Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Śmierć Polki w Chinach. Rodzina Irminy Mateńskiej chce sprowadzić ciało do Polski

Irmina Mateńska była nauczycielką języka angielskiego, która pracowała w Chinach. Niestety, matka dziewczyny otrzymała niedawno od konsula wiadomość - jej córka zmarła. Rodzinie zależy, aby pochować Irminę w Polsce. Na transport ciała dziewczyny potrzeba aż 30 tys. zł.

Zobacz film: "Choroby, które mogą doprowadzić do zgonu w ciągu doby"

1. Śmierć Polki w Chinach

Irmina Mateńska ukończyła wydział Europeistyki na Uniwersytecie we Wrocławiu. Jej plany na życie nie ograniczały się jednak wyłącznie do starego kontynentu. Wyjechała do Azji, by uczyć dzieci języka angielskiego.

Najpierw uczyła w szkole w Indiach. W zeszłym roku pojechała do Chin, by tam podjąć się pracy w szkole. Niestety, rodzina otrzymała od konsulatu RP w Chinach informację, że ich córka nie żyje.

Irmina zmarła w Chinach (Zrzutka.pl)
Irmina zmarła w Chinach (Zrzutka.pl)

Zobacz też Szczepienia przed wyjazdem do Chin

Sprowadzenie ciała do Polski to koszt ok. 30 tysięcy złotych. Dlatego bliscy Irminy postanowili uruchomić zbiórkę pieniędzy, która ma na celu szybkie zebranie kwoty. Dlaczego czas w tym przypadku jest tak ważny? Wszystko przez epidemię nowego typu koronawirusa w Chinach.

2. Koronawirus z Chin

Dotychczas, tylko w Wuhan stwierdzono aż 48 tysięcy zachorowań na wirusa. W kraju panuje stan zagrożenia, w związku z czym, Chińczycy nie przetrzymują długo ciał zmarłych w kostnicach. Jeśli po zwłoki nie zgłosi się nikt z rodziny, są one chowane w zbiorowych grobach. W niektórych częściach Chin mogą być nawet kremowane.

W Chinach trwa walka z nowym typem koronawirusa (iStock)
W Chinach trwa walka z nowym typem koronawirusa (iStock)

Zobacz też Koronawirus z Chin. Sytuacja na miejscu oczami Polaków

3. Polacy lubią pomagać

Na szczęście, Polscy internauci ruszyli ze wsparciem. Zbiórka zorganizowana na jednym z portali crowdfundingowych osiągnęła już 117 proc. celu, dzięki czemu rodzina otrzymała niezbędne pieniądze, by skutecznie ściągnąć ciało do kraju. Procedury potrwają najprawdopodobniej kilka dni.

Irminę uda się sprowadzić do Polski, dzięki pomocy internauty (Zrzutka.pl)
Irminę uda się sprowadzić do Polski, dzięki pomocy internauty (Zrzutka.pl)

Teraz konsul w Chinach musi wydać specjalnie zezwolenie na przewóz zwłok lub prochów. Rodzina musi zebrać odpowiednie dokumenty, takie jak akt zgonu, zaświadczenie medyczne, że zgon nie miał związku z chorobą zakaźną, zaświadczenie z zakładu pogrzebowego i zezwolenie lokalnych władz na przewóz ciała.

Rodzina nie podaje przyczyny zgonu kobiety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy