tego zapalenia mózgu również opiera się na stosowaniu acyklowiru we wlewach dożylnych przez ok. 3 tygodnie. Zaleca się zastosowanie leczenia jak najszybciej w każdym przypadku zapalenia mózgu, zwłaszcza o ciężkim przebiegu, bez oczekiwania na potwierdzenie wirusologiczne – skuteczność w opryszczkowym zapaleniu mózgu jest tym większa, im wcześniej rozpocznie się leczenie.

Rumień wielopostaciowy

Rumień wielopostaciowy jest chorobą dermatologiczną mającą postać obrzękowych, sinoczerwonych rumieni, dobrze odgraniczonych od otoczenia, niekiedy z obecnością pęcherzy na powierzchni, umiejscawiających się na skórze i błonach śluzowych jamy ustnej.

Wśród przyczyn, oprócz wirusa opryszczki, uwzględnia się również inne wirusy: Coxsackie, enterowirusy, bakterie (paciorkowce, Mycoplasma). Może być także spowodowany przez leki - najczęściej sulfonamidy, barbiturany, salicylany, ale również inne leki. Wyróżnia się kilka postaci tego schorzenia:

 • postać łagodniejszą (minor),
 • postać ciężką (major), do której zalicza się:
 • zespół Stevensa-Johnsona,
 • toksyczną nekrolizę naskórka (inaczej toksyczna nekroliza Lyella lub TEN).

Łagodna odmiana rumienia wielopostaciowego charakteryzuje się rumieniowo-obrzękowymi zmianami o rozmaitym nasileniu objawów zapalnych. Zmiany te czasami tworzą koncentryczne figury i obrączki. Mogą powstawać również pęcherze lub zmiany krwotoczne. Zmiany lokalizują się najczęściej na odsiebnych częściach kończyn górnych i dolnych, ale mogą się pojawiać także na błonach śluzowych jamy ustnej i okolic płciowych. Zmiany cechuje symetryczność.

Początek choroby jest nagły, a zmiany utrzymują się kilka tygodni. Towarzyszą im objawy ogólne – wzrost temperatury oraz bóle stawowe i mięśniowe. Zmiany skórne nie swędzą oraz są niebolesne, ustępują bez pozostawienia śladu, mogą jednak nawracać. Leczenie opiera się na podawaniu acyklowiru i leków odczulających: antyhistaminików, wapnia oraz witaminy C.

Zespół Stevensa-Johnsona charakteryzuje się zmianami rumieniowymi, pęcherzowymi i nadżerkowymi umiejscawiającymi się na błonach śluzowych i skórze tułowia. Toksyczna nekroliza naskórka charakteryzuje się rozległym spełzaniem całych płatów naskórka oraz wysoką gorączką i ciężkim stanem ogólnym. Leczenie postaci ciężkiej powinno odbywać się w warunkach szpitalnych.

Opryszczka- profilaktyka

Obecnie nie istnieje szczepionka uodparniająca na zakażenie wirusem opryszczki, wobec tego profilaktyka pierwotna sprowadza się do:

 • Stałego i poprawnego używania prezerwatywy lateksowej podczas stosunku, co zmniejsza ryzyko zakażenia, ale go nie eliminuje,
 • Osoby zakażone opryszczką powinny poinformować partnerów o chorobie przed podjęciem współżycia seksualnego (ryzyko zakażenia w okresie bezobjawowym),
 • W przypadku opryszczki narządów płciowych lub objawów zwiastunowych nie należy podejmować kontaktów seksualnych z osobami zdrowymi,
 • Kobiety w ciąży, które chorowały na opryszczkę narządów płciowych w przeszłości, powinny o tym poinformować lekarza,
 • Kobiety zdrowe, których partnerzy chorowali na opryszczkę narządów płciowych, nie powinny podejmować współżycia płciowego w III trymestrze ciąży.

Istnieje również profilaktyka wtórna, która jest stosowana u osób z trwale obniżoną odpornością, np. w trakcie przewlekłego leczenia immunosupresyjnego. U osób z częstymi i uciążliwymi nawrotami stosuje się doustnie acyklowir lub walacyklowir. Leczenie zmniejsza częstość nawrotów i poprawia jakość życia, podczas przyjmowania leków zmniejsza się ryzyko zakażenia partnera HSV-2.

Bibliografia

 • Dziubek Z., (red.), Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2748-9.
 • Jabłońska S., Chorzelski T., Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-2430-7.
 • Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4154-5
 • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Komentarze (7)
~Mag Marie
~Mag Marie 4 miesiące temu

Ostatnio byłam na ciekawym wykładzie dr ginekolog cytolog położnik, która interesuje się również wirusologią. Już dawno nie obowiązuje podział na wirus typu 1 i 2 czyli ten od pasa w górę i od pasa w dół. Cały internet jest pełen przestarzałych artykułów. Istnieje po prostu cała masa wirusów opryszczki które mutują się tak jak wirus grypy. Zmieniają swój genotyp. Więc rodzajów opryszczki trudno zliczyć ile jest bo powstają ciągle nowe. Jest po prostu typ wirusa opryszczki błon śluzowych. Mało tego, część z tych wirusów to wirusy onkogenne. Powodują także nowotwory szyjki macicy tak jak wirus brodawczaka ludzkiego. Nie trzeba mieć kontaktu z drugą osobą żeby zarazić się. Wystarczy że ktoś ma chorobę autoimmunologiczną albo przyjmuje chemioterapię i może zostać w prosty sposób nadkażony wirusem, który np zaatakuje właśnie rogówkę albo narządy płciowe (bez tych dramatycznych scen "kochanie zdradziłeś mnie i zaraziłrś Ty świnio!). To może spotkać każdego kto ma upośledzoną odporność. Takie wirusy możemy spotkać wszędzie. Takieich informacji możecie szukać tylko w naukowych publikacjach. Tak można zarazić się bez kontaktów seksualnych a choroba i tak jest bardzo bolesna w dodatku można dostać nowotwór. To groźny wirus

Odpowiedz
~Włodzio
~Włodzio ponad rok temu

Dziękuję pani mangalii za zareklamowanie żelu błonkotwórczego urgo . Zele błonkotwórcze działają najskuteczniej przynajmniej w moim przypadku . Dotychczas stosowałem sachol (dostępny bez recepty za ok. 20 zł) ale powstająca błonka jest delikatna i pęka co zmusza do kolejnego smarowania . Dwa miesiące temu pani w aptece zaproponowała mi dezaftan ( bez rezepty za ok 10 zł) Okazał szybki i całkiem bezbolesny w stosowaniu z trwałą błonką ale w miejscu opryszczki pozostawił guzki , czy i kiedy znikną nie wiem ? Z tego powodu zamówiłem w aptece żel od opryszczki urgo , Mam nadzieję , że będzie lepszy od poprzednich ale dowiem się o tym przy następnej wysypce (dostępny również bez recepty ale za ok. 30 zł ).

Odpowiedz
~sonia
~sonia ponad rok temu

o! cos dla mnie, bo się zawsze obawiam że opryszczka mi się rozlezie na całą twarz. Jeśli faktycznie ten filmożel działa to jest to idealny produkt dla mie, bo plastry i maście się u mnie niestety nie sprawdzają. A gdzie to można dostać? I czy można myć twarz bez obawy o przeniesienie opryszczki do oka albo gdzieś obok?

Odpowiedz
mangalia
mangalia ponad rok temu

Mi na opryszczkę dobrze sprawdza się preparat URGO. Mogę używać go na każdym etapie zakażenia. Jak tylko poczuje, że coś się dzieje to już można niszczyć w zarodku, a jak się spóźnię to na wykwit. Dodatkowo też zmniejsza ból i swędzenie, ułatwia gojenie. Dzięki filmożelowi izoluje zapobiegając zakażeniom.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Opryszczka - klasyfikacja, objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Opryszczka - klasyfikacja, objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka
Opryszczka - klasyfikacja, objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

Mity na temat opryszczki

Mity na temat opryszczki

, przedwczesnego porodu lub w rzadkich przypadkach, potencjalnie niebezpiecznego zakażenia u noworodków, jeśli matka ma objawy opryszczki w trakcie porodu (...) Epidemia opryszczki Prawie 2/3 światowej...

Jak pozbyć się opryszczki?

Opryszczka - "wredny" wirus

Opryszczka - "wredny" wirus Odtwórz wideo

mechaniczne błon śluzowych i skóry, oziębienie organizmu czy nawet ekspozycja skóry na działanie promieni UV. Ciężkie objawy opryszczki mogą być także skutkiem (...) Opryszczka jest na tyle podstępną...

Jak pozbyć się opryszczki?

Opryszczka narządów płciowych - odmiany

Opryszczka narządów płciowych - odmiany Odtwórz wideo

Jedną z chorób wirusowych skóry i błon śluzowych jest opryszczka narządów płciowych, która często ma charakter przewlekły i lubi powracać (...) . Wirusa można także „złapać" drogą kropelkową lub przed dotyk. Opryszczka...

Jak pozbyć się opryszczki?

Opryszczka narządów rodnych

Opryszczka narządów rodnych Odtwórz wideo

Opryszczka narządów płciowych Opryszczka jest jedną z najczęściej pojawiających się chorób narządów płciowych. Jeśli kobieta jest nosicielką wirusa (...) opryszczki jej szanse na urodzenie zdrowego płodu...

Jak pozbyć się opryszczki?

Wirus opryszczki - drogi zarażenia

Wirus opryszczki - drogi zarażenia Odtwórz wideo

Wirus opryszczki atakuje niepodziewanie, to często występującą choroba zakaźna skóry. Nie wolno jej lekceważyć, szczególnie w czasie ciąży (...) , ponieważ powikłania są poważne. Według danych, około 80% ludzi na świecie jest zarażona...

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Opryszczka - klasyfikacja, objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

Opryszczka w nosie - zakażenie, objawy, leczenie

? * Objawy opryszczki * Opryszczka w ciąży * Leczenie opryszczki Co jednak zrobić, gdy opryszczka w nosie, już się pojawi? Objawy...

Jak pozbyć się opryszczki?

Kampania społeczna "Bez opryszczki"

Kampania społeczna "Bez opryszczki" Odtwórz wideo

zalecana jest więc nie tylko odpowiednia profilaktyka opryszczki, ale także podjęte odpowiednio wcześniej leczenie. Czasami bowiem kuracja (...) Opryszczka w ciąży jest bardzo niebezpieczna....