Trwa ładowanie...

Podwiązanie hemoroidów

Jednym ze sprawdzonych rozwiązań chirurgicznych leczenia hemoroidów jest ich podwiązanie. Zabieg jest zalecany, gdy hemoroidy powodują skrzepy krwi i wpływają na nadmierne krwawienie odbytu. W tej procedurze u podstawy hemoroidów zakłada się małą gumkę, która powoduje zatrzymanie dopływu krwi do hemoroidalnej masy. W efekcie hemoroidy kurczą się i obumierają w ciągu 7 do 10 dni. Zostają one wtedy usunięte podczas normalnego wypróżnienia. Do ligacji stosuje się gumową opaskę, ponieważ wiąże się to z mniejszym bólem niż chirurgiczne leczenie hemoroidów. Zapewnia to również krótszy okres rekonwalescencji. Wskaźnik jej skuteczności wynosi od 60 do 80%.

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

1. Jak powstają hemoroidy i jak można je zdiagnozować?

Hemoroidy są żylakami odbytu, które mogą być odpowiednio zdiagnozowane przez lekarza proktologa. Na początku choroby występuje jedynie bezbolesne krwawienie w czasie oddawania stolca. Krew o barwie żywoczerwonej można zaobserwować na papierze toaletowym. Następnie, w miarę rozwoju choroby, żylaki przekształcają się w guzki, które są bolesne i mogą wypadać na zewnątrz przy defekacji. Krew można zaobserwować nie tylko w czasie wypróżnień, ale również dochodzi do brudzenia bielizny.

Nie należy krępować się i zapytać lekarza pierwszego kontaktu o problem występowania krwawienia z odbytu. Lekarz proktolog wykonując badanie per rectum może wstępnie postawić rozpoznanie. Następnie w celu poszerzonej diagnostyki można wykonać anoskopię, sigmoidoskopię bądź badanie kolonoskopowe. Badania te dokładnie ustalą źródło krwawienia, a pobrane ewentualnie wycinki do badania histopatologicznegoumożliwią weryfikację zmian w kierunku chorób nowotworowych.

2. 
Możliwe powikłania

Powikłania są rzadkie, ale żadna procedura nie jest całkowicie wolna od ryzyka. Jeśli masz zaplanowane podwiązywanie hemoroidów, lekarz dokona przeglądu listy możliwych powikłań, które mogą obejmować:


  • zakażenie;
  • krwawienie;
  • cykl hemoroidów;
  • obrzęk i ból z pozostałych hemoroidów;
  • niepożądane reakcje na znieczulenie (jeśli występują).

3. 
Czego można się spodziewać przed procedurą?


Lekarz może wykonać następujące czynności:


  • badanie lekarskie;
  • badanie odbytnicy;
  • oględziny wnętrza odbytu przy użyciu krótkiej rury;
  • sigmoidoskopię, czyli korzystanie z wyspecjalizowanego endoskopu, aby zbadać wnętrze odbytu, odbytnicy i jelita grubego.

4. Jak można skutecznie przeciwdziałać powstawaniu hemoroidów?

Warto przeciwdziałać powstawaniu hemoroidów poprzez stosowanie odpowiedniej diety bogatej w błonnik oraz ubogiej w węglowodanyi produkty zagęszczające stolec.

Czy można wyleczyć hemoroidy?
Czy można wyleczyć hemoroidy?

Żylaki odbytu to nic innego jak poszerzone naczynia znajdujące się w kanale odbytu, które w wyniku powiększenia...

zobacz galerię

Należy wypijać co najmniej dwa litry wody mineralnej niegazowanej dziennie. Umiarkowany wysiłek fizyczny także przyczynia się do zmniejszonego powstawania hemoroidów. Ponadto hemoroidy mogą pojawić się w czasie ciąży, wówczas też zalecana jest dieta lekkostrawna i picie dużej ilości wody oraz unikanie produktów zapierających i wzdymających. Przewlekłe stosowanie preparatów przeczyszczających także może prowadzić do powstania hemoroidów, w związku z przewlekłym podrażnieniem błony śluzowej jelit i odbytu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.