Trwa ładowanie...

Pokrzywa indyjska – charakterystyka, właściwości lecznicze, odchudzanie, stosowanie, przeciwwskazania

Pokrzywa indyjska inaczej zwana forskoliną lub szałwią indyjską jest ziołem stosowanym w medycynie hinduskiej i ajurwedzie. Stosuje się ją w leczeniu chorób układu krążenia, infekcji układu oddechowego oraz moczowego, a także w odchudzaniu. Jakie jeszcze właściwości ma pokrzywa indyjska?

spis treści

1. Co to jest pokrzywa indyjska?

Pokrzywa indyjska jest rośliną, która rośnie dzika w południowo-wschodniej Azji. Jest uprawiana także w Afryce. Pokrzywa indyjska ma wiele odmian. Jej liście różnią się barwą oraz kształtem. Szczególnie cenioną częścią jest jednak korzeń pokrzywy indyjskiej.

Zobacz film: "Zdrowotne właściwości popularnych chwastów [Specjalista radzi]"

Substancją czynną, która zawiera się w pokrzywie indyjskiej jest forskolina (związek diterpenowy – coleanol). Ten związek wpływa na właściwości pokrzywy indyjskiej. Co ciekawe nie stwierdzono skutków ubocznych stosowania pokrzywy indyjskiej.

2. Właściwości lecznicze pokrzywy indyjskiej

Ekstrakt z korzenia pokrzywy indyjskiej od wieków jest stosowany w medycynie hinduskiej. Pokrzywa indyjska znalazła zastosowanie w leczeniu chorób układu krążenia, infekcji układu oddechowego oraz układu moczowego. Afrykańskie plemiona stosują ja jako środek wykrztuśny, moczopędny. Pokrzywa indyjska ma także wywoływać krwawienia menstruacyjne u kobiet.

Forskolina ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wspomaga także pracę tarczycy i jest polecana w leczeniu choroby Hashimoto. Pokrzywa indyjska poprawia krążenie krwi. Pokrzywa indyjska wpływa także na wzrost poziomu testosteronu u mężczyzn.

Pokrzywa indyjska może łagodzić objawy łuszczycy. Pokrzywa indyjska obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe co jest wskazane u osób chorych na jaskrę. Są prowadzone badania nad pokrzywą indyjską, według których zaobserwowano, że wpływa ona pozytywnie na osoby chorujące na astmę.

3. Pokrzywa indyjska na odchudzanie

Pokrzywa indyjska ma właściwości odchudzające. Jest składnikiem wielu suplementów diety na odchudzanie. Pokrzywa indyjska pobudza produkcje insuliny. Dzięki pokrzywie indyjskiej szybciej spala się tkanka tłuszczowa. Pokrzywa indyjska poprawia nasz metabolizm, przez co szybciej tracimy na wadze. Forskolina zawarta w pokrzywie indyjskiej może hamować efekt jojo.

4. Herbatka z pokrzywy

Pokrzywę indyjską można stosować w postaci naparu. Herbatka z pokrzywy indyjskiej jest dostępna w saszetkach lub w proszku. Można stosować ją także jako nalewkę. Dostępne są także suplementy diety z pokrzywą indyjską. Cena kapsułek z pokrzywą indyjską to ok. 25 zł za 60 tabletek.

5. Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy indyjskiej

Przeciwwskazania do stosowania pokrzywy indyjskiej to: problemy z krzepliwością krwi, ciąża, karmienie piersią, niskie ciśnienie tętnicze oraz choroba wrzodowa i refluks. Badania nad pokrzywą indyjską ciagle trwają.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza