Trwa ładowanie...

Przebieg badania ginekologicznego

Przebieg badania ginekologicznego
Przebieg badania ginekologicznego

Wizyta u lekarza ginekologa, a szczególnie badanie narządu rodnego, budzi obawę wśród kobiet, dlatego, że dotyczy najbardziej intymnej części ciała. Lekarz ginekolog powinien dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować lęk i stres pacjentki. Najważniejszą kwestią jest zdobycie zaufania kobiety, tyko wtedy chętniej będzie dzieliła się swoimi obawami i informacjami o dolegliwościach.

spis treści

Amerykańskie Stowarzyszenie Położników i Ginekologów zaleciło, aby pierwsza wizyta ginekologiczna odbyła się pomiędzy 13 a 15 rokiem życia. Jeśli nie ma ku temu powodów, nie jest wówczas konieczne wykonywanie badania ginekologicznego. Celem takiej wizyty powinno być przygotowanie zarówno młodej pacjentki, jak i jej opiekuna, do zmian zachodzących w okresie dojrzewania płciowego.

1. Jak powinno zatem wyglądać badanie ginekologiczne zgodnie z najlepszymi standardami lekarskimi?

1.1. Badanie podmiotowe.

Fachowo i rzetelnie przeprowadzony wywiad lekarski i 50% danych wystarczy do prawidłowego rozpoznania schorzenia. Główne dolegliwości i przyczyna zgłoszenia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

W pierwszej kolejności lekarz chce uzyskać informacje o głównych dolegliwościach i problemach będących powodem zgłoszenia się na wizytę.

1.2. Wywiad ogólny.

Lekarz zadaje pytania na temat: schorzeń występujących w przeszłości, przebytych zabiegów operacyjnych, występowania alergii oraz przyjmowanych leków. Powinien zapoznać się także z ewentualnymi dolegliwościami, które wynikają z zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego, oddechowego, krążenia, pokarmowego czy moczowego. Wywiad ogólny uzupełniany jest o informacje dotyczące rodziny, w szczególności występowania chorób o etiologii genetycznej: nowotwory, nadciśnienie tętnicze bądź cukrzyca.

1.3. Wywiad położniczy.

Informacje dotyczą przebytych poronień i porodów.

1.4. Wywiad ginekologiczny

W tej części wywiadu lekarskiego znajdują się informacje dotyczące wystąpienia miesiączki: - wiek pierwszej miesiączki; - data ostatniej miesiączki oraz upewnienie się, czy była ona typowa; - charakter krwawień: częstość i obfitość, długość cyklu, długość krwawienia, krwawienia międzymiesiączkowe; - dolegliwości związane z pojawieniem się miesiączki: charakter i nasilenie bólu; występowanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

W dalszej części rozmowy mogą pojawić się pytania o współżycie płciowe. Informacje na ten temat są niezwykle istotne w kwestii zakażeń przenoszonych drogą płciową. Pytania na temat współżycia seksualnego mogą być kłopotliwe ale uzyskanie tych informacji jest konieczne dla całego procesu leczenia.

1.5. Badanie fizykalne (przedmiotowe):

Badanie gruczołów sutkowych

Podczas tego badania kobieta pozostaje w pozycji siedzącej. W pierwszej kolejności lekarz ocenia wygląd piersi - wielkość, barwę, ewentualne deformacje i wciągnięcia. Badanie palpacyjne przeprowadza się dwuręcznie. Szczególną uwagę lekarz zwraca na opory związane ze skórą lub ścianą klatki piersiowej.

Dodatkowo ocenia brodawki, czy nie wydobywa się z nich wydzielina. Szczegółowe badanie powtarza się w pozycji leżącej. Oprócz przeprowadzonego badania palpacyjnego, lekarz bądź położna, instruują pacjentkę jak samodzielnie na przyszłość przeprowadzić badanie piersi.

Badanie ginekologiczne

Nie tylko pierwsze badanie ginekologiczne może powodować stres i wywoływać strach pacjentki. Dotyczy to każdorazowej wizyty. Należy pamiętać, że takie badanie na życzenie pacjentki, z powodu jej złego samopoczucia można w każdym momencie przerwać.

Badanie ginekologiczne rozpoczyna się od oglądania narządów płciowych zewnętrznych. Do tego badania stosuje się jałowe wzierniki ginekologiczne o różnej budowie i rozmiarach, tak, by dopasować je do wymiarów anatomicznych pacjentki. Podczas badania lekarz ogląda część pochwową szyki macicy, ocenia jej wielkość, ujście zewnętrzne, tarczę, wykluczając obecność niepokojących zmian.

W dalszej części ogląda ściany pochwy, określa jej zabarwienie, ewentualny obrzęk oraz obecność guzków lub pęcherzyków. Zaleca się, aby badanie „we wziernikach” uzupełnić o wcześniejsze pobranie rozmazu cytologicznego.

Badanie dwuręczne jest najważniejszą częścią badania ginekologicznego. Przed jego wykonaniem pacjentka powinna opróżnić pęcherz moczowy. Podczas badania macicy i przydatków lekarz ocenia ich wielkość, granice, ruchomość i tkliwość oraz wyklucza istnienie patologicznych zmian. W przypadku dziewczynek bądź kobiet, będących dziewicami, badanie wewnętrzne można wykonać przy użyciu jednego palca, bądź przez odbytnicę.

Badanie ultrasonograficzne

Badanie ultrasonograficzne powinno być wykonywane podczas wizyty ginekologicznej, gdyż nie ma alternatywnego badania dla oceny niektórych struktur wewnętrznych (np. endometrium lub jajnika). Ponadto badanie ultrasonograficzne zmniejsza ryzyko niedokładności diagnostycznych podczas badania palpacyjnego .

Artykuł w ramach kampanii Piękna bo Zdrowa

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze