Trwa ładowanie...

Skuteczne leczenie gardła

Avatar placeholder
04.04.2019 14:11
Skuteczne leczenie gardła
Skuteczne leczenie gardła (123RF)

Zapalenie gardła najczęściej występuje w sezonie jesienno-zimowym. Wówczas jesteśmy najbardziej narażeni na różne infekcje i grypę. W przebiegu choroby możemy odczuwać dyskomfort w postaci bólu gardła. Jednak są na to skuteczne sposoby. Jak leczyć przeziębione gardło?

1. Przyczyny zapalenia gardła

Zapalenie i ból gardła przeważnie wywołane są przez wirusy. Do zakażenia najczęściej dochodzi w czasie kontaktu z chorymi osobami, które kaszląc lub kichając, roznoszą zarazki (droga kropelkową). Przeziębione gardło może być konsekwencją występowania bakterii – paciorkowca. Ten rodzaj zapalenia gardła występuje u około 4-10 proc. dorosłych. Najwięcej przypadków można zaobserwować u dzieci w wieku szkolnym – około 15 proc. Zdarza się, że u osób dorosłych występuje ból gardła przez podrażnienie kwaśną treścią pokarmową (refluks żołądkowo-przełykowy), przez palenie papierosów czy alergię (np. katar sienny).

2. Objawy zapalenia gardła

Objawy bólu gardła mogą być różne – zależą przede wszystkim od przyczyn. Wirusowe zapalenie gardła daje objawy takie jak: kaszel, chrypka, katar, zapalenie spojówek, bóle mięśni i stan podgorączkowy. Przy wirusowym zapaleniu gardła ból jest piekący, kłujący, piekący, a czasami utrudnia przełykanie.

Natomiast przy bakteryjnym zapaleniu gardła występują wysoka gorączka (powyżej 38 st. C), ropa na migdałkach, silny ból gardła oraz powiększone węzły chłonne szyi. Przeziębione gardło w wyniku działania paciorkowców zwykle przebiega bez kataru i kaszlu.

Skuteczne leczenie gardła
Skuteczne leczenie gardła

3. Domowe sposoby na ból gardła

Istnieje wiele sposób na przeziębione gardło. Przeważnie wirusowe zapalenie ustępuje samo w ciągu tygodnia. W tym czasie można zmniejszyć ból gardła, stosując spraye, tabletki do ssania lub naturalne płukanki. Jednym ze sposobów leczenia gardła są napary z rumianku, szałwii lub tymianku. Pomogą zmniejszyć objawy, likwidując obrzęk błony śluzowej, a także działają przeciwzapalnie i odkażająco. Jak stosować płukanki? Wystarczy zaparzyć pod przykryciem przez 15 minut łyżkę ziół, pozostawić do ostygnięcia i wypłukać gardło.

Ponadto możemy wyeliminować bakterie dzięki płukance z soli. W tym celu należy wymieszać szklankę wody z solą i płukać kilka razy dziennie. Nie każdy polubi ten smak, dlatego można zastosować inne rozwiązanie. W ostudzonej wodzie należy rozpuścić miód i pić małymi łykami. Ponadto skutecznym sposobem na walkę z bólem gardła są inhalacje z dodatkiem kilku kropel olejku (np. mentolowego). Spray należy aplikować na błonę śluzową gardła 2-3 razy dziennie. Dzięki temu możemy szybko zwalczyć ból gardła i odzyskać komfort w ciągu dnia.

4. Spray na przeziębienie

Domowe sposoby nie zawsze pomagają, dlatego warto wybrać specjalistyczne preparaty. Jednym z nich jest spray do gardła, na przykład Apicold z propolisem. Skutecznie łagodzi podrażnienia i stany zapalne oraz tworzy warstwę ochronną dzięki zawartości gliceryny, która przylega do błony śluzowej jamy ustnej i gardła. W aptece znajdziemy wiele preparatów na przeziębione gardło. Warto zdecydować się na spray o właściwościach bakteriobójczych, antywirusowych oraz grzybobójczych chociażby dzięki zawartości propolisu. Dobrym dodatkiem pozostawiającym uczucie świeżości jest olejek eteryczny z mięty pieprzowej.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze