Składnik "magicznych grzybków" może pomóc w leczeniu depresji

Halucynogenne grzybki mogą okazać się pomocne w leczeniu depresji. Kolejne badania naukowe udowodniły, że zawarta w nich psylocybina, działa w mózgu podobnie do serotoniny, która nazywana jest „hormonem szcześcia”. Odkrycie stanowi szansę dla pacjentów od lat zmagających się z depresją.

Plaga naszych czasów

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie żyje ok. 350 mln ludzi cierpiących na depresję, co stanowi prawie 5 proc. całej populacji. W naszym kraju jedna na dziesięć osób zmaga się z tą chorobą, a co roku pacjentów przybywa.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Najczęściej przy depresji stosuje się leki i terapię behawioralną, jednak co piąta osoba nie reaguje na leczenie, bądź zmaga się z nawrotami choroby.

Jak wynika ze statystyk policyjnych każdego dnia ok. 16 osób w Polsce popełnia samobójstwo. W większości przypadków główną przyczyną jest depresja.

Stąd też naukowcy od lat szukają alternatywnych rozwiązań w leczeniu patologicznie obniżonego nastroju.

11 produktów, które powinieneś jeść, gdy jesteś zestresowany

​Pełna miska gorących płatków owsianych to pyszna dawka węglowodanów, która zapewnia dobry nastrój dzięki stymulacji poziomu serotoniny, potocznie zwanej...

Mniej więcej pół wieku temu po razu pierwszy postanowiono zbadać działanie grzybków halucynogennych i jaki wywierają one wpływ na psychikę.

Początkowo badania trwały na szczurach, ostatnio coraz częściej eksperymenty dotyczą ludzi.

Najnowsze odkrycie brytyjskich naukowców potwierdziły poprzednie badania: „magiczne” grzybki są pomocne w leczeniu depresji.

Halucynogenne grzyby lekiem na depresję?

Grzybki psylocybinowe, zawdzięczają swoje nietypowe działanie aktywnemu chemicznie składnikowi – psylocybinie, który jest psychodelicznym alkaloidem.

W wielu państwach jest to środek zakazany ze względu na jego odurzające działanie i możliwe występowanie psychoz po zażyciu.

Ale od ponad 50 lat trwają badania, które udowadniają, że psylocybina jest pomocna w leczeniu stanów lękowych i depresji, jak również może pomóc osobom uzależnionym od alkoholu i zmagającymi się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Tym samym poddaje się wątpliwości tezę, że substancje psychoaktywne mają całkowicie negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Wykazano również, że u osób przyjmujących psylocybinę występuje mniejsze cierpienie psychiczne oraz rzadziej popełniają samobójstwa w porównaniu z fanami innych używek.

Psylocybina działa podobnie jak leki przeciwdepresyjne, aktywując w mózgu serotoninę nazywaną „hormonem szczęścia”.

Jak przebiegało badanie?

Naukowcy z Imperial College w Londynie, pod kierownictwem dr Robina Carhart-Harris, przeprowadzili badanie na dwunastu ochotnikach.

Sześć kobiet i sześciu mężczyzn z umiarkowaną lub ciężką depresją, średnio od 17 lat cierpiało na nawroty choroby.

Każdy z nich przechodził przynajmniej dwukrotnie leczenie lekami antydepresyjnymi, a jedenastu z nich korzystało z psychoterapii.

Żadna z badanych osób nie była uzależniona od alkoholu czy narkotyków. U nikogo w bliskiej rodzinie nie występowały też zaburzenia psychotyczne czy samobójstwa.

Przez pierwsze dwa dni leczenia badani przyjmowali dawkę 10 mg psylocybiny, a następnie wykonano im test. Tydzień później dawkę terapeutyczną zwiększono do 25 mg i powtórnie wykonano badanie.

Pacjenci na czas eksperymentu zostali przeniesieni do łagodnie oświetlonych sal z muzyką relaksacyjną, a podczas zażywania substancji, obok łóżka stali psychiatrzy, by monitorować stan pacjenta i reagować w razie konieczności.

Uczestnikom badania kilkukrotnie wykonano rezonans magnetyczny. Wyniki sugerują, że psylocybina jest bezpieczna i dobrze tolerowana.

Wykrywalne efekty psychodeliczne występowały po 30-60 minutach od przyjęcia kapsułki z substancją. Po 6 godzinach od zażycia pacjenci wypuszczani byli do domów.

Nie wystąpiły u nich żadne działania niepożądane. Już po tygodniu od badania nastąpiła remisja choroby u ośmiu z dwunastu badanych.

Po 3 miesiącach u pięciu pacjentów nastąpił częściowy powrót niektórych objawów, ale u około połowy badanych nastąpiło znaczne złagodzenie depresji.

Odurzają i leczą

Od lat przeprowadza się badania nad działaniem psylocybiny na psychikę człowieka. 3  lata temu naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy wykazali, że grzyby halucynogenne mogą być wykorzystywane w leczeniu stresu pourazowego.

Mimo iż badania przeprowadzane są na relatywnie niewielkich grupach, to ich wyniki są obiecujące. Jednak ze względu na psychoaktywne działanie na organizm, grzyby jeszcze długo nie będą włączone w leczenie depresji.

Podobnym problem dotyczył niedawno marihuany leczniczej, dlatego opracowano szczepy z minimalną ilością THC, a bogactwem CBD, który nie jest psychoaktywny.

Dzięki temu medyczna marihuana nie odurza, a skutecznie wspomaga leczenie szeregu zapalnych i neurodegeneracyjnych zaburzeń. Czy podobny los czeka halucynogenne grzyby? Tego jeszcze nie wiadomo.

 

Komentarze (1)
~zdrowy ludek
~zdrowy ludek ponad rok temu

ja proponuję poużywać przez kilka tygodni cytrynianu magnezu w równoważnej dawce magnezu (ściśle wg zds) 3 gramy dziennie (cytrynian ma 16,5% magnezu x 90%wchłanialności) = 445mg magnezu efekty są więcej niż zadowalające a komu się spodoba - niech bierze dalej Wcześniej niech się dobrze oczyści (wiadomo - nie chodzi o jelita)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafiora?

, która jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Kalafior powinien znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży - to właśnie cholina odpowiada za prawidłowy rozwój (...) mózgu dziecka. Jedzenie kalafiora przyniesie korzyści...

Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

, że endometrioza całkowicie przekreśla szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności związanej (...) , jajowodów czy jelit. Choroba ta często dotyka kobiety...

Ciąża i dziecko

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Zdrowie na talerzu Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi nauki możemy poznać i wykorzystać potencjał drzemiący w licznych produktach spożywczych i, włączając je do codziennego jadłospisu,...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...

Ciąża i dziecko

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Zagrożenia na siłowni Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy, zmęczenie i przepocone ubrania, a o poważniejsze przypadłości. Jak się okazuje, w siłowniach...

Ciąża i dziecko

Ciche oznaki problemów z płucami

Ciche oznaki problemów z płucami

Objawy chorób płuc Boli cię łydka lub kolano? Zamiast wchodzenia po schodach coraz częściej wybierasz windę? A może zauważyłeś, że łapie cię zadyszka? Choć te objawy nie są jednoznaczne, nie warto ich ignorować - mogą być oznaką problemów z płucami. Narząd...

Ciąża i dziecko

Jak usprawnić pracę układu limfatycznego?

Jak usprawnić pracę układu limfatycznego?

- naczyniowego oraz kobietom w ciąży. By usprawnić pracę układu limfatycznego, warto również masować ciało okrężnymi ruchami za pomocą suchej szczotki

Ciąża i dziecko

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Pielęgnacja przed pracą Nawet jeśli zostajesz w domu z dziećmi, zadbaj o to, by czuć się i wyglądać dobrze. Nie ma przeciwwskazań, by np. wykonać (...) delikatny makijaż. Jesteś kobietą i masz prawo czuć się wypielęgnowana. Zrzeszone...