Przychodnie działające 24/7. Na czym polega telemedycyna?
Czy zdarzyło Ci się czekać kilka godzin w kolejce do lekarza tylko po to, aby przedłużyć receptę na lek, który stosujesz od dłuższego czasu? A może byłaś w sytuacji, kiedy Twój lekarz rodzinny lub ginekolog rozpoczął urlop, dokładnie wtedy, kiedy potrzebowałaś kolejnej recepty, np. na antykoncepcję?
Oczywiście w takiej sytuacji można zapisać się do innego lekarza, jednak umówienie wizyty z dnia na dzień nie zawsze jest możliwe. A gdyby istniała możliwość skorzystania z konsultacji lekarskiej niezależnie od miejsca i godziny?
Włączasz komputer, logujesz się w przychodni i korzystasz z konsultacji medycznej o dowolnej porze dnia, a przy pozytywnej decyzji lekarza otrzymujesz receptę prosto do domu.
Takie rozwiązania oferują przychodnie telemedyczne, które od wielu lat działają w krajach Europy Zachodniej, np. w Holandii i Wielkiej Brytanii, a teraz, poprzez łącze internetowe, są dostępne również w Polsce.
Usługi telemedyczne – bo tak określa się formę świadczenia usług medycznych na odległość – opierają się na wykorzystywaniu nowoczesnych technologii: telefonów komórkowych, komputerów, kamer oraz innych inteligentnych urządzeń. Lekarze do diagnozy pacjenta wykorzystują elektroniczną dokumentację medyczną.
System informatyczny zbiera dane podczas wywiadu medycznego online oraz przechowuje historię leczenia pacjenta. Konsultacje lekarskie przez Internet to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, kiedy chcemy przedłużyć receptę.
1. Jak wygląda wizyta w przychodni telemedycznej?
Przychodnia online pozwala przejść konsultację lekarską przez Internet. Wiele osób wciąż zastanawia się, jak to działa? Aby skorzystać należy:
- Zarejestrować się w przychodni - w systemie tworzone jest indywidualne konto pacjenta.
- Wybrać schorzenie, które chcemy skonsultować ze specjalistą.
- Odpowiedzieć rzetelnie na wszystkie pytania z formularza medycznego – jest to odpowiednik tradycyjnego wywiadu lekarskiego.
- Po przeanalizowaniu naszych odpowiedzi lekarz podejmie decyzję o wystawieniu recepty.
- W przypadku pozytywnej decyzji, oryginał recepty podpisany przez lekarza jest dostarczany prosto do pacjenta.
Pozostaje samodzielne udanie się do najbliższej apteki i zrealizowanie recepty.
2. Czy konsultacje przez Internet są bezpieczne?
Najważniejsze jest udzielanie szczegółowych i prawdziwych odpowiedzi w formularzu medycznym. To na jego podstawie lekarz podejmuje decyzję o wypisaniu recepty. Nie każda konsultacja medyczna online kończy się wystawieniem recepty.
Lekarz z przychodni telemedycznej może zalecić dodatkowe badania lub zarekomendować wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Aby skorzystać z przychodni telemedycznej trzeba posiadać też aktualne badania okresowe.
3. Przychodnia Online – jakie schorzenia konsultować?
Zakres konsultacji w przychodniach telemedycznych jest dość mocno ograniczony ze względu na specyfikę działania – brak kontaktu face to face z lekarzem. W tego typu przychodniach na pierwszym miejscu stawia się bezpieczeństwo pacjentów.
Przykładowo, w przychodni telemedycznej można skorzystać z konsultacji na antykoncepcję, menopauzę, otyłość, problemy z potencją, grzybicę. Jest to pomocne rozwiązanie również z konsultowaniu problemów wstydliwych, jak np. infekcje intymne kobiet i mężczyzn.
Zaletą takich miejsc jest na pewno to, że są dostępne 24/7 z każdego miejsca i o każdej godzinie.
Materiał partnera
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.