Przetoka - przetoka odżywcza, przetoka wydalnicza, przetoka czasowa, przetoka stała, życie z przetoką, powikłania
Przetoka inaczej nazywana stomią to sztuczne połączenie pomiędzy np. jelitem a powierzchnią brzucha. Przetoka służy do odprowadzania treści jelitowej oraz gazów na zewnątrz organizmu. Stosuje się ją często po leczeniu chirurgicznym i dotyczy najczęściej układu pokarmowego oraz układu moczowego. Pod względem stosowania przetoki dzielimy na przetoki odżywcze oraz przetoki wydalnicze, a także przetoki czasowe i przetoki stałe, a pod względem budowy wyróżniamy przetokę jednolufową i dwulufową.
1. Przetoka odżywcza
Stosuję się ją, kiedy niemożliwe jest naturalne odżywianie chorego w takich chorobach jak: nowotwory przełyku, żołądka oraz udar mózgu. Przetokę odżywczą umieszcza się w górnym odcinku przewodu pokarmowego.
2. Przetoka wydalnicza
Stosowane są po zabiegach chirurgicznych na drogach moczowych bądź w układzie pokarmowym, kiedy nie jest możliwe zachowanie dotychczasowej ciągłości. W przypadkach wrzodziejącego jelita grubego, raka jelita grubego, wrodzonych wad układu moczowego lub raka pęcherza moczowego przetokę zakłada się na powierzchni brzucha i mocowane są do niej specjalne woreczki zbierające mocz lub kał.
3. Przetoka czasowa
Przetoka czasowa umieszczana jest tylko na czas odbarczenia zespolenia jelitowego lub przed operacją odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego. Gdy jest już zbędna, usuwa się ją.
4. Przetoka stała
Umieszczona jest na stałe w przypadku nieoperacyjnych nowotworów przewodu pokarmowego, aby zamknąć jego światło. Przetokę stałą umieszcza się także po operacjach usunięcia odbytu lub odbytnicy.
5. Przetoka jednolufowa i dwulufowa
Przetoka jednolufowa polega na przyszyciu tylko jednego górnego fragmentu odciętego jelita do powłok brzusznych. Fragment dolny zostaje zaszyty na ślepo. Jeśli chodzi o przetokę dwulufową, polega na przyszyciu obu otwartych fragmentów jelit powstałych po przecięciu.
6. Życie z przetoką
Pacjent przed założeniem przetoki powinien być poinformowany o tym, na czym ona polega, a także o tym, że z przetoką można normalnie funkcjonować. Po zabiegu pielęgniarki powinny poinstruować pacjenta, jak obsługiwać przetokę oraz nauczyć czynności związanych z higieną.
Zobacz także:
7. Powikłania po przetoce
Do powikłań dochodzi rzadko, ale zdarzają się zwężenie i zatkanie otworu przetoki, krwawienie, wypadanie przetoki, a także zmiany skórne.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.