Trwa ładowanie...

PentoHEXAL – skład, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
07.07.2023 18:54
PentoHEXAL to lek stosowany w terapii zaburzeń ukrwienia obwodowego i łagodnych objawów niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego.
PentoHEXAL to lek stosowany w terapii zaburzeń ukrwienia obwodowego i łagodnych objawów niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego. (123rf)

PentoHEXAL to lek stosowany w terapii zaburzeń ukrwienia obwodowego i łagodnych objawów niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego. Preparat zawiera pentoksyfilinę, która wpływa na zmniejszenie lepkości krwi, poprawę jej przepływu przez naczynia obwodowe, a także zwiększenie zaopatrzenie tkanek w krew. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest PentoHEXAL?

PentoHEXAL 600 Retard to lek stosowany w terapii układu sercowo-naczyniowego, w zaburzeniu obwodowego krążenia tętniczego spowodowanego miażdżycą lub cukrzycą oraz w celu poprawy krążenia mózgowego po przebytych udarach. Wydaje się go za okazaniem recepty.

Substancją czynną preparatu jest pentoksyfilina (łac. Pentoxifyllinum), która rozszerza naczynia obwodowe, usprawnia mikrokrążenie, ułatwia przepływ krwi przez naczynia włosowate, zwiększa elastyczność erytrocytów oraz zmniejsza agregację płytek krwi. Ma właściwości przeciwzakrzepowe.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jedna tabletka PentoHEXAL o przedłużonym uwalnianiu zawiera:

  • 600 mg substancji czynnej pentoksyfiliny,
  • substancje pomocnicze: kopowidon, hypromeloza K 15 M, hypromeloza K 100 M, talk, magnezu stearynian.

Po podaniu doustnym pentoksyfilina szybko i niemal w całości wchłania się z przewodu pokarmowego. Lek jest metabolizowany niemal całkowicie w wątrobie. Wydalany jest głównie przez nerki w postaci metabolitów.

2. Dawkowanie i wskazania do stosowania leku PentoHEXAL

Wskazaniami do stosowania leku PentoHEXAL 600 Retard są:

  • zaburzenia ukrwienia obwodowego: miażdżyca tętnic kończyn dolnych z chromaniem przestankowym, choroba Buergera,
  • łagodne objawy niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego,
  • zaburzenia krążenia w siatkówce oka w przebiegu cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego (jeśli nie doszło do wylewu krwi do siatkówki).

Jak stosować PentoHEXAL? Tabletki zażywa się doustnie i w całości, po posiłku, popijając dużą ilością wody. Dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu ustala lekarz. Zwykle osoby dorosłe stosują jedną tabletkę 2 razy na dobę, rano i wieczorem.

Choć najczęściej zaleca się 1200 mg pentoksyfiliny na dobę (2 tabletki PentoHEXAL 600 Retard), konieczna jest modyfikacja dawki u pacjentów:

  • z zaburzeniami czynności nerek. Dawkę należy zmniejszyć o 30 do 50%, zależnie od tolerancji preparatu,
  • z ciężką niewydolnością wątroby. Konieczne jest zmniejszenie dawki, co zależy od nasilenia objawów choroby i tolerancji produktu leczniczego.

3. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Nie każdy może stosować PentoHEXAL. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na pentoksyfilinę, inne pochodne metyloksantyny lub pozostałe składniki preparatu, a także:

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności, leku PentoHEXAL 600 Retard nie należy stosować u dzieci oraz ciężarnych. Choć pentoksyfilina przenika do mleka kobiecego, przez co jej wpływ na dziecko jest mało prawdopodobny, przed przepisaniem PentoHEXALu kobiecie karmiącej piersią lekarz powinien ocenić stosunek korzyści do ryzyka.

Szczególna ostrożność jest podczas stosowania leku wskazana w przypadku pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, zmniejszonym lub zmiennym ciśnieniem tętniczym, niedociśnieniem tętniczym, miażdżycą naczyń wieńcowych, po zawale mięśnia sercowego, po zabiegu chirurgicznym.

Należy również pamiętać, że pentoksyfilina:

  • może nasilać działanie leków: przeciwnadciśnieniowych, przeciwzakrzepowych, insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych.
  • zwiększa stężenie teofiliny we krwi, nasilić jej działania niepożądane,
  • stosowana wraz z cymetydyną, cyprofloksacyną może zwiększać stężenie pentoksyfiliny i w osoczu i nasilać działania niepożądane.

Po wystąpieniu objawów reakcji nadwrażliwości produkt leczniczy należy natychmiast odstawić i powiadomić o tym lekarza.

4. Efekty uboczne działania leku PentoHEXAL

Ze stosowaniem leku PentoHEXAL wiąże się ryzyko pojawienia działań niepożądanych. To najczęściej: zaczerwienienie twarzy, uderzenia gorąca, nudności, wymioty, wzdęcia, uczucie pełności, biegunka i rzadziej reakcje nadwrażliwości (rumień, świąd, pokrzywka), ból i zawroty głowy, drżenie, pobudzenie, zaburzenia snu, zaburzenia rytmu serca czy gorączka. Nie zaobserwowano wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze