Pogarszają jakość snu. 4 suplementy, których nie powinieneś brać na noc
Prawie co drugi Polak nie konsultuje zażywania suplementów diety z żadnym specjalistą, a co trzeci nie wie, czym różnią się one od leków - wynika z tegorocznego raportu przygotowanego przez OSAVI. Ich niewłaściwe stosowanie może nieść za sobą szereg nieprzyjemnych dolegliwości, w tym - problemy ze snem.
1. Suplementy przed snem
Chociaż dla niektórych to banał, to należy przypominać o nim do skutku - kofeina i późny wieczór to dość niefortunne połączenie. Podobnie jest z tauryną i ekstraktem yerba mate. Wieczorne espresso, a tym bardziej napój energetyzujący, nie jest najlepszym pomysłem. Dotyczy to także suplementów zawierających kofeinę i taurynę.
Dlaczego? Obie substancje powodują ogólne pobudzenie, polepszają koncentrację i pomagają pozbyć się uczucia zmęczenia. Zależnie od przyjętej dawki, efekt będzie utrzymywał się dłużej lub krócej, co w efekcie znacząco wpłynie na jakość snu.
2. Energetyzujące zioła
Czego jeszcze unikać przed snem?
Suplementy zawierające ekstrakt z guarany, żeń-szenia czy zielonej herbaty, a także środki zawierające koenzym Q10 mogą sprawić, że sen będzie płytszy i wstaniemy zmęczeni.
Dlatego lepiej zażywać je w godzinach porannych, po śniadaniu, a nie po kolacji. Guarana zawiera kofeinę, a zielona herbata podobną do niej teinę. Koenzym Q10 i ekstrakty z żeń-szenia pobudzają w nieco inny sposób, ale wciąż mają działanie energetyzujące.
3. Witaminy C, D i z grupy B
Nie działają jak kofeina, ale nie znaczy to, że powodowane przez nie pobudzenie nie jest zauważalne. Niektóre z nich zażywane przed snem mogą dodatkowo powodować dyskomfort utrudniający zasypianie.
Tak jest w przypadku witaminy C. Jest ona antyoksydantem, a więc i przyczynia się do zmniejszenia "zużycia" naszego organizmu w ciągu dnia. Jednak nie można zapominać, że ma budowę kwasu organicznego i może powodować dolegliwości żołądkowe u osób, które mają problem z refluksem, nawracającą zgagą lub chorobami uszkadzającymi błonę śluzową żołądka. Nocne palenie w przełyku wpływa niekorzystnie na jakość snu.
Przyjmowanie witaminy D przed snem jest także niewskazane. Jej duże dawki mogą powodować obniżenie produkcji melatoniny, czyli "hormonu snu". Ponadto najlepiej przyswaja się z tłustymi posiłkami, a te nie są zalecane na wieczór.
Witaminy z grupy B są bardzo ważne dla utrzymania układu nerwowego i krwionośnego w optymalnej kondycji. Podobnie jak wit. C są rozpuszczalne w wodzie, a więc ciężko je przedawkować, w przeciwieństwie do witamin A, D, E i K. Jednak niezależnie od ich budowy, wszystkie należy przyjmować o porze wcześniejszej niż wieczorna. Witaminy z grupy B pobudzają i zmniejszają zmęczenie. Przed snem zakazane, jednak są świetnym rozwiązaniem po śniadaniu, tuż przed poranną kawą.
4. Wapń i magnez
Aby nasz sen był jakościowy, ważne są trzy minerały - wapń, magnez i cynk.
Magnez korzystnie wpływa na sen, ponieważ ma właściwości rozluźniające, jednak jego nadmiar może powodować dyskomfort trawienny, a ten z kolei sprawi, że będziemy mieli problemy z zaśnięciem.
Wapń obniża zdolność wchłaniania magnezu, co sprawia, że ten duet warto odpuścić nie tylko przed snem.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.