Przejdź na WP

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego – charakterystyka choroby, pierwsze symptomy, diagnostyka

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba układu nerwowego, która polega na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych i bardzo często prowadzi do inwalidztwa. Na stwardnienie rozsiane ciągle nie ma leku, jednak prawidłowe rozpoznanie pierwszych objawów pozwala w porę wprowadzić odpowiednią terapię, która opóźni przebieg schorzenia.

Zobacz film: "Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?"

spis treści

1. Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego – charakterystyka choroby

Stwardnienie rozsiane (SM) to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. Należy ono do grupy dolegliwości zapalno-demielinizacyjnych. Na SM w Polsce choruje około 40 tys. osób w wieku od 20. do 30. roku życia i częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Przebieg choroby u każdej osoby jest inny. Stwardnienie rozsiane w zależności od dynamiki rozwoju objawów podzielono na postaci: rzutowo-ustępującą, pierwotnie postępującą, rzutowo-postępującą i wtórnie postępującą.

Pierwszymi objawami stwardnienia rozsianego jest drętwienie kończyn dolnych oraz zaburzenia czucia
Pierwszymi objawami stwardnienia rozsianego jest drętwienie kończyn dolnych oraz zaburzenia czucia

Przeczytaj koniecznie

2. Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego - pierwsze symptomy

Pierwszymi objawami, jakie możemy zauważyć, to zmęczenie, osłabienie, drętwienie i mrowienie w jednej kończynie bądź też we wszystkich, zaburzenia czucia, odruchy ścięgniste, które zaliczają się do odruchów bezwarunkowych. Do pierwszych objawów stwardnienia rozsianego zaliczamy także objaw Lhermittea.

Zobacz także:

Polega on na odczuwaniu przez pacjenta przebiegania prądu w dół kręgosłupa podczas schylania głowy do dołu. Kolejnym pierwszym objawem stwardnienia rozsianego jest pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, a także poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego. Pojawiają się nagłe niedowłady w kończynach dolnych. Towarzyszy temu nietrzymanie moczu oraz stolca. Podczas trwania choroby może dojść do stopniowego narastania niedowładu kończyn dolnych. Do pierwszych objawów stwardnienia zaliczamy także nieskoordynowane ruchy, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, nerwobóle, zaburzenia czucia, podwójne widzenie, widzenie nieostre oraz zaburzenia mowy. Ostatnim objawem, który możemy zauważyć na początku choroby, jest objaw Uthhoffa, czyli nasilanie się objawów po wysiłku fizycznym lub podczas gorączki.

5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,...

zobacz galerię

3. Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego – diagnostyka

Jeśli zaobserwujemy takie dolegliwości, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który po rozpoznaniu pierwszych objawów stwardnienia rozsianego kieruje do lekarza neurologa. Specjalista wykona szczegółowe badania. Zalecane jest także wykonanie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego, które pomogą wykryć charakterystyczne zmiany strukturalne. W razie jakichkolwiek wątpliwości w zdiagnozowaniu choroby wykonywana jest punkcja lędźwiowa.

Następny artykuł: Polscy naukowcy dają nadzieje chorym na SM

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy