Trwa ładowanie...

Reumatolog – kim jest i co leczy? Wskazania do wizyty

Avatar placeholder
02.06.2023 18:11
Reumatolog jest lekarzem specjalistą, który skupia się na diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce reumatoidalnych schorzeń stawów oraz kości, a ponadto chorób zapalnych tkanki łącznej.
Reumatolog jest lekarzem specjalistą, który skupia się na diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce reumatoidalnych schorzeń stawów oraz kości, a ponadto chorób zapalnych tkanki łącznej. (Pexels)

Reumatolog jest lekarzem specjalistą, który skupia się na diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce reumatoidalnych schorzeń stawów oraz kości, a ponadto chorób zapalnych tkanki łącznej. Co warto o nim wiedzieć? Jakie są wskazania do wizyty?

spis treści

1. Kim jest reumatolog?

Reumatolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób układu kostno-stawowego oraz schorzeń tkanki łącznej o podłożu zapalnym (bóle kości, stawów czy mięśni). Ponieważ bóle stawów i mięśni to nie tylko dolegliwości osób starszych, młodymi ludźmi zajmuje się reumatolog dziecięcy.

Czym się zajmuje reumatolog? Specjalista skupia się na rozpoznawaniu, leczeniu i profilaktyce chorób reumatycznych kości i stawów oraz stanów zapalnych tkanki miękkiej. Prowadzi także działania profilaktyczne mające zapobiegać tym schorzeniom. Reumatologia jest dziedziną medycyny wewnętrznej.

2. Co leczy reumatolog?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Reumatolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób związanych z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu kostno-stawowego lub tkanki łącznej.

Reumatolog leczy takie choroby jak:

3. Wskazania do wizyty

Kiedy należy udać się na wizytę do reumatologa? Warto to zrobić, gdy dokuczają: bóle kości, mięśni, ścięgien lub stawów, niezależnie od tego, czy jest to ból ostry, nawracający czy przewlekły. Pilnej konsultacji wymaga ból, który utrudnia funkcjonowanie bądź towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała, dolegliwości w obrębie jamy brzusznej, które nie są wywołane kłopotami z żołądkiem czy jelitami, opuchlizna lub sztywność w obrębie stawów, zniekształcenie stawów, zaczerwienienie stawów oraz wyższa temperatura w ich obrębie, trudności w poruszaniu się, schylaniu oraz podnoszeniu, problemy z utrzymaniem przedmiotów w palcach lub trzymaniu przedmiotów.

Schorzeniami układu ruchu zajmuje się także ortopeda. Do niego jednak trafiamy najczęściej wskutek urazów: złamań czy zwichnięć, a także podczas leczenia wad wrodzonych lub nabytych. Ponadto ortopeda przeprowadza zabiegi operacyjne dotyczące układu kostno-stawowego. Do lekarza reumatologa należy się udać, gdy dolegliwości kostno-stawowe nie są skutkiem urazu, nie mijają również pod wpływem stosowania środków farmakologicznych zaproponowanych przez lekarza pierwszego kontaktu.

4. Jak wygląda wizyta u reumatologa?

Wizyta u reumatologa rozpoczyna się od wywiadu. Lekarz pyta o dolegliwości: kiedy się pojawiły, jak długo trwają, a także jaki mają charakter, jak również o choroby przewlekłe, przyjmowane leki, występowanie schorzeń reumatycznych w rodzinie. Warto zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań (np. krwi).

Kolejnym etapem jest badanie podmiotowe, przedmiotowe i czynnościowe. Jak bada reumatolog? Lekarz skupia się nie tylko na układzie ruchu oraz tkance łącznej. W zależności od przedstawionych objawów specjalista może również obejrzeć węzły chłonne czy brzuch, a także skórę bądź paznokcie. Może się zdarzyć, i tak jest najczęściej, że lekarz zleca przeprowadzenie badań dodatkowych, zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych. Najczęściej jest to: badanie krwi i moczu (morfologia, OB, CRP. Kluczowe jest badanie RF, czyli poziomu czynnika reumatoidalnego), RTG kości i stawów, USG narządów ruchu, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy biopsja. W szczególnych sytuacjach konieczne bywają konsultacje u innych specjalistów: okulisty, stomatologa czy laryngologa.

Następnie reumatolog, na wywiadu z pacjentem i zebranych podstawie wyników badań, stawia diagnozę i dobiera optymalną metodę leczenia. Terapia jest uzależniona od konkretnej choroby. Zwykle jest długotrwała, polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz fizjoterapii. Reumatolog wykonuje także punkcje, iniekcje, blokady. Zazwyczaj do reumatologa pacjenci kierowani są przez lekarza pierwszego kontaktu. Możliwe są również wizyty prywatne. Ich cena zależy od miasta oraz miejsca, w którym przyjmuje lekarz, a także od jego doświadczenia czy renomy. Ile kosztuje wizyta u reumatologa? Koszt prywatnej konsultacji reumatologicznej wynosi od 100 do 200 zł.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze