Przejdź na WP

Porażenie prądem

Porażenie prądem elektrycznym może wywołać wstrząs z utratą przytomności i bezdechem. Porażony prądem elektrycznym pada nagle nieprzytomny, kurcząc przy tym gwałtownie ręce; najczęściej w zaciśniętej dłoni kryje się przewód elektryczny. W miejscu kontaktu ciała z prądem mogą pojawić się głębokie rany oparzeniowe. Gdy dojdzie nawet do lekkiego porażenia, należy wezwać lekarza. Wielkość obrażeń zależy od wysokości napięcia i natężenia prądu, czasu jego działania i drogi przepływu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem

  • Przede wszystkim należy przerwać dopływ prądu – wyjąć wtyczkę z gniazdka lub odłączyć bezpiecznik. W tym celu należy się posłużyć przedmiotem, który nie przewodzi prądu – np. drewnianym. Nie wolno dotykać osoby porażonej prądem, zanim nie odłączy się jej od źródła prądu. Jeśli nie można tego zrobić, osobę poszkodowaną należy usunąć spod napięcia, ciągnąć ją za odzież lub usunąć źródło prądu za pomocą materiału, który nie przewodzi prądu – np. suche drewno, sucha odzież, kij od szczotki.
Pierwsza pomoc – porażenie prądem
Pierwsza pomoc – porażenie prądem

Porażenie prądem jest przyczyną utraty przytomności i bezdechu; to niebezpieczny uraz, który w wielu...

zobacz galerię
  • Następnym krokiem jest sprawdzenie stanu poszkodowanego – czy jest przytomny i czy oddycha.
  • Po tym należy wezwać pomoc.
  • Jeśli poszkodowany nie oddycha, konieczne jest przystąpienie do reanimacji i przeprowadzenie sztucznego oddychania.
  • Jeśli doszło do zatrzymania krążenia, trzeba rozpocząć masaż serca.
  • Jeśli osoba, która doznała porażenia prądem oddycha, ale jest nieprzytomna, należy ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej.
  • Oparzone miejsce trzeba opatrzyć.
  • Należy zostać z poszkodowanym aż do przybycia pogotowia.

2. Skutki porażenia prądem

Porażenie prądem prowadzi do rozległego i głębokiego poparzenia. Napięcie od 500 do 1000 woltów powoduje oparzenia wewnętrzne. Kolejnym skutkiem porażenia prądem jest migotanie komór, do którego doprowadzić może nawet krótkotrwały przepływ przez klatkę piersiową prądu o napięciu 110-230 V. Może się to okazać śmiertelne, gdyż podczas migotania komór wszystkie komórki mięśnia sercowego poruszają się niezależnie, zamiast w sposób skoordynowany, niezbędny do pompowania krwi i podtrzymywania krążenia. Przy bardzo wysokim napięciu skurcze mięśni są tak silne, że mięśnie sercowe nie mogą się już poruszać.

Porażenie prądem
Porażenie prądem (Zdjęcie autorstwa espensorvik / CC BY 2.0)

Ponadto prąd elektryczny prowadzi do poważnych zaburzeń neurologicznych. Przede wszystkim zakłóca kontrolę nerwów nad sercem i płucami, w wyniku czego dochodzi do zaburzenia funkcji ośrodkowego układu nerwowego, oddychania i krążenia. Gdy prąd przepływa przez mózg, niemal zawsze dochodzi do utraty przytomności. Prąd o bardzo wysokim napięciu, a także wielokrotne porażenia prądem mogą prowadzić do neuropatii. Porażenie prądem jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Po porażeniu śmierć może nastąpić w wyniku zatrzymania krążenia krwi wskutek migotania komór serca, chociaż najczęstszą przyczyną śmierci osób porażonych prądem są rozległe i głębokie poparzenia. Jeśli napięcie jest bardzo wysokie, dochodzi nawet do zwęglenia ciała. Będąc świadkiem poparzenia prądem, należy pamiętać, aby nigdy nie próbować nieosłoniętą dłonią odłączać od prądu urządzenia stanowiącego przyczynę zdarzenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy