Składnik "magicznych grzybków" może pomóc w leczeniu depresji

Halucynogenne grzybki mogą okazać się pomocne w leczeniu depresji. Kolejne badania naukowe udowodniły, że zawarta w nich psylocybina, działa w mózgu podobnie do serotoniny, która nazywana jest „hormonem szcześcia”. Odkrycie stanowi szansę dla pacjentów od lat zmagających się z depresją.

Plaga naszych czasów

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie żyje ok. 350 mln ludzi cierpiących na depresję, co stanowi prawie 5 proc. całej populacji. W naszym kraju jedna na dziesięć osób zmaga się z tą chorobą, a co roku pacjentów przybywa.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Najczęściej przy depresji stosuje się leki i terapię behawioralną, jednak co piąta osoba nie reaguje na leczenie, bądź zmaga się z nawrotami choroby.

Jak wynika ze statystyk policyjnych każdego dnia ok. 16 osób w Polsce popełnia samobójstwo. W większości przypadków główną przyczyną jest depresja.

Stąd też naukowcy od lat szukają alternatywnych rozwiązań w leczeniu patologicznie obniżonego nastroju.

11 produktów, które powinieneś jeść, gdy jesteś zestresowany

​Pełna miska gorących płatków owsianych to pyszna dawka węglowodanów, która zapewnia dobry nastrój dzięki stymulacji poziomu serotoniny, potocznie zwanej...

Mniej więcej pół wieku temu po razu pierwszy postanowiono zbadać działanie grzybków halucynogennych i jaki wywierają one wpływ na psychikę.

Początkowo badania trwały na szczurach, ostatnio coraz częściej eksperymenty dotyczą ludzi.

Najnowsze odkrycie brytyjskich naukowców potwierdziły poprzednie badania: „magiczne” grzybki są pomocne w leczeniu depresji.

Halucynogenne grzyby lekiem na depresję?

Grzybki psylocybinowe, zawdzięczają swoje nietypowe działanie aktywnemu chemicznie składnikowi – psylocybinie, który jest psychodelicznym alkaloidem.

W wielu państwach jest to środek zakazany ze względu na jego odurzające działanie i możliwe występowanie psychoz po zażyciu.

Ale od ponad 50 lat trwają badania, które udowadniają, że psylocybina jest pomocna w leczeniu stanów lękowych i depresji, jak również może pomóc osobom uzależnionym od alkoholu i zmagającymi się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Tym samym poddaje się wątpliwości tezę, że substancje psychoaktywne mają całkowicie negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Wykazano również, że u osób przyjmujących psylocybinę występuje mniejsze cierpienie psychiczne oraz rzadziej popełniają samobójstwa w porównaniu z fanami innych używek.

Psylocybina działa podobnie jak leki przeciwdepresyjne, aktywując w mózgu serotoninę nazywaną „hormonem szczęścia”.

Jak przebiegało badanie?

Naukowcy z Imperial College w Londynie, pod kierownictwem dr Robina Carhart-Harris, przeprowadzili badanie na dwunastu ochotnikach.

Sześć kobiet i sześciu mężczyzn z umiarkowaną lub ciężką depresją, średnio od 17 lat cierpiało na nawroty choroby.

Każdy z nich przechodził przynajmniej dwukrotnie leczenie lekami antydepresyjnymi, a jedenastu z nich korzystało z psychoterapii.

Żadna z badanych osób nie była uzależniona od alkoholu czy narkotyków. U nikogo w bliskiej rodzinie nie występowały też zaburzenia psychotyczne czy samobójstwa.

Przez pierwsze dwa dni leczenia badani przyjmowali dawkę 10 mg psylocybiny, a następnie wykonano im test. Tydzień później dawkę terapeutyczną zwiększono do 25 mg i powtórnie wykonano badanie.

Pacjenci na czas eksperymentu zostali przeniesieni do łagodnie oświetlonych sal z muzyką relaksacyjną, a podczas zażywania substancji, obok łóżka stali psychiatrzy, by monitorować stan pacjenta i reagować w razie konieczności.

Uczestnikom badania kilkukrotnie wykonano rezonans magnetyczny. Wyniki sugerują, że psylocybina jest bezpieczna i dobrze tolerowana.

Wykrywalne efekty psychodeliczne występowały po 30-60 minutach od przyjęcia kapsułki z substancją. Po 6 godzinach od zażycia pacjenci wypuszczani byli do domów.

Nie wystąpiły u nich żadne działania niepożądane. Już po tygodniu od badania nastąpiła remisja choroby u ośmiu z dwunastu badanych.

Po 3 miesiącach u pięciu pacjentów nastąpił częściowy powrót niektórych objawów, ale u około połowy badanych nastąpiło znaczne złagodzenie depresji.

Odurzają i leczą

Od lat przeprowadza się badania nad działaniem psylocybiny na psychikę człowieka. 3  lata temu naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy wykazali, że grzyby halucynogenne mogą być wykorzystywane w leczeniu stresu pourazowego.

Mimo iż badania przeprowadzane są na relatywnie niewielkich grupach, to ich wyniki są obiecujące. Jednak ze względu na psychoaktywne działanie na organizm, grzyby jeszcze długo nie będą włączone w leczenie depresji.

Podobnym problem dotyczył niedawno marihuany leczniczej, dlatego opracowano szczepy z minimalną ilością THC, a bogactwem CBD, który nie jest psychoaktywny.

Dzięki temu medyczna marihuana nie odurza, a skutecznie wspomaga leczenie szeregu zapalnych i neurodegeneracyjnych zaburzeń. Czy podobny los czeka halucynogenne grzyby? Tego jeszcze nie wiadomo.

 

Komentarze (2)
~zdrowy ludek
~zdrowy ludek ponad rok temu

ja proponuję poużywać przez kilka tygodni cytrynianu magnezu w równoważnej dawce magnezu (ściśle wg zds) 3 gramy dziennie (cytrynian ma 16,5% magnezu x 90%wchłanialności) = 445mg magnezu efekty są więcej niż zadowalające a komu się spodoba - niech bierze dalej Wcześniej niech się dobrze oczyści (wiadomo - nie chodzi o jelita)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Zobacz, jak pomóc dziecku pokonać strach przed lekarzem

Zobacz, jak pomóc dziecku pokonać strach przed lekarzem

Twoje dziecko obawia się lekarza? Wiele dzieci ma obawy przed wizytą u lekarza, gdyż specjalista ten kojarzy im się z nieprzyjemnymi badaniami (...) , np. pobraniem krwi. Istnieją proste sposoby na to, aby zmniejszyć...

Ciąża i dziecko

Olej z alg - właściwości i zastosowanie

Olej z alg - właściwości i zastosowanie

Właściwości oleju z alg Półki w sklepach uginają się od różnego rodzaju olejków. Znajdziemy na nich olej z kokosa, awokado czy drzewa herbacianego. Ostatnio na rynku pojawił się również olej z alg, który można już kupić w Polsce. Jest dostępny przez...

Ciąża i dziecko

6 największych przysług dla wątroby

6 największych przysług dla wątroby

, bezpłatnie przysługuje dzieciom już w pierwszym roku życia. Warto jednak pamiętać, że szczepionka ta nie daje gwarancji ochrony na całe życie. Lekarze (...) zalecają więc dodatkowe szczepienia dla dorosłych. Szczepienie przeciwko...

Ciąża i dziecko

Przyczyny bólu pleców

Przyczyny bólu pleców

Przyczyny bólu pleców Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, niepoprawna postawa to najczęstsze przyczyny bólu pleców. Wpływ może mieć również niepoprawne schylanie się po coś ciężkiego, czy chodzenie w butach na wysokich obcasach. Ale nie tylko...

Ciąża i dziecko

Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę?

Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę?

miesiączkowy. Niedoczynność tarczycy u kobiet w ciąży może wpływać na rozwój mózgu dziecka. Właśnie dlatego kontrolowanie poziomu hormonów (...) . W efekcie skórze potrzeba natłuszczenia z zewnątrz. Zaburzenia miesiączkowania...

Ciąża i dziecko

Odchudzający napój - działa, gdy śpisz

Odchudzający napój - działa, gdy śpisz

Napój spalający tkankę tłuszczową Kto z nas nie chciałby chudnąć bez wielkiego wysiłku? Magiczny eliksir wciąż nie istnieje, ale jest kilka sposobów, dzięki którym można podkręcić metabolizm i spalić zbędny tłuszczyk. Przed snem warto wypić szklankę niezwykłego...