Trwa ładowanie...

Rezonans magnetyczny układu trawienia

Avatar placeholder
05.09.2013 14:41
Rezonans magnetyczny układu trawienia
Rezonans magnetyczny układu trawienia

Rezonans magnetyczny (MR) układu trawienia polega na umieszczeniu pacjenta w komorze aparatu, w stałym polu magnetycznym o wysokiej energii. Pozwala na ocenę narządów miąższowych jamy brzusznej, m.in. takich jak: wątroba, trzustka, żołądek, jelita, śledziona, drogi żółciowe i pęcherzyk żółciowy oraz na stwierdzenie występowania ewentualnych stanów patologicznych układu pokarmowego. Stosowany jest przy zdiagnozowanych nowotworach jelit, żołądka i innych chorobach jelita cienkiego.

spis treści

1. Na czym polega MR układu trawienia i jakie są wskazania do badania?

Pacjent umieszczany jest w komorze aparatu, w stałym polu magnetycznym. Linie pola magnetycznego jąder atomów ustawiają się w sposób równoległy do kierunku wytwarzającego się pola magnetycznego. Aparat emituje także fale radiowe, które w momencie, gdy docierają do pacjenta i jego badanych tkanek, wzbudzają w nich podobne fale radiowe. Zjawisko to nosi nazwę rezonansu. Fale radiowe są zwrotnie odbierane przez aparat, a komputer, dokonując skomplikowanych obliczeń, na ekranie przedstawia obraz anatomiczny badanej struktury jamy brzusznej.

Rezonans magnetyczny umożliwia w sposób całkowicie nieinwazyjny ocenę struktur anatomicznych układu trawienia w dowolnej płaszczyźnie, także trójwymiarowo.Rezonans wykonuje się, gdy występują:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Przebieg badania rezonansu magnetycznego

Do badania pacjent powinien zgłosić się na czczo. Małym dzieciom zwykle podaje się środek uspokajający. Należy pamiętać, że do pomieszczenia z aparaturą nie wolno wchodzić z żadnymi metalowymi przedmiotami i magnesami, zegarkami lub kartami magnetycznymi. Pacjent układany jest na ruchomym stole, na którym przesuwany jest do środka aparatu. Podczas badania nie wolno mu się ruszać. W niektórych przypadkach wymagane jest podanie dożylnego środka cieniującego. Wynik rezonansu magnetycznego układu trawienia podawany jest w formie opisu z dołączonymi zdjęciami RTG. Badanie trwa zwykle od jednej do trzech godzin. Może być wykonywane u osób w każdym wieku, także u kobiet, będących w ciąży.

O czym należy poinformować lekarza?
Przed badaniem należy powiadomić wykonującego badanie o posiadaniu rozrusznika serca lub innych metalowych części w organizmie, a także o występowaniu alergii lub pojawieniu się w przeszłości reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe, o występującej klaustrofobii i skłonności do krwawień. Lekarzowi wykonującemu badanie należy także przedstawić wyniki badań poprzedzających. W trakcie badania pacjent powinien zgłosić wszelkie nagle pojawiające się dolegliwości – np. uczucie klaustrofobii i jakiekolwiek inne objawy po podaniu dożylnego środka cieniującego.

Rezonans magnetyczny układu trawienia to badanie całkowicie nieinwazyjne, gdyż w przeciwieństwie do innych badań radiologicznych, nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, lecz nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Normy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze