Skutki uboczne antydepresantów

Skutki uboczne antydepresantów są różne w poszczególnych grupach leków przeciwdepresyjnych. Jedne z nich działają bardziej toksycznie na organizm, drugie mniej. Działania niepożądane leków antydepresyjnych nie pojawiają się wtedy, gdy stosowane są one zgodnie z użyciem. Czasami z niewielkim nasileniem mogą wystąpić w początkowym etapie leczenia. Skutki uboczne są wynikiem zatrucia organizmu lekiem, przy zażywaniu zbyt często lub zbyt dużych dawek terapeutycznych. Objawy niepożądane antydepresantów mogą pojawić się także w wyniku ich nieodpowiedniego połączenia ze sobą lub spożycia z niektórymi pokarmami. Może wystąpić tzw. zespół serotoninowy czy tzw. efekt serowy (efekt sera).

Polecane wideo:

Objawy niepożądane TLPD

Skutki uboczne trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (TLPD) obejmują zarówno objawy psychiczne i neurologiczne, jak i objawy somatyczne. Zaliczamy do nich:

1. objawy psychiczne i neurologiczne:

 • senność lub bezsenność,
 • niepokój,
 • stany lękowe,
 • zaburzenia koncentracji,
 • upośledzenie pamięci,
 • podniecenie psychoruchowe,
 • zespół ośrodkowy antycholinergiczny, objawiający się majaczeniem i zaburzeniami świadomości,
 • objawy submaniakalne (przejście fazy depresyjnej w maniakalną).

2. objawy neurologiczne:

 • napady drgawkowe,
 • silne drżenie mięśniowe, szczególnie drżenia rąk,
 • objawy pseudoparkinsonowskie (zespół Parkinsona),
 • mioklonie,
 • napadowe dyskinezy,
 • parestezje (mrowienie).

3. objawy somatyczne:

 • działanie kardiotoksyczne: wieloogniskowe zaburzenia rytmu serca, tachykardia, arytmia, niedotlenienie serca,
 • objawy atropinopodobne, do których zaliczamy m.in. suchość błon śluzowych, suchość skóry, zaburzenia akomodacji oka, rozszerzenie źrenic, trudności w oddawaniu moczu, a nawet zatrzymanie moczu (bezmocz),
 • ortostatyczny spadek ciśnienia,
 • odczyny skórne, jak świąd, rumień,
 • osłabienie lub zwiększenie apetytu,
 • niestrawność, nudności,
 • zaparcia,
 • obniżenie potencji.

Wszystkie te działania niepożądane TLDP związane są z tym, iż leki te to nieselektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i adrenaliny. Oprócz blokowania receptorów serotoninowych, hamują także przyłączenie się neuroprzekaźników do receptorów histaminowych, adrenergicznych alfa-1 oraz muskarynowych.

Ze względu na te działania występuje szereg przeciwwskazań do stosowania TLPD. Są to:

Objawy niepożądane SSRI

Skutki uboczne selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego (SSRI) są mniejsze w porównaniu do TLPD, ze względu na ich wybiórcze działanie wobec receptorów serotoninowych oraz adrenergicznych. Działania niepożądane SSRI to:

Przeciwwskazania do stosowania SSRI to:

SSRI nie wolno zażywać łącznie z TLPD lub z inhibitorami MAO, ze względu na możliwość wystąpienia bardzo silnych objawów zatrucia. Jest to tzw. zespół serotoninowy. Wynika on z bardzo dużej ilości serotoniny w mózgu. Pojawiają się: zaburzenia świadomości, zwiększone napięcie mięśniowe, drgawki, hipertermia, dreszcze, poty, podwyższony nastrój, tzw. wesołkowatość.
Leki te blokują także enzymy cytochromu P540 w wątrobie, dlatego też mogą dawać szereg interakcji z innymi lekami.

Objawy niepożądane inhibitorów MAO

Skutki uboczne inhibitorów monoaminoksydazy (MAO) zależą od konkretnej generacji tych leków. Generacja I inhibitorów MAO, do której należą leki nieselektywne, blokujące zarówno MAO-A, jak i MAO-B, wykazują silne działanie hepatotoksyczne. Dają także liczne interakcje z innymi lekami, jak np. opioidy czy środki znieczulenia ogólnego. Najbardziej charakterystycznym zespołem objawów niepożądanych jest tzw. efekt serowy. Leki te hamują metabolizm niektórych aminokwasów, głównie tyraminy, w wyniku czego pojawiają się silne, niebezpieczne przełomy nadciśnieniowe. Ze względu na to, przy zażywaniu takich leków nie wolno spożywać serów pleśniowych, czerwonego wina, owoców cytrusowych, bananów, ślimaków i innych produktów spożywczych zawierających tyraminę.
Leków przeciwdepresyjnych nie wolno nagle odstawić, ponieważ mogą pojawić się także wtedy działania niepożądane. Zarówno przy rozpoczynaniu leczenia, jak i kończeniu leki przeciwdepresyjne należy odstawiać stopniowo.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Rajtar - Cynke G. (red.) Farmakologia, Wydawnictwo CZELEJ, Lublin 2007, ISBN: 978-83-60608-77-7

Leki antydepresyjne

Komentarze (19)
~hejhej
~hejhej 8 miesięcy temu

rozwalają mnie opinie "Skutki uboczne są wynikiem zatrucia organizmu lekiem, przy zażywaniu zbyt często lub zbyt dużych dawek terapeutycznych". Każdy człowiek jest inny i każdy ma inny organizm. Ja nawet dostając 1/4 dawki normalnie stosowanej u dorosłych mam duzo skutków ubocznych

Odpowiedz
~Selenne
~Selenne 10 miesięcy temu

@~qqq: to nie jest tak do końca.. Ja miałam ostre objawy somatyczne: dretwienie ciała, problemy z oddychaniem, mocne skurcze zoladka, dretwienia twarzy i jezyka, wymioty, uczucie kolotania serca i bez Aceprixu byłoby ciezko. Ani ja, ani mój lekarz nie chcieliśmy, żebym go zażywała, ale objawy nerwicy pojawiały sięn każdej nocy i czasem w ciągu dnia. Nie mogłam normalnie funkcjonowac, chodzić do pracy czy chociazby wyspać się, Teraz go odstawiam po 5 miesiącach stosowania i czekam co będzie dalej. Może po jakiś innych pigułach jest tak, ze zarzyjesz i jest kolorowo, ale nie po takich lekach gdzie na poczatku stosowania objawy nasilają się do 1 miesiąca, w moim przypadku. Także dopóki nie spotka nas coś takiego, to łatwo jest oceniać kogoś bo nawet człowiek nie ma pojęcia, że coś takiego istnieje i niszczy normalne funkcjonowanie i sprowadza zycie do tego, ze wzywane jest pogotowie kilka razy w tygodniu. Ludzie ptrzechodzą w życiu przez różne drastyczne doświadczenia, traumy czy nieustający stres. Mozno bym się zastanowiła przed wrzucaniem wszystkich do jednego wora. Świat jest cała paletą barw, a nie tylko czarno- biały.

Odpowiedz
~abc
~abc 11 miesięcy temu

Gdyby nie leki przeciwdepresyjne i sport ,to pewnie nie byłoby mnie na tym świecie.Jak dopada Cię depresja to jest to nie do opisania dla osoby zdrowej.Przygnębienie jakby umarł Ci ktoś bliski,nie możesz spać,masz lęki,nie masz siły i motywacji aby się ogolić ,umyć,wyjść z domu i nachodzi Cię pragnienie śmierci ,która jest w Twoim odczuciu końcem cierienia i słodkim snem.

Odpowiedz
~daihat
~daihat 11 miesięcy temu

Zawsze znajdzie się idiota, który stwierdzi że złotym środkiem na wszystko jest zdrowa dieta, sport i pozytywne myślenie. Tak to bardzo ważny aspekt i niezbędny krok leczenia, nikomu to jednak nie pomoże z ciężką depresją czy nawet anhedonią kiedy nic nie ma żadnej wartości a depresją zabija i mentalnie, społecznie i dosłownie.. Dla wielu farmakologia jest niezbędnym krokiem, niestety to prawda że ssri są rozdawane jak witamina C, są nieskuteczne i mają masę efektów ubocznych. Zacząłem właśnie faszerowanie się moklobemidem, mam cichą nadzieję na powolny powrót do świata żywych.

Odpowiedz
~lucy
~lucy 11 miesięcy temu

@~qqq: No tak ,widac ze ty jestes zdrowy,wiec nierozumiesz czlowieka chorego,niezycze ale gdyby tak ciebie zlapala choroba psychiczna ,jakas deprecha z lekami to bieglbys do psychiatry w podskochach byleby jakas ulge doznac,niemasz chyba pojecia jak cierpia tacy ludzie miedzy innymi i ja,pozdrawiam

Odpowiedz
~lucynka
~lucynka ponad rok temu

@~ofiara psychiatrii: to fakt .Ja wzielam wczoraj pierwsza tabl.Citalopramu .mialam rozpoczac tym leczenie depresji,bo kiedys pare lat temu mialam epizod depresji po ataku nerwcy z lekami i tak jakos,wtedy bralam mirtazapine pol roku lekko ja odstawilam i efekty byly dobre ,przez 9lat zadnych lekow i panik,(Mirtazapina troche byla usypiajaca ale to na poczatku bylo tez wskazane,uspokojenie.Do niedawna niemialam problemow z niczym ani ze snem ani zadnych lekow ...tylko jakies wypalenie sie zaczelo,jakies uciekanie przed swiatem ,stresem,znajomymi ...wiec Depresja i citalopram...no i sie zaczela JAZDa juz po pierwszej tabletce,niepokoj .leki ,sciskanie ,bole glowy nawet splatanie jakies mysli,koszmar,slowem cala paleta ubocznych,dowleklam sie do pani doktor ,a ona mowi ze mam przetrzymac ,to tylko na poczatku...poszlam sobie,meczylam sie caly dzien,w nocy spalam nerwowo budzilam sie ,czujac jakies drzenia ciala,lekkie skurcze miesni,pomyslalam ze chyba lepiej przerzucic sie na Dziurawiec albo spowrotem sprubowac mirtazapine ,z nia niemialam takich jazd,albo zyc z ta deprecha,ale citalopramu juz niewziela a na drugi dzien jeszcze sie zle czuje,niewiem co bedzie dalej.Pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje
Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Wpływ antydepresantów na mózg

„New Scientist" donosi, iż działając na receptory glukokortykoidowe neuronów, leki antydepresyjne prowadzą do zwiększenia liczby komórek nerwowych (...) , jak bez leku. Znaczenie odkrycia Odkrycie brytyjskich...

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Wpływ antydepresantów na pamięć emocjonalną

emocjonalną. Leki starej generacji nie dawały podobnych wyników. Wiedza uzyskana z tego odkrycia może pomóc w doborze odpowiednich leków pacjentom cierpiącym na zaburzenia poznawcze.

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Antydepresanty nowej generacji

Antydepresanty nowej generacji to tzw. atypowe leki przeciwdepresyjne. Różnią się od starszych grup - TLPD, SSRI, SNRI, inhibitory MAO (...) , że działanie serotoniny skierowane jest tylko na receptory 5HT-1, co jest...

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Antydepresanty a alkohol

działanie toksyczne alkoholu, a także zwiększone są skutki niepożądane środków antydepresyjnych. Pojawiają się m.in. stany lękowe, zaburzenia snu, zachowania (...) Antydepresanty i alkohol - czy można je łączyć? Większość...

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Leki antydepresyjne

... Rodzaje leków antydepresyjnych leki trójpierścieniowe (imipramina, klomipramina, amitryptylina, dibenzepina, dezypramina (...) Leki antydepresyjne...

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych

. Spis treści Rodzaje leków przeciwdepresyjnych trójcykliczne leki przeciwdepresyjne - stosowanie leków z tej grupy (...) stosowania tego typu leków. Po leki antydepresyjne...

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

W których krajach ludzie łykają najwięcej antydepresantów?

Zjednoczone nie zostały uwzględnione w analizie OECD, ale wiadomo, że w tym państwie 11 proc. obywateli w wieku powyżej 12 lat zażywa tabletki antydepresyjne (...) . Co więcej w USA tylko około jedna trzecia osób z ciężką depresją bierze...

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Antydepresanty a ciąża

Antydepresanty a ciąża - czy leki przeciwdepresyjne mają wpływ na ciążę? Niestety tak. Większość leków psychotropowych przenika przez łożysko (...) , jakieś leki psychotropowe, np. uspokajające, bez zaleceń lekarskich....

Leki antydepresyjne - działanie, rodzaje

Ziołowe antydepresanty

Ziołowe antydepresanty

emocjonalne. Co to są ziołowe antydepresanty? Ziołowe środki antydepresyjne to preparaty lecznicze lub suplementy diety zawierające wyciągi (...) z różnych części roślin leczniczych, których składniki aktywne mają potencjalne...

Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich

Jak wyleczyć depresję?

fazie brania antydepresantów pojawiają się skutki uboczne, co może zniechęcić część pacjentów. Nie należy natomiast przerywać leczenia przed całkowitym (...) , lecz musi być leczona farmakologicznie....