Trwa ładowanie...

Pizza w ciąży – czy można ją jeść? Jaką wybrać?

Avatar placeholder
15.06.2022 10:35
Pizza w ciąży jest dozwolona, o ile nie zawiera niedozwolonych składników.
Pizza w ciąży jest dozwolona, o ile nie zawiera niedozwolonych składników. (Pixabay autor: falovelykids)

Pizza w ciąży jest dozwolona, o ile jest spożywana sporadycznie, a potrawa jest gorąca, dobrze upieczona, nie zawiera niedozwolonych składników, a i nie jest bombą kaloryczną. Oznacza to, że o wiele lepszym wyborem jest margherita na cienkim cieście niż pizza cztery sery na grubym. Na jakie dodatki uważać?

spis treści

1. Czy pizza w ciąży jest dozwolona?

Pizza w ciąży jest dozwolona, niemniej nie każda i nie zawsze. Ma to związek z dwoma ważnymi kwestiami. Po pierwsze wciąży nie zaleca się spożywania pustych kalorii, których źródłem może być wysokie, puszyste ciasto z białej mąki, często uginające się pod mnogością różnych dodatków, które często nie są zdrowe. Po drugie bardzo ważne jest, aby na pizzy nie znalazły się produkty, które w ciąży są zakazane oraz te, których należy unikać.

Najlepsza będzie zatem świeża (a nie mrożona) pizza, na cienkim, a nie na grubym cieście, skomponowana z niewielkiej liczby dozwolonych składników dobrej jakości. Co ważne, pizzę i inne dania typu fast food można jeść wyłącznie sporadycznie.

2. Pizza w ciąży – na jakie dodatki uważać?

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Pizza, w zależności od rodzaju, zawiera wiele składników, których ciężarne nie mogą bądź nie powinny spożywać. To:

  • sery pleśniowe np. gorgonzola, ale i miękkie sery typu brie, camembert, miękkie sery kozie, a także ser feta czy ricotta. Dlaczego? Miękkie sery wytwarzane są z mleka niepasteryzowanego, co stwarza ryzyko zarażenia się listeriozą. Produkty te mogą być bowiem źródłem listerii, bakterii powodującej infekcje pokarmowe z ostrym przebiegiem lub uogólnione infekcje grypowe. Czy zagrożenie jest duże? Dojrzewające sery z niebieską pleśnią zawierają więcej bakterii listerii niż inne. Ponadto ciężarne spodziewające się dziecka są około 20 razy bardziej podatne na listeriozę niż inni dorośli. Co więcej, choroba może być przeniesiona do płodu przez łożysko, nawet jeśli u matki nie ma żadnych jej objawów. To z kolei może prowadzić do przedwczesnego porodu, poronienia lub powikłań zdrowotnych u dziecka. Lepiej więc dmuchać na zimne. Na szczęście mozzarella na pizzy w ciąży, tak jak i twardy żółty ser, ponieważ są wyprodukowane z mleka pasteryzowanego, uznawane są za bezpieczne,
  • owoce morza, które mogą być źródłem groźnych bakterii chorobotwórczych lub pasożytów,
  • mięso i wędliny, na przykład prosciutto dodawane do potrawy dopiero po pieczeniu czy niedopieczone salami w ciąży na pizzy. Aby uniknąć zagrożenia związanego z listeriozą lub toksoplazmozą, pizza z szynką parmeńską, chorizo, salami czy pepperoni musi być dobrze wypieczona. W przeciwnym razie może stanowić zagrożenie dla ciężarnej, podobnie jak każde mięso i jego przetwory, które nie zostały ugotowane, upieczone lub usmażone. Ponadto boczek, szynka lub kiełbasa są produktami ciężkostrawnymi i wysokokalorycznymi. Ich spożywanie grozi nie tylko nadwagą, ale i wzrostem cholesterolu we krwi. Innymi konsekwencjami ich zjedzenia mogą być dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, uczucie ciężkości czy zgaga,
  • grzyby,
  • jajka, których żółtko nie jest ścięte.

3. Pizza mrożona w ciąży

Mrożona pizza w ciąży, jeśli ma ważny termin przydatności do spożycia, była przechowywana prawidłowo i poddana działaniu wysokiej temperatury w piekarniku, jest bezpieczna do spożycia.

Ponieważ jednak nigdy nie ma pewności, że w czasie transportu czy magazynowania towaru pizza nie została rozmrożona i zamrożona ponownie, lepszym pomysłem jest samodzielne przygotowanie potrawy od podstaw bądź zamówienie pizzy w restauracji.

4. Jaka jest najlepsza pizza w ciąży?

Przyszła mama, mając ochotę na fast food, może sobie na niego pozwolić, pamiętając o zdrowym rozsądku zarówno w zakresie wielkości porcji, jak i częstotliwości ich spożywania. W przypadku pizzy najlepszą opcją jest pizza domowa lub zamówiona w dobrej restauracji, przygotowana:

  • na cienkim cieście lub spodzie przygotowanym z mąki pełnoziarnistej, który zawiera błonnik i witaminy,
  • ze składników dobrej jakości,
  • z ograniczoną ilością składników,
  • bez produktów niedozwolonych w ciąży,
  • z minimalną ilością (lub bez) produktów ciężkostrawnych i kolokwialnie rzecz ujmując niezdrowych (tłuste wędliny, duża ilość serów), a z maksymalną zdrowych (sprawdzą się warzywa, takie jak choćby cukinia, pomidor, szparagi). O wiele lepszym wyborem jest margherita czy vegetariana na cienkim cieście niż pizza cztery sery bądź salami na grubym spodzie.

Kto nie powinien jeść pizzy w ciąży?

Niektóre przyszłe mamy nie powinny sobie folgować w ciąży. Pizza w ciąży nie jest dobrym wyborem dla kobiety, która zmaga się z nadwagą bądź otyłością, a także cukrzycą ciążową czy insulinoopornością, a także chorobami układu pokarmowego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze