Trwa ładowanie...

40-latka przyjmowała "końską dawkę" witaminy D. Lekarz pokazuje, jakie są skutki

Lekarz ostrzega przed przedawkowaniem witaminy. Są osoby, które kupują suplementy przeznaczone dla koni
Lekarz ostrzega przed przedawkowaniem witaminy. Są osoby, które kupują suplementy przeznaczone dla koni (Getty Images)

Lekarz ostrzega: - Witaminy również można przedawkować. Lek. Szymon Suwała pokazuje, do czego może doprowadzić słuchanie zaleceń guru medycyny alternatywnej. Trafiła do niego pacjentka z kołataniem serca i bólem brzucha. - Powód? Przyjmowanie witaminy D dla koni w dawce 50 tys. j. - alarmuje specjalista.

spis treści

1. Przyjmowała "końską dawkę" witaminy D

Endokrynolog Szymon Suwała opisuje w mediach społecznościowych przypadek 40-letniej pacjentki, która zgłosiła się do lekarza z powodu hiperkalcemii, czyli podwyższonego stężenia wapnia. Kobieta fatalnie się czuła, narzekała na osłabienie, kołatanie serca, ale również bóle pleców i brzucha.

Lekarze ostrzegają przed przedawkowaniem witaminy D
Lekarze ostrzegają przed przedawkowaniem witaminy D (Getty Images)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Diagnoza nie była łatwa. Dopiero szczegółowy wywiad wykazał przyczynę problemów zdrowotnych pacjentki. Przyjmowała witaminę D dla koni w dawce 50 tys. j. dziennie z K2 MK7.

- Takie postępowanie zalecił pacjentce znajomy pielęgniarz zainspirowany filmami jednego z guru medycyny alternatywnej. Pomimo oporów pacjentki, z uwagi na objawy, skierowałem ją do szpitala. Moje obawy się potwierdziły - poziom witaminy D wyniósł 420 ng/ml, przy czym optymalny wynosi 30-50 ng/ml - wyjaśnia lek. Szymon Suwała z Katedry Endokrynologii i Diabetologii CM UMK w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 w Bydgoszczy.

2. Polacy kupują suplementy diety przeznaczone dla zwierząt

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że Polacy garściami sięgają po rozmaite suplementy. Największą popularnością cieszą się witaminy D, C, A, K oraz kolagen, kwas hialuronowy i biotyna. Eksperci ostrzegają, że witaminy można przedawkować, a ich nadmiar w organizmie może być równie szkodliwy, jak niedobór.

- Z witaminami jest tak, jak z tankowaniem samochodu albo ładowaniem baterii w telefonie. Da się je zapełnić czy załadować na 100 proc., ale jeśli ktoś będzie starał się na siłę dobić do 200 proc., to nic dobrego się nie wydarzy. Każda próba przekroczenia normy sprawi, że albo coś się wyleje, albo wypali. W najgorszym wypadku może dojść nawet do wybuchu. Jedynym właściwym rozwiązaniem jest uzupełnianie braków na bieżąco – podkreśla farmaceuta Marcin Korczyk, autor popularnego bloga pt. "Pan Tabletka".

Jeszcze groźniejsza jest obserwowana w ostatnim czasie moda na suplementy dla koni, które mają dostarczać jeszcze większej dawki witamin - ludziom. Farmaceuta podkreśla, że skutki mogą być opłakane.

- Ludzie są podatni na marketing w internecie. Zawsze powtarzam, że jest to wyrządzanie sobie krzywdy na własne życzenie. Dziwi mnie, że ktoś może uważać suplementy zwierzęce za bardziej przebadane niż te dla ludzi. Jeżeli ktoś łyka suplementy dla zwierząt, to czemu miałby nie zjeść ich karmy? To jest ta sama półka – komentuje Korczyk.

3. Czy nadmiar witaminy D może być szkodliwy?

"Pan Tabletka" wyjaśnia, że niekontrolowane dawki witaminy D mogą doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Wzrasta też ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych .

- Jeżeli poziom witaminy D w naszym organizmie jest w normie, ale będziemy przyjmowali zbyt duże dawki, to może dojść do hiperkalcemii – zwiększonego stężenia wapnia we krwi lub hiperkalciurii – wydalania wapnia z moczem. To może wpływać np. na pracę serca czy nerek - wyjaśnia Korczyk.

Tak było w przypadku pacjentki, która trafiła do doktora Suwały. "Końska" dawka witaminy wykończyła jej narządy.

- W późniejszych badaniach: choroba wrzodowa żołądka, kamica nerkowa, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia neurologiczne oraz funkcji trzustki - wszystkie na tle hiperkalcemii spowodowanej przedawkowaniem wit. D, którą odstawiono i wdrożono leczenie - relacjonuje lekarz i przyznaje, że to nie jest odosobniony przypadek.

- Wykorzystujmy preparaty przeznaczone dla ludzi w zdroworozsądkowych, nieabsurdalnych dawkach - witaminy również można przedawkować - ostrzega dr Suwała.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze