Trwa ładowanie...

Ovestin - działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Paula Jakubasik
08.03.2023 12:32

Ovestin to lek stosowany przez kobiety w okresie menopauzalnym, które cierpią na częste uderzenia gorąca, nocne poty, nawracające zapalenia pęcherza moczowego i świąd pochwy. Ovestin zawiera żeński hormon płciowy, którego spadek stężenia rozpoznaje się u kobiet w wieku 40-60 lat. W jaki sposób działa Ovestin?

Ovestin to lek stosowany przez kobiety w okresie menopauzalnym.
Ovestin to lek stosowany przez kobiety w okresie menopauzalnym. (Adobe Stock)
spis treści

1. Działanie leku Ovestin

Ovestin to lek zawierający żeński hormon płciowy estriol (estrogen). Jest przeznaczony dla osób, które zmagają się z uporczywymi dolegliwościami związanymi z menopauzą, okresem, w trakcie którego maleje ilość wytwarzanych w organizmie estrogenów.

Wówczas kobieta odczuwa uderzenia gorąca, nocne poty, suchość, zwiększoną wrażliwość i świąd pochwy. Dodatkowo może cierpieć na nietrzymanie moczu i nawracające zapalenie pęcherza moczowego.

2. Wskazania do zastosowania leku Ovestin

Ovestin zawiera żeński hormon, który jest naturalnie produkowany przez organizm. Jest stosowany przede wszystkim przez kobiety w okresie menopauzy, kiedy stężenie estriolu staje się coraz niższe, a objawy menopauzy bardziej nasilone. Wskazania do stosowania preparatu Ovestin to:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
 • złagodzenie objawów występujących w menopauzie,
 • leczenie przed- i pooperacyjne kobiet w okresie pomenopauzalnym poddawanych zabiegom pochwowym,
 • hormonalna terapia zastępcza (HTZ) dla zmian zanikowych dolnego odcinka dróg moczowo-płciowych,
 • dokładna ocena wymazu szyjkowego u kobiet w okresie pomenopauzalnym.

3. Przeciwwskazania do zastosowaniu leku Ovestin

Przeciwwskazaniem do stosowania Ovestin są:

4. Dawkowanie leku Ovestin

Lek Ovestin należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub informacjami umieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania. Dawkowanie oraz sposób aplikacji jest zależny również od formy leku, ponieważ Ovestin jest dostępny w formie globulek i kremu dopochwowego.

4.1. Globulki dopochwowe Ovestin

Globulki Ovestin wprowadza się głęboko do pochwy w pozycji półleżącej tuż przed zaśnięciem, nie należy stosować ich doodbytniczo. W przypadku zmian zanikowych dolnego odcinka dróg moczowo-płciowych stosuje się 1 globulkę na dobę przez maksymalnie 4 tygodnie, a następnie stopniowo zmniejsza się dawkowanie do 1 globulki dwa razy na tydzień.

Kobiety wymagające poprawy gojenia się ran po zabiegach pochwowych zwykle stosują 1 globulkę na dobę przez 2 tygodnie przed zabiegiem, a następnie 1 globulkę dwa razy w tygodniu przez pół miesiąca.

Ovestin w celu ułatwienia interpretacji wymazu z szyjki macicy u kobiet w okresie pomenopauzalnym stosowany jest co drugi dzień w tygodniu, w którym pobierany jest wymaz.

4.2. Krem dopochwowy Ovestin

Krem Ovestin stosuje się dopochwowo za pomocą aplikatora tuż przed pójściem spać. Zazwyczaj w przypadku zmian zanikowych dolnego odcinka dróg moczowo-płciowych zaleca się 1 aplikację kremu na dobę przez 4 tygodnie, a następnie 1 aplikację dwa razy w tygodniu.

Poprawę gojenia się ran u kobiet po menopauzie zauważa się przy następującym schemacie dawkowania: 1 aplikacja na dobę w okresie 2 tygodni przed zabiegiem i 1 aplikacja dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie po zabiegu.

5. Działania niepożądane po zastosowaniu leku Ovestin

Ovestin jak każdy lek może spowodować wystąpienie skutków ubocznych, choć nie pojawiają się one u każdego pacjenta. U kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą w postaci leków przedostających się do krwi zgłaszane były następujące działania niepożądane:

 • rak jajnika,
 • żylna choroba zakrzepowozatorowa,
 • udar mózgu,
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego
 • zmiana zabarwienia skóry zwłaszcza na twarzy lub szyi,
 • bolesne czerwonawe guzki na skórze,
 • rumień wielopostaciowy.

Pozostałe skutki uboczne to:

 • obrzęk i zwiększona tkliwość piersi,
 • niewielkie krwawienie z pochwy,
 • zwiększona ilość wydzieliny z pochwy,
 • nudności,
 • obrzęk kostek lub stóp,
 • miejscowe podrażnienie lub świąd,
 • objawy grypopodobne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza