Trwa ładowanie...

PDW – czym jest i na co wskazuje w badaniach, zbyt wysoki i zbyt niski poziom PDW

PDW to jeden z parametrów określanych podczas morfologii krwi. Dokładnie nazywany jest wskaźnikiem anizocytozy płytek krwi, informuje zatem, jakie jest zróżnicowanie płytek krwi pod względem ich objętości. Wynik PDW powinien być rozpatrywany razem z innymi wskaźnikami dotyczącymi trombocytów. Co to PDW? Co znaczy PDW? Co powinno niepokoić w wynikach morfologii?

spis treści

1. Co to jest badanie PDW?

PDW co to znaczy? Co to jest PDW w badaniu krwi? Skrót PDW to wskaźnik anizocytozy płytek krwi, który informuje, jak duża liczba płytek odbiega objętością od wartości uznawanych za prawidłowe.

Zobacz film: "Badania krwi - trombocyty"

Badanie PDW wykonywane jest podczas morfologii krwi, na czczo. Krew do badania pobierana jest z żyły łokciowej, wynik PDW pacjent może odebrać najczęściej już następnego dnia.

PDW badanie krwi określa się razem z innymi wskaźnikami, ale jest kilka sytuacji, w których lekarza może szczególnie interesować ten parametr oraz pozostałe wyniki związane z trombocytami.

Dzieje się tak w przypadku, gdy u pacjenta dochodzi między innymi do przedłużających się krwawień, występowania samoistnych krwotoków z błon śluzowych lub objawów, które towarzyszą zaburzeniom krzepnięcia krwi, np. łatwość siniaczenia.

W takiej sytuacji dużą wartość diagnostyczną ma informacja, czy u pacjenta występuje podwyższone PDW w morfologii (za wysokie PDW), czy obniżone PDW (za niskie PDW).

2. PDW a inne wskaźniki

Oprócz PDW ważnymi wskaźnikami odnośnie do płytek krwi jest MPV, które oznacza średnią objętość trombocytów, a także PLT - jest to jeden z najważniejszych parametrów, który informuje o liczbie płytek krwi.

Innym wskaźnikiem jest P-LCR, który wskazuje na odsetek dużych płytek krwi w organizmie pacjenta.

Wszystko nieprawidłowości związane z płytkami krwi należy skonsultować z lekarzem, mogą występować samodzielnie (np. niskie PCT) lub grupowo (np. podwyższone PDW, MPV, P-LCR czy obniżone PDW, MPV, P-LCR).

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię

3. Normy dla PDW

PDW określa się zwykle w procentach. Ogólnie przyjęte normy to przedział od 40 do 60%. Co to oznacza? Mianowicie, że na 10 płytek krwi od 4 do 6 odbiega objętością od pozostałych.

Zarówno PDW podwyżej normy, jak i PDW poniżej normy warto skonsultować z lekarzem, podobnie w przypadku rozpoznania PDW podwyższonego w ciąży. Poszerzonej diagnostyki wymaga sytuacja, gdy wyniki krwi PDW współwystępują za zaburzeniami liczby płytek krwi oraz ich średniej objętości.

4. PDW - interpretacja wyniku

4.1. Za niski poziom PDW

Wynik wskaźnika PDW niższy od normy nie ma znaczenia klinicznego. Obniżona wartość anizocytozy trombocytów nie powinna stanowić powodu do niepokoju u pacjenta, o ile pozostałe wyniki krwi są prawidłowe.

Natomiast obniżone PDW w badaniu krwi współwystępujące z innymi zaburzeniami w morfologii są wskazaniem do wykonania dodatkowych badań.

4.2. Za wysoki (podwyższony) poziom PDW

Podwyższone PDW - co to znaczy? Jeśli wskaźnik anizocytozy płytek krwi odbiega od normy PDW może to świadczyć o kilku schorzeniach. Jeśli wysokiemu PDW we krwi towarzyszy podwyższony wskaźnik MPV, u pacjenta może rozwijać się infekcja bakteryjna, białaczka lub plamica małopłytkowa.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z podwyższonym PDW w morfologii, a jednocześnie obniżonym wskaźnikiem MPV, może to oznaczać inne choroby. Takie wyniki wskazują na anemię aplastyczną lub niedokrwistość megaloplastyczną, wynik jest też charakterystyczny dla osób przyjmujących chemioterapię.

Jeśli w wynikach jedynie morfologia krwi PDW wskazuje wartość wyższą od normy (podwyższony wynik PDW), a pozostałe wyniki są w normie, nie ma powodu do obaw – taki stan nie ma znaczenia klinicznego.

5. PDW - kiedy wykonać badanie?

Co oznacza PDW w badaniu krwi? PDW informuje o liczbie płytek krwi, która odbiega objętością od normy. Wyniki krwi PDW (wyniki badania PDW) mają wysoką wartość diagnostyczną w przypadku problemów z krwawieniem.

Badanie wskaźnika anizocytozy płytek krwi należy wykonać w przypadku następujących objawów:

  • częste krwotoki z nosa,
  • fioletowe plamy na skórze,
  • częste pojawianie się siniaków,
  • obfite miesiączki,
  • problem z zatamowaniem krwawienia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza