Trwa ładowanie...

Płyny do dezynfekcji bezpieczne dla dzieci. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze i jak często można ich używać?

Avatar placeholder
16.12.2020 15:00
Płatna współpraca z marką Lotos Oil
(materiał partnera)

Dopiero teraz, gdy zagrożenie naszego życia przez brak higieny dłoni stało się realne, uświadomiliśmy sobie, jak dużą wagę powinniśmy do niej przywiązywać. Szczególnie gdy chodzi o dzieci, które dotykają mnóstwa przedmiotów w swoim otoczeniu. Tylko który preparat do dezynfekcji sprawdzi się w przypadku delikatnej i wrażliwej skóry malca?

One są wszędzie! Niewidoczne gołym okiem – lubią przyklejać się do naszych dłoni i małych dziecięcych łapek. Niestraszne im szybkie mycie rąk ani zwykła woda. Doskonale odnajdują się np. w pomieszczeniach, autobusach i sklepach. Na długo pozostają na zabawkach i sprzętach. Czy wiesz, o czym mowa? Chodzi oczywiście o potencjalnie groźne drobnoustroje, bakterie i wirusy. Są w stanie czekać nawet wiele godzin na płaskich, gładkich powierzchniach (ich zdolność przetrwania zależy od rodzaju podłoża). Jeśli trafią na dłonie, a z nich do ust, nosa lub oczu, mogą stać się przyczyną choroby.

Higiena rąk w domu

Umycie rąk ciepłą wodą z mydłem powoduje usunięcie około 90–95% drobnoustrojów z dłoni. Mydła w płynie są mieszanką różnych składników, tak zwanych bazowych i pomocniczych, spośród których najważniejsze są środki powierzchniowoczynne, złożone z fragmentów hydrofobowych, nierozpuszczalnych w wodzie, i hydrofilowych – rozpuszczalnych w wodzie. Zgodnie z zasadą "podobne rozpuszcza się w podobnym" fragment lipofilowy łączy się z cząsteczkami tłuszczu i brudu, a hydrofilowy rozpuszcza się w wodzie. Tak powstaje emulsja, którą łatwo zmywa się z rąk (wraz z drobnoustrojami) ciepłym strumieniem wody. Cała procedura mycia powinna trwać minimum 30 sekund. Można w tym czasie zaśpiewać z dzieckiem piosenkę lub ustawić przy umywalce klepsydrę, która odmierzy czas mycia rąk.

Dezynfekcja dłoni poza domem

Jeśli chcesz zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo, postaw na wygodny w użyciu środek odkażający. Zawsze miej przy sobie podręczny środek do dezynfekcji w małej buteleczce – zarówno ty, jak i smyk (GIS nie zaleca stosowania preparatów do dezynfekcji u dzieci poniżej 6. r.ż.) możecie zastosować go w każdej chwili. Po wyjściu z autobusu lub tramwaju, po wizycie w sklepie. Warto poszukać takiego preparatu, który ma krótką listę składników, nie zawiera sztucznych zapachów ani parabenów. Im mniej dodatków tego typu, tym lepiej. Dobrze jednak, by znalazły się w nim łagodzący pantenol, alantoina czy gliceryna.

– W płynie do dezynfekcji rąk LOTOSEPT deklarowane przez LOTOS Oil 5% gliceryny powoduje, że skóra zbyt szybko się nie wysusza, jak ma to miejsce w przypadku produktów bez gliceryny. Dzięki temu skóra jest mniej podatna na pęknięcia czy mikroskopijne uszkodzenia, przez które każdy rodzaj bakterii czy wirusów ma ułatwioną drogę przedostania się do organizmu i zainfekowania go. Jednocześnie, aby płyn do dezynfekcji mógł zadziałać, musi pozostać na dłoni przez określony czas. Gliceryna powoduje, że część alkoholu dłużej utrzymuje się na skórze, przez co produkt jest bardziej skuteczny. Można więc przyjąć, że gliceryna jest pośrednio dodatkowym zabezpieczeniem przed zarazkami. LOTOS Oil dodaje glicerynę o wysokiej czystości, dzięki czemu ograniczamy ewentualne ryzyko uczuleń spowodowanych zawartością substancji niepożądanych – tłumaczy Radosław Lenart, szef Biura Technologii LOTOS Oil.

Pamiętaj, by nie rozcieńczać płynu i nie stosować preparatu z wodą, ponieważ to obniża jego skuteczność. Stężenie znajdującego się w nim alkoholu ma kluczowe znaczenie dla jego skuteczności.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Płatna współpraca z marką Lotos Oil
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze