Trwa ładowanie...

Przełom w medycynie? Jest szansa dla osób sparaliżowanych!

Lekarze z zespołu Pawła Tabakowa z Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego im Piastów Śląskich we Wrocławiu dokonali niemożliwego – przywrócili czucie i władzę w nogach sparaliżowanemu mężczyźnie. Ich działania wspierał profesor Geoffrey Raisman z londyńskiego uniwersytetu UCL oraz dwie brytyjskie fundacje: Nicholls Spinal Injury Foundation oraz UK StemCell Foundation.

spis treści

  Pan Dariusz Fidyk w wyniku brutalnego pobicia miał całkowicie przerwany rdzeń kręgowy, co skutkowało brakiem czucia i władzy w nogach. Lekarze pobrali z jego mózgu fragment tkanki, tzw. opuszkę węchową, która zawiera glejowe komórki węchowe. Biorą one udział w regeneracji i tworzeniu się nowych neuronów. Następnie, lekarze namnożyli pobrane komórki i wszczepili wraz z kawałkiem nerwu pobranego wcześniej z nogi pacjenta. W wyniku tego zabiegu po kilku miesiącach mężczyzna zaczął ruszać nogami i odzyskiwać czucie. Obecnie jest w stanie zrobić kilka kroków przy pomocy odpowiedniego sprzętu oraz jeździć samochodem. Oczywiście jeszcze długa droga przed nim, jednak jego przypadek niesie nadzieję milionom osób, które są przykute do wózka inwalidzkiego lub łóżka.

  Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza