Trwa ładowanie...

Drzemka - dlaczego chcemy spać, zalety, wady

 Aleksandra Miłosz
27.12.2022 15:51
Drzemka - dlaczego chcemy spać, zalety, wady
Drzemka - dlaczego chcemy spać, zalety, wady (Zdjęcie śpiącego mężczyzny/Shutterstock)

Jesienno-zimowa aura sprawia, że w pracy mamy tylko jedno marzenie – wrócić do domu, zjeść gorący obiad i położyć się spać. Czy jednak taka poobiednia drzemka jest dobra dla naszego organizmu? Czy drzemka nie rozreguluje naszego zegara biologicznego i nie sprawi pomieszania dnia z nocą? Okazuje się, że drzemka nie tylko nie jest stratą czasu, ale może przynieść wiele potrzebnych organizmowi korzyści.

spis treści

1. Drzemka - dlaczego chcemy spać?

Na pewno każdy z nas doświadczył stanu, w którym najedzony organizm daje oznaki zmęczenia, tętno zwalnia, a oczy same się zamykają. Dzieje się tak, ponieważ po posiłku wzrasta poziom cukru we krwi, który sprawia, że stajemy się senni. Dochodzi wtedy do wydzielania hormonów, które odpowiadają za naszą potrzebę snu. Dlaczego jeszcze chce nam się spać?

Dorosły człowiek w ciągu 24 godzin dwukrotnie doświadcza spadku energetycznego. Jeden z nich ma miejsce w nocy, dlatego jest to naturalny czas na sen. Drugi następuje między godziną 13 a 15. Dodatkowym czynnikiem, który może powodować ziewanie i chęć wejścia pod ciepły, gruby koc jest niskie ciśnienie atmosferyczne.

2. Drzemka - zalety

Zobacz film: "Kiedy szef nie patrzy, czyli czas na drzemkę"

Dowiedziono, że już 15-minutowa drzemka może o 30% zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca. Dzieje się tak, ponieważ krótko trwający sen powoduje obniżenie poziomu stresu w naszym organizmie, a ten – jak wiadomo – jest główną przyczyną zawałów serca i udarów mózgu.

Któż z nas ma tyle czasu, aby w ciągu doby przesypiać 8 godzin? Drzemka jest na to doskonałym lekarstwem, który uzupełnia niedobory snu, a dzięki temu sprawia, że jesteśmy w lepszym humorze i nie wstajemy lewą nogą.

Może cię to zdziwi, ale drzemka pobudza organizm. Pod jej koniec wydzielane są hormony, między innymi adrenalina, które wpływają na lepszą pracę serca i ukrwienie mózgu. Sen sprawi także, że będziesz bardziej kreatywny.

Najlepsze pomysły pojawią się właśnie podczas drzemki. To właśnie podczas lekkiego snu „trawimy” wszystkie emocje i przeżycia. Aby osiągnąć te wszystkie korzyści, warto przestrzegać zasady drzemki. Powinna trwać nie więcej niż 30 minut, ale nie mniej niż 10. Możesz się o nią pokusić przy służbowym biurku albo po powrocie do domu. Nie powinieneś jej jednak robić później niż o godzinie 18.

3. Drzemka - wady

Jak udowodnili specjaliści, taka drzemka może powodować zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Wśród osób, które praktykują poobiednią drzemkę, ryzyko jej wystąpienia wzrasta o 25%. Jeśli natomiast decydujemy się na nią już po godzinie 18, to może spowodować zakłócenie trybu spania i nocną bezsenność.

Zobacz także:

Warto jednak wiedzieć, że codzienna senność i zmęczenie mogą być objawami poważnych chorób dotykających nerki, wątrobę czy tarczycę. Jeśli doświadczmy takich stanów codziennie, to koniecznie powinniśmy udać się do lekarza. Inną wadą jest to, że drzemka może powodować wystąpienie bezdechu sennego, który stwarza niebezpieczeństwo dla życia.

Nie ulega wątpliwościom, że drzemka w ciągu dnia może spowodować naładowanie naszych akumulatorów i odzyskanie chęci do działania przez resztę dnia. Aby jednak nie narazić się na problemy ze snem i ryzyko wystąpienia poważnych chorób, należy ją wykonywać w odpowiedni sposób i nie pozwalać sobie na dwugodzinny sen w ciągu dnia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze