Ślinienie podczas snu. Jakie są przyczyny?
Zdrowy sen to podstawa dobrego funkcjonowania za dnia i w nocy. Niektórzy cierpią z powodu dziwnej i krępującej dolegliwości. Gdy śpią, z ich ust cieknie ślina. Czy jest to powód do niepokoju?
1. Przyczyny ślinienia się we śnie
Ślinienie się przez sen może utrudniać życie osobiste. Jest to co najmniej krępujące, gdy dzielimy z kimś pokój lub łóżko. Problem ślinienia przez sen może świadczyć o różnych dolegliwościach.
Co najczęściej powoduje ściekanie śliny z otwartych ust podczas snu?
Oto najczęstsze przyczyny:
- zła pozycja podczas snu,
- stres za dnia,
- zły stan gardła,
- alergie,
- problemy trawienne,
- zażywane leki,
- picie alkoholu przed snem.
2. Pozytywne strony ślinienia się przez sen
Nocne ślinienie może również wskazywać na to, że nasz sen jest wyjątkowo dobry i głęboki. Choć ślina może wydawać się nieestetyczna, to w rzeczywistości nie ma w niej nic złego. Ślina cieknąca z ust to wyraz dobrze przespanej nocy.
Mokra poduszka o poranku wskazuje na to, że nie doszło we śnie do mimowolnych ruchów mięśni szczęki czy do zaciskania zębów, a więc organizm jest rozluźniony i wypoczęty.
Zobacz też: Sposoby na sen
Lekarz Jan Karol Cichecki na lamach WP abcZdrowie zauważa: "Takie ślinienie przy otwartych nocą ustach może być fizjologiczne, problem jednak jest możliwy do rozwiązania przy wyjaśnieniu przyczyn takiej formy zasypiania".
Specjalista podaje potencjalne przyczyny problemu: "Otwieranie ust w czasie snu może wynikać z niedoboru tlenu, niedotlenienia organizmu w trakcie jego trwania lub być przyczyną zmniejszonego napięcia mięśni podniebienia, co przejawiać się będzie również chrapaniem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą wynikać z problemów ogólnomedycznych (np: nadwaga, nieprawidłowa higiena snu w tym spożywanie alkoholu przed zaśnięciem), laryngologicznych lub narządowych".
Jeśli skala problemu nocnego ślinienia wydaje się zbyt duża, wówczas można odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje, czy należy podejmować dalszą diagnostykę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.