Trwa ładowanie...

Ropniak pęcherzyka żółciowego – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
20.12.2023 15:04
Ropniak pęcherzyka żółciowego objawia się silnym bólem w górnej części brzucha
Ropniak pęcherzyka żółciowego objawia się silnym bólem w górnej części brzucha (Adobe Stock)

Ropniak pęcherzyka żółciowego to powikłanie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, w którym dochodzi do nagromadzenia się treści ropnej w świetle narządu. Jakie są objawy patologii? Na czym polega jej rozpoznanie i leczenie?

spis treści

1. Co to jest ropniak pęcherzyka żółciowego?

Ropniak pęcherzyka żółciowego to powikłanie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Jego istotą jest gromadzenie się ropy w obrębie struktury.

Warto wiedzieć, że ropniak jest zbiornikiem ropy który lokalizuje się w jamach ciała i w odróżnieniu od ropnia nie lokalizuje się bezpośrednio w tkankach.

Zobacz film: "Astma [Wirtualna Poradnia]"

Budowa i rola pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy (łac. vesica fellea), inaczej woreczek żółciowy, jest elementem układu pokarmowego. To narząd około 2-3 cm szerokości i mniej więcej 6-7 cm długości. Ma kształt gruszki. Jest położony poniżej wątroby w prawym górnym kwadrancie brzucha.

Struktura należy do zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. Jest częścią dróg żółciowych składających się z przewodów wątrobowych i pozawątrobowych. Struktura z jednej strony przylega do miąższu wątroby, a z drugiej leży wolno w jamie otrzewnej, pokryta cienką błoną surowiczą zwaną otrzewną.

Rolą pęcherzyka żółciowego jest magazynowanie produkowanej w wątrobie żółci, także jej zagęszczanie oraz uwalnianie po jedzeniu w celu wspomagania trawienia tłuszczów (żółć pozwala na rozbicie cząstek tłuszczu na mniejsze, co pomaga w lepszym wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. To możliwe, ponieważ ma właściwości emulgujące).

2. Przyczyny ropniaka pęcherzyka żółciowego

Ropniak pęcherzyka żółciowego to zaawansowane zapalenie pęcherzyka żółciowego. Jest powikłaniem ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Powstaje, gdy w wyniku zablokowania odpływu treści z pęcherzyka zebrany w nim płyn ulega zakażeniu.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego to zespół objawów związanych ze stanem zapalnym w obrębie pęcherzyka żółciowego. Dochodzi do niego wskutek namnożenia się bakterii.

3. Ropniak pęcherzyka żółciowego – objawy

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego objawia się silnym bólem w górnej części brzucha lub nawet w jego prawej górnej części. Ból czasami jest odczuwany też pod łopatką lub w plecach. Ból jest podobny do kolki żółciowej, ale trwa znacznie dłużej.

Ropniakowi pęcherzyka żółciowego towarzyszy stały ból zlokalizowany pod prawym łukiem żebrowym. Pozostałe objawy to gorączka, nudności i wymioty. Możliwe są dreszcze i żółtaczka. Gdy pojawia się ropień, pęcherzyk jest wyraźnie powiększony i napięty, a gorączka dochodzi do 40°C. Choroba przebiega z dreszczami oraz wyraźną obroną mięśniową.

4. Ropniak pęcherzyka żółciowego – leczenie i diagnostyka

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, tak jak i ropniak pęcherzyka żółciowego, wiąże się ze wzrostem wskaźników stanu zapalnego. Wyniki badań laboratoryjnych wskazują na takie nieprawidłowości jak wzrost liczby białych krwinek (leukocytów) oraz wskaźników cholestazy (zastoju żółci), takich jak GGTP i fosfataza alkaliczna.

W rozpoznaniu duże znaczenie mają nie tylko wyniki badań laboratoryjnych, badanie przedmiotowe i podmiotowe w gabinecie lekarskim (wywiad lekarski i badanie fizykalne. Uwaga! W czasie badania palpacyjnego obserwuje się obronę mięśniową i objaw Chełmońskiego.

W rozpoznaniu duże znaczenie mają wyniki badań obrazowych. Podstawową procedurą uwidaczniającą nieprawidłowości w obrębie pęcherzyka żółciowego jest USG (ultrasonografia), także RTG. Badania pozwalają na określenie szerokości dróg żółciowych, poszerzenie których dowodzi utrudnionego odpływie żółci.

Ropniak pęcherzyka żółciowego, tak jak ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego wymaga podawania antybiotyków, leków przeciwbólowych i rozkurczających. Osoby ze zdiagnozowanym ostrym zapaleniem woreczka żółciowego potrzebują dożylnego nawadniania i utrzymywania ścisłej diety płynnej.

Kolejnym etapem terapii jest leczenie operacyjne, czyli usunięcie pęcherzyka żółciowego. Ponieważ ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego czy ropniak jest pilnym wskazaniem do zabiegu, ten jest przeprowadzany w ciągu kilku dni od pojawienia się objawów.

Nie istnieją domowe metody leczenia ani ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, ani ropniaka pęcherzyka żółciowego.

5. Choroby pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy, choć jest narządem stosunkowo niewielkich rozmiarów, narażony jest na wiele patologii. To nie tylko ropniak pęcherzyka żółciowego czy ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego (z obecnością lub bez obecności kamieni żółciowych), ale:

Wszelkie dolegliwości, które nasuwają podejrzenie choroby pęcherzyka żółciowego wymagają skontaktowania się z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze