Prądy interferencyjne – działanie, wskazania i skutki uboczne
Prądy interferencyjne na kręgosłup, migrenę czy nerwobóle to jedna z metod fizjoterapii. Istotą jej działania są efekty stymulowania zakończeń nerwowych przez zmieniającą się z niską częstotliwością falę prądu. Jakie są wskazania do ich stosowania? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?
1. Co to są prądy interferencyjne?
Prądy interferencyjne to rodzaj terapii, która polega na krzyżowaniu dwóch niezależnych obwodów z prądem o różnych częstotliwościach. Metoda ta wykorzystuje zjawisko interferencji.
Istotą interferencji jest powstawanie nowego, przestrzennego rozkładu amplitudy fali wskutek nakładania się dwóch lub więcej fal prądów płynących w krzyżujących się ze sobą obwodach elektrycznych. Prądy interferencyjne to inaczej prądy Nemeca (w 1950 roku Hans Nemec opatentował aparat służący do elektroterapii prądami interferencyjnymi).
Podczas zabiegu stosuje się prądy średniej i niskiej częstotliwości. Podstawową zaletą prądów interferencyjnych jest możliwość dotarcia do głębszych tkanek niż w przypadku innych rodzajów elektroterapii.
Prądy interferencyjne – ułożenie elektrod
Podczas wykonywania zabiegu z wykorzystaniem prądów Nemeca elektrody układa się na planie kwadratu tak, by zachodząca w uszkodzonym obszarze interferencja wywołała elektryczny bodziec leczniczy.
Wykorzystuje się przy tym dwie metody prowadzenia terapii prądami interferencyjnymi. To:
- metoda statyczna – elektrody są przymocowywane w jednym miejscu,
- metoda dynamiczna, podczas której położenie elektrod podczas zabiegu jest zmieniane.
2. Prądy interferencyjne – wskazania
Prądy interferencyjne stosuje się z różnych wskazań. Dotyczą one wielu przypadłości i chorób, takich jak:
- ból kręgosłupa,
- migrena,
- zanik lub osłabienie mięśni, osłabienie unerwienia mięśnia, ale i odruchowe zwiększenie napięcia mięśni,
- zaburzenia układu krążenia,
- nerwobóle, zapalenia nerwów,
- zespoły uciskowe,
- choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów,
- reumatyzm,
- urazy i stany zapalne mięśni, stawów lub ścięgien, skręcenie, urazów, zwichnięcia stawów, pourazowe i pooperacyjne zaburzenia czynności mięśni,
- zapalenie w okolicy stawu barkowego,
- opóźnienie zrostu kostnego,
- nietrzymanie moczu.
3. Prądy interferencyjne – działanie
Prądy interferencyjne przynoszą różne efekty lecznicze. To przede wszystkim łagodzenie bólu, poprawa ukrwienia i odżywienie tkanek, stymulacja mięśni oraz przyspieszenie procesu regeneracji przez pobudzenie procesów enzymatycznych i wzrost ukrwienia tkanek.
Odpowiadają za to różne częstotliwości:
- zakres 0-10 Hz wywołuje skurcze mięśni,
- zakres 25-50 Hz poprawia krążenie, stymuluje pracę mięśni,
- zakres 50-100 Hz działa przeciwbólowo (przez rozluźnienie mięśni i wzrost ukrwienia tkanek), odżywia tkanki, pobudza ich przemianę materii,
- zakres 90-100 Hz zmniejsza ból i napięcie układu nerwowego (prądy pobudzają regenerację uszkodzonych nerwów obwodowych),
- zakres 0-100 Hz poprawia krążenie i pobudza mięśnie do aktywności, działa przeciwbólowo i odżywczo.
Częstotliwość prądów interferencyjnych stosuje się w zależności od oczekiwanego efektu, ale i wskazania. Oznacza to, że w stanie ostrym zazwyczaj wykorzystuje się zakres 100 Hz lub 200 Hz. Stan przewlekły – do 100 Hz.
Prądy interferencyjne – cena
Aby osiągnąć efekt terapeutyczny, konieczna jest seria kilku, a nawet kilkunastu zabiegów wykonywanych codziennie lub co najmniej dwa razy w tygodniu. Każdy trwa od kilku minut do pół godziny.
Prądy interferencyjne (Nemeca) kosztują około 20 zł za jeden zabieg. Ich seria (pakiet 10) zwykle ma korzystną cenę, która wynosi od 150-200 zł.
4. Prądy interferencyjne – przeciwwskazania
Użycie prądów interferencyjnych nie zawsze jest możliwe. Przeciwwskazanie stanowi:
- ciąża,
- choroba nowotworowa,
- wszczepiony rozrusznik serca lub inne urządzenia elektryczne,
- wszczepiony element metalowy,
- uszkodzenie skóry, stan zapalny skóry, choroba dermatologiczna w miejscu, w którym ma być prowadzona terapia,
- problemy z układem krążenia (np. żylaki, zatory, miażdżyca),
- infekcje w stanie ostrym,
- gorączka,
- utrudniony kontakt z pacjentem,
- zaburzenia psychiczne,
- stwardnienie rozsiane,
- choroba Parkinsona.
Prądy interferencyjne – skutki uboczne
Prądy interferencyjne cechują się bezbolesnością, nieinwazyjnością, głęboką penetracją tkanek, przy czym nie wywołują niemal żadnych skutków ubocznych (w przypadku wykonywania zabiegu przez wykwalifikowanego terapeutę). Może wystąpić jedynie czasowa zwiększona wrażliwość miejsca zabiegowego czy wrażenie tzw. zakwasów (skutek pobudzenia mięśni do pracy). Nie odnotowuje się poparzeń skóry.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.