Trwa ładowanie...

PDW – czym jest i na co wskazuje w badaniach, zbyt wysoki i zbyt niski poziom PDW

Badanie PDW wykonywane jest podczas morfologii krwi
Badanie PDW wykonywane jest podczas morfologii krwi (123rf.com)

PDW to jeden z parametrów określanych podczas morfologii krwi. Dokładnie nazywany jest wskaźnikiem anizocytozy płytek krwi, informuje zatem, jakie jest zróżnicowanie płytek krwi pod względem ich objętości. Wynik PDW powinien być rozpatrywany razem z innymi wskaźnikami dotyczącymi trombocytów. Co to PDW? Co znaczy PDW? Co powinno niepokoić w wynikach morfologii?

spis treści

1. Co to jest badanie PDW?

PDW co to znaczy? Co to jest PDW w badaniu krwi? Skrót PDW to wskaźnik anizocytozy płytek krwi, który informuje, jak duża liczba płytek odbiega objętością od wartości uznawanych za prawidłowe.

Badanie PDW wykonywane jest podczas morfologii krwi, na czczo. Krew do badania pobierana jest z żyły łokciowej, wynik PDW pacjent może odebrać najczęściej już następnego dnia.

Zobacz film: "Badania krwi - trombocyty"

PDW badanie krwi określa się razem z innymi wskaźnikami, ale jest kilka sytuacji, w których lekarza może szczególnie interesować ten parametr oraz pozostałe wyniki związane z trombocytami.

Dzieje się tak w przypadku, gdy u pacjenta dochodzi między innymi do przedłużających się krwawień, występowania samoistnych krwotoków z błon śluzowych lub objawów, które towarzyszą zaburzeniom krzepnięcia krwi, np. łatwość siniaczenia.

W takiej sytuacji dużą wartość diagnostyczną ma informacja, czy u pacjenta występuje podwyższone PDW w morfologii (za wysokie PDW), czy obniżone PDW (za niskie PDW).

2. PDW a inne wskaźniki

Oprócz PDW ważnymi wskaźnikami odnośnie do płytek krwi jest MPV, które oznacza średnią objętość trombocytów, a także PLT - jest to jeden z najważniejszych parametrów, który informuje o liczbie płytek krwi.

Innym wskaźnikiem jest P-LCR, który wskazuje na odsetek dużych płytek krwi w organizmie pacjenta.

Wszystko nieprawidłowości związane z płytkami krwi należy skonsultować z lekarzem, mogą występować samodzielnie (np. niskie PCT) lub grupowo (np. podwyższone PDW, MPV, P-LCR czy obniżone PDW, MPV, P-LCR).

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię

3. Normy dla PDW

PDW określa się zwykle w procentach. Ogólnie przyjęte normy to przedział od 40 do 60%. Co to oznacza? Mianowicie, że na 10 płytek krwi od 4 do 6 odbiega objętością od pozostałych.

Zarówno PDW podwyżej normy, jak i PDW poniżej normy warto skonsultować z lekarzem, podobnie w przypadku rozpoznania PDW podwyższonego w ciąży. Poszerzonej diagnostyki wymaga sytuacja, gdy wyniki krwi PDW współwystępują za zaburzeniami liczby płytek krwi oraz ich średniej objętości.

4. PDW - interpretacja wyniku

4.1. Za niski poziom PDW

Wynik wskaźnika PDW niższy od normy nie ma znaczenia klinicznego. Obniżona wartość anizocytozy trombocytów nie powinna stanowić powodu do niepokoju u pacjenta, o ile pozostałe wyniki krwi są prawidłowe.

Natomiast obniżone PDW w badaniu krwi współwystępujące z innymi zaburzeniami w morfologii są wskazaniem do wykonania dodatkowych badań.

4.2. Za wysoki (podwyższony) poziom PDW

Podwyższone PDW - co to znaczy? Jeśli wskaźnik anizocytozy płytek krwi odbiega od normy PDW może to świadczyć o kilku schorzeniach. Jeśli wysokiemu PDW we krwi towarzyszy podwyższony wskaźnik MPV, u pacjenta może rozwijać się infekcja bakteryjna, białaczka lub plamica małopłytkowa.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z podwyższonym PDW w morfologii, a jednocześnie obniżonym wskaźnikiem MPV, może to oznaczać inne choroby. Takie wyniki wskazują na anemię aplastyczną lub niedokrwistość megaloplastyczną, wynik jest też charakterystyczny dla osób przyjmujących chemioterapię.

Jeśli w wynikach jedynie morfologia krwi PDW wskazuje wartość wyższą od normy (podwyższony wynik PDW), a pozostałe wyniki są w normie, nie ma powodu do obaw – taki stan nie ma znaczenia klinicznego.

5. PDW - kiedy wykonać badanie?

Co oznacza PDW w badaniu krwi? PDW informuje o liczbie płytek krwi, która odbiega objętością od normy. Wyniki krwi PDW (wyniki badania PDW) mają wysoką wartość diagnostyczną w przypadku problemów z krwawieniem.

Badanie wskaźnika anizocytozy płytek krwi należy wykonać w przypadku następujących objawów:

  • częste krwotoki z nosa,
  • fioletowe plamy na skórze,
  • częste pojawianie się siniaków,
  • obfite miesiączki,
  • problem z zatamowaniem krwawienia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze