Trwa ładowanie...

Przetoka - przetoka odżywcza, przetoka wydalnicza, przetoka czasowa, przetoka stała, życie z przetoką, powikłania

Avatar placeholder
30.03.2021 19:04
Przetoka - przetoka odżywcza, przetoka wydalnicza, przetoka czasowa, przetoka stała, życie z przetoką, powikłania
Przetoka - przetoka odżywcza, przetoka wydalnicza, przetoka czasowa, przetoka stała, życie z przetoką, powikłania

Przetoka inaczej nazywana stomią to sztuczne połączenie pomiędzy np. jelitem a powierzchnią brzucha. Przetoka służy do odprowadzania treści jelitowej oraz gazów na zewnątrz organizmu. Stosuje się ją często po leczeniu chirurgicznym i dotyczy najczęściej układu pokarmowego oraz układu moczowego. Pod względem stosowania przetoki dzielimy na przetoki odżywcze oraz przetoki wydalnicze, a także przetoki czasowe i przetoki stałe, a pod względem budowy wyróżniamy przetokę jednolufową i dwulufową.

spis treści

1. Przetoka odżywcza

Stosuję się ją, kiedy niemożliwe jest naturalne odżywianie chorego w takich chorobach jak: nowotwory przełyku, żołądka oraz udar mózgu. Przetokę odżywczą umieszcza się w górnym odcinku przewodu pokarmowego.

Przetoka to sztuczne połączenie np: jelita z powierzchnią brzucha
Przetoka to sztuczne połączenie np: jelita z powierzchnią brzucha

2. Przetoka wydalnicza

Zobacz film: "Rak jelita grubego. Jakie są jego czynniki ryzyka?"

Stosowane są po zabiegach chirurgicznych na drogach moczowych bądź w układzie pokarmowym, kiedy nie jest możliwe zachowanie dotychczasowej ciągłości. W przypadkach wrzodziejącego jelita grubego, raka jelita grubego, wrodzonych wad układu moczowego lub raka pęcherza moczowego przetokę zakłada się na powierzchni brzucha i mocowane są do niej specjalne woreczki zbierające mocz lub kał.

3. Przetoka czasowa

Przetoka czasowa umieszczana jest tylko na czas odbarczenia zespolenia jelitowego lub przed operacją odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego. Gdy jest już zbędna, usuwa się ją.

4. Przetoka stała

Umieszczona jest na stałe w przypadku nieoperacyjnych nowotworów przewodu pokarmowego, aby zamknąć jego światło. Przetokę stałą umieszcza się także po operacjach usunięcia odbytu lub odbytnicy.

Mity na temat chorób układu pokarmowego
Mity na temat chorób układu pokarmowego [10 zdjęć]

Choroby układu pokarmowego mogą być spowodowane zarówno nieterancjami pokarmowymi, zaburzeniami jelitowymi,

zobacz galerię

5. Przetoka jednolufowa i dwulufowa

Przetoka jednolufowa polega na przyszyciu tylko jednego górnego fragmentu odciętego jelita do powłok brzusznych. Fragment dolny zostaje zaszyty na ślepo. Jeśli chodzi o przetokę dwulufową, polega na przyszyciu obu otwartych fragmentów jelit powstałych po przecięciu.

6. Życie z przetoką

Pacjent przed założeniem przetoki powinien być poinformowany o tym, na czym ona polega, a także o tym, że z przetoką można normalnie funkcjonować. Po zabiegu pielęgniarki powinny poinstruować pacjenta, jak obsługiwać przetokę oraz nauczyć czynności związanych z higieną.

Zobacz także:

7. Powikłania po przetoce

Do powikłań dochodzi rzadko, ale zdarzają się zwężenie i zatkanie otworu przetoki, krwawienie, wypadanie przetoki, a także zmiany skórne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze