Trwa ładowanie...

Oszczędzaj wodę. Poznaj proste sposoby na niższe rachunki

Okazuje się, że przeciętny Polak każdego dnia zużywa około 150 litrów wody. Średnie miesięczne zużycie wody dla czteroosobowej rodziny wynosi więc 15 metrów sześciennych. Przy stosowaniu się do odpowiednich zasad można je ograniczyć o 30%. A ponieważ wiąże się to z konkretnymi kosztami, taka redukcja przynosi oszczędność w postaci trzy- czy nawet czterocyfrowej sumy w skali roku.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Badanie szczelności instalacji wodociągowej

Oszczędzanie wody
Oszczędzanie wody

Rachunki za wodę często przyprawiają nas o ból głowy, ale wodę można oszczędzać, co poskutkuje zmniejszeniem...

zobacz galerię

W

oszczędzaniu wody - generalizując - chodzi o to, by nie używać jej wtedy, kiedy nie jest to konieczne. Analiza stanu licznika przez około 2 godziny przy niekorzystaniu z wody pozwoli sprawdzić, czy sama instalacja wodociągowa nie wymaga naprawy. Jeśli wskaźnik wykaże niespodziewany wzrost, należy zlokalizować i zlikwidować przecieki, nieszczelne rury czy spłuczki. Na kapanie z kranu powinna pomóc wymiana uszczelki. Szczelność toalety łatwo sprawdzić, dodając barwnik spożywczy do zbiornika. Jego pojawienie się w czasie około pół godziny od rozpoczęcia tej operacji świadczy o istniejących przeciekach. Są one najczęściej wynikiem zużycia i rdzewienia określonych części, które jednak łatwo wymienić.

2. Triki oszczędzające wodę

Oprócz tego poprzez zastosowanie kilku patentów łatwo zmniejszyć świadome zużycie wody, będące wynikiem bieżącego korzystania podczas codziennych czynności. W łazience osiągamy to poprzez szybkie prysznice pod natryskiem z małym strumieniem. Podczas kąpieli warto napełnić wannę do 1/3 jej wysokości i regulować temperaturę wody przy jednoczesnym zmniejszaniu jej strumienia. Kran jednouchwytowy pozwala na szybsze dopasowanie właściwej temperatury. Dobrze uzmysłowić sobie również, że trzymanie odkręconej wody podczas golenia czy mycia zębów nie posiada dużych wartości higienicznych. Prowadzi natomiast do nieuzasadnionego zużycia wody.

Dodatkową oszczędność przyniesie używanie sprzętu AGD (typu pralka i zmywarka) w jak najbardziej ekonomiczny sposób, a więc wtedy, gdy wypełnione są do pełna lub przy ewentualnym włączeniu trybu oszczędnościowego. Zastosowanie zbiornika na odpadki czy wyrzucanie chusteczek, papierków itp. bez ich spłukiwania sprawi, że zachowane zostaną kolejne litry płynu. Stosowanie małej ilości płynu do mycia naczyń zmniejszy konieczność ich opłukiwania obfitym strumieniem. Z kolei stosowanie pokrywki na garnku zredukuje utratę wody podczas codziennego gotowania. Ponadto należy unikać rozmrażania mięsa pod ciepłym strumieniem wody.

Domowy recykling wody polega na jej wielokrotnym użyciu do różnych czynności, jeśli tylko jest to możliwe, np. do spłukiwania toalety czy podlewania kwiatków. Na rynku istnieją już wyspecjalizowane technologie, które wspierają to zjawisko. W zakres ten wchodzi m.in. połączenie odpływu umywalki z rezerwuarem muszli klozetowej. Wszystkie powyższe pomysły i zasady pozwolą wpłynąć korzystnie na środowisko oraz stan domowego budżetu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.