Sok z ziemniaka - właściwości zdrowotne, przeciwwskazania, skutki uboczne
Sok z ziemniaka to naturalne remedium na wiele dolegliwości. Działa odżywczo nie tylko na skórę, ale również na włosy. Reguluje też produkcję kwasów żołądkowych. Czy sok z ziemniaka ma jakiekolwiek skutki uboczne? Jak często można spożywać sok z ziemniaka?
- 1. Czy sok z ziemniaka jest bogaty w składniki odżywcze?
- 2. Jakie właściwości zdrowotne ma sok z ziemniaka?
- 2.1. Sok z ziemniaka na wrzody, problemy z żołądkiem i refluks
- 2.2. Sok z ziemniaka na włosy
- 2.3. Sok z ziemniaka na problemy skórne
- 3. Sok z ziemniaka – przeciwwskazania
- 4. Sok z ziemniaka na pasożyty?
- 5. Skutki uboczne soku z ziemniaka
- 6. Jak często sięgać po sok z ziemniaka?
1. Czy sok z ziemniaka jest bogaty w składniki odżywcze?
Ziemniaki są bogate w wiele witamin i składników mineralnych, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oto niektóre z głównych substancji odżywczych zawartych w ziemniakach:
- witamina C – wspiera syntezę kolagenu, przyspiesza gojenie się ran oraz złamań. Dodatkowo, witamina C chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnym rodników. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo.
- witaminy z grupy B – w ziemniakach znaleźć można różne witaminy z grupy B, takie jak tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3), kwas pantotenowy (B5) i pirydoksyna (B6). Te substancje odgrywają kluczową rolę w metabolizmie energetycznym, funkcji układu nerwowego, produkcji czerwonych krwinek i zdrowiu skóry.
- potas – ten minerał pomaga wyregulować ciśnienie krwi, zachować równowagę elektrolitową organizmu. Jest niezbędny dla zdrowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego
- wapń – bierze też udział w procesie krzepnięcia krwi i przekazywaniu bodźców nerwowo–mięśniowych.
- żelazo – wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, wspiera funkcjonowanie układu nerwowego.
- fosfor –pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Podobnie jak wapń, jest kluczowy dla układu kostnego.
- magnez – wpływa na przewodnictwo nerwowe, układ sercowo-naczyniowy i kurczliwość mięśni.
2. Jakie właściwości zdrowotne ma sok z ziemniaka?
Jakie są korzyści zdrowotne spożywania soku z ziemniaka? Na co pomaga ten naturalny preparat? Okazuje się, że mikstura na bazie popularnego warzywa wykazuje szereg leczniczych właściwości, które mogą poprawić stan naszego zdrowia. Sok z ziemniaka:
- wykazuje działanie antygrzybicze,
- działa przeciwutleniająco, zwalcza wolne rodniki,
- przeciwdziała powstawaniu zmarszczek,
- poprawia kondycję skóry, paznokci oraz włosów,
- wykazuje działanie przeciwzapalne,
- przeciwdziała łupieżowi oraz innym problemom skóry głowy.
- wspiera działanie układu immunologicznego,
- przeciwdziała problemom układu pokarmowego,
- przeciwdziała miażdżycy,
- opóźnia procesy starzenia organizmu,
2.1. Sok z ziemniaka na wrzody, problemy z żołądkiem i refluks
Sok z ziemniaka może pomóc w łagodzeniu bólu żołądka, zgagi i wrzodów żołądka.
Zawiera on substancje o właściwościach łagodzących, które mogą pomóc w redukcji podrażnień i zapaleń w układzie pokarmowym. Sok z ziemniaka na refluks to również dobre rozwiązanie. Kilka łyżek soku na bazie tego warzywa po posiłku może zredukować objawy choroby refluksowej. Mikstura pomaga też zmniejszyć uczucie ciężkości w żołądku.
2.2. Sok z ziemniaka na włosy
„Wcierka” w postaci soku z ziemniaka reguluje pH skóry głowy, działa antygrzybiczo i przeciwzapalnie. Regularne stosowanie takiego kosmetyku skutkuje brakiem łupieżu oraz poprawą kondycji włosów. Co ciekawe, sok z ziemniaka stosowany na skalp, przyspiesza porost włosów, a także zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu.
2.3. Sok z ziemniaka na problemy skórne
Ziemniak ma właściwości przeciwzapalne i kojące, dlatego sok z ziemniaka może być stosowany zewnętrznie w leczeniu różnych chorób skórnych. Może pomóc w złagodzeniu objawów trądziku, egzemy, oparzeń słonecznych i łagodzić swędzenie i podrażnienie skóry.
3. Sok z ziemniaka – przeciwwskazania
Czy sok z ziemniaka polecany jest wszystkim osobom, również tym z chorobami autoimmunologicznymi? Otóż, nie. Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tego naturalnego preparatu. Soku na bazie ziemniaków powinny przede wszystkim unikać osoby dotknięte cukrzycą (ze względu na obecność cukru w tym warzywie). Dodatkowo osoby z przewlekłym zapaleniem żołądka nie powinny stosować tego naturalnego preparatu.
4. Sok z ziemniaka na pasożyty?
Na wielu forach można przeczytać, że sok z ziemniaka jest naturalnym lekarstwem zwalczającym pasożyty. Niestety, nie jest to prawdą. Choć napój wykazuje działanie przeciwzapalne oraz detoksykujące, nie jest w stanie zwalczyć pasożytów bytujących w organizmie człowieka. W przypadku zakażenia pasożytami zalecana jest terapia środkami farmaceutycznymi. Najczęściej stosuje się jeden z dwóch leków – niklozamid lub prazykwantel.
5. Skutki uboczne soku z ziemniaka
Sięganie po sok z ziemniaka w nadmiarze może wywołać skutki uboczne, podobnie jak spożywanie nieprawidłowo przechowywanego soku. Najczęściej występującymi działaniami ubocznymi są: nudności, wymioty, rozwolnienie oraz gorączka.
6. Jak często sięgać po sok z ziemniaka?
W celach leczniczych zalecane jest picie tylko jednej szklanki soku preparatu dziennie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.