Sieć szpitali. Wielka reforma zdrowia rządu PiS (WIDEO)
PiS chce stworzyć sieć szpitali. Jest to pomysł ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. NFZ opublikował listę wybranych placówek, które mają ją stworzyć. Lista placówek będzie aktualna od 1 października 2017 do 30 czerwca 2021 roku. Szpitale spoza listy będą mogły stawać do konkursów na kontrakty na leczenie. Obejrzyj materiał i dowiedz się więcej.
W sieci szpitali znajdą się tylko te placówki, które spełnią odpowiednie kryteria. Sieć szpitali będzie składała się z kilku poziomów systemu zabezpieczeń świadczeń. Pierwszy to szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, trzeci to szpitale wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale ogólnopolskie, onkologiczne, pediatryczne i pulmonologiczne.
Placówki, które znajdą się w sieci szpitali będą miały gwarantowaną umowę z NFZ na cztery lata. Szpitale, które nie znajdą się w sieci, będą mogły starać się o kontrakt z NFZ na leczenie w trybie konkursowym. Ten, kto znajdzie się w systemie, nie będzie martwił się o pieniądze. Z kolei brak pieniędzy na dany oddział będzie oznaczał jego likwidację.
Na funkcjonowanie sieci szpitali przeznaczone będzie około 93 procent środków, z których finansowane jest leczenie szpitalne. Szpital nie będzie miał płacone od liczby wyleczonych, a na ogólnych zasadach ryczałtu. Ile pieniędzy dostaną placówki? Wysokość ryczałtu będzie zależała od dotychczasowej aktywności szpitala.
"Chaos, dłuższe kolejki i upadek szpitali" - tak nową ustawę oceniają organizacje pozarządowe. Dla ministra Konstantego Radziwiłła sieć szpitali to "droga porządkowania służby zdrowia w Polsce". Resort zdrowia tłumaczy, że chce lepiej dysponować pieniędzmi na leczenie Polaków. Ustawa o sieci szpitali wchodzi w życie 1 października 2017 roku.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.