Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego
Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego, która polega na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych i bardzo często prowadzi do inwalidztwa. Na stwardnienie rozsiane ciągle nie ma leku, jednak prawidłowe rozpoznanie pierwszych objawów pozwala w porę wprowadzić odpowiednią terapię, która opóźni przebieg schorzenia.
1. Co to jest stwardnienie rozsiane (SM)?
Stwardnienie rozsiane (SM) to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. Zaliczane jest do chorób autoimmunologicznych, to znaczy, że organizm sam atakuje swoje własne, zdrowe tkanki. Należy ono także do grupy dolegliwości zapalno-demielinizacyjnych. Na SM w Polsce choruje około 40 tys. osób od 20. do 40. roku życia. Choroba trzy razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.
Przebieg choroby u każdej osoby jest inny. Stwardnienie rozsiane w zależności od dynamiki rozwoju objawów podzielono na postaci:
- rzutowo-ustępującą,
- pierwotnie postępującą,
- rzutowo-postępującą,
- wtórnie postępującą.
2. Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego
Pierwszymi objawami, jakie możemy zauważyć, to:
- zmęczenie,
- osłabienie,
- drętwienie i mrowienie w jednej kończynie albo we wszystkich,
- zaburzenia czucia,
- odruchy ścięgniste, które zaliczają się do odruchów bezwarunkowych.
Zobacz także:
2.1. Objaw Lhermittea
Do pierwszych objawów stwardnienia rozsianego zaliczamy także objaw Lhermittea. Polega on na odczuwaniu przez pacjenta przebiegania prądu w dół kręgosłupa podczas schylania głowy do dołu. Kolejnym objawem stwardnienia rozsianego, który często pojawia się jako pierwszy, jest pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, a także poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego.
Pojawiają się nagłe niedowłady w kończynach dolnych. Towarzyszy temu nietrzymanie moczu oraz stolca. Podczas trwania choroby może dojść do stopniowego narastania niedowładu kończyn dolnych.
Do pierwszych objawów stwardnienia zaliczamy także:
- nieskoordynowane ruchy,
- zaburzenia równowagi,
- zawroty głowy,
- nerwobóle,
- zaburzenia czucia,
- podwójne widzenie,
- widzenie nieostre,
- zaburzenia mowy.
Ostatnim objawem, który możemy zauważyć na początku choroby, jest objaw Uthhoffa, czyli nasilanie się objawów po wysiłku fizycznym lub podczas gorączki.
3. Diagnostyka stwardnienia
Jeśli zaobserwujemy takie dolegliwości, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który po rozpoznaniu pierwszych objawów stwardnienia rozsianego kieruje do lekarza neurologa. Specjalista wykona szczegółowe badania.
Przeczytaj koniecznie
- Czy wiesz, jak urządzić pokój bezpieczny dla niemowlęcia? Sprawdź koniecznie
- Poznaj proste sposoby na te najczęstsze dolegliwości
- Alergicy muszą robić to inaczej!Dowiedz się więcej
- O tej piramidzie jeszcze nie słyszałeś. Zobacz, co powinieneś wiedzieć
- Pediatra odpowie na Wasze pytania o dziecięce dolegliwości
- Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?
- Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało
Zalecane jest także wykonanie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego, które pomogą wykryć charakterystyczne zmiany strukturalne. W razie jakichkolwiek wątpliwości w zdiagnozowaniu choroby wykonywana jest punkcja lędźwiowa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.