Sterydy a alkohol - czym są sterydy, skutki łączenia alkoholu z lekami sterydowymi
Sterydy a alkohol to temat, który nurtuje wielu pacjentów stosujących leki steroidowe np. w przebiegu stwardnienia rozsianego, alergicznego nieżytu nosa czy egzemy. Czy połączenie leków sterydowych z napojami zawierającymi alkohol jest niebezpieczne?
1. Czym są sterydy?
Sterydy, znane również jako steroidy to rodzaj związków zawierających kwasy tłuszczowe. Steroidy charakteryzujące się budową czteropierścieniową cenione są ze względu na swoje silne właściwości przeciwzapalne.
Wskazaniami do stosowania leków sterydowych mogą być takie schorzenia jak:
- stwardnienie rozsiane,
- alergiczny nieżyt nosa,
- toczeń,
- zapalenia stawów, tkanki mięśniowej,
- egzema,
- atopowe zapalenie skóry,
- choroby zapalne jelit np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna
- przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Warto zaznaczyć, że sterydy, a dokładnie hormony steroidowe występują naturalnie w ludzkim ciele. Stanowią składnik mięśni, tkanki tłuszczowej, kości, mózgu. Są produkowane przez nadnercza, niewielkie gruczoły dokrewne położone nad górnymi biegunami nerek.
Sterydy anaboliczne w sporcie bywają stosowane jako doping farmakologiczny. Najczęściej po tego rodzaju sterydy sięgają kulturyści oraz ludzie trenujący lekkoatletykę. Sterydy anaboliczne bywają stosowane także przez ludzi uprawiających sporty siłowe, gdzie dużą rolę odgrywa wysoka wytrzymałość mięśni.
Stosując leki nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że mogą one wchodzić w interakcje z innymi farmaceutykami, żywnością lub alkoholem. Na KtoMaLek.pl sprawdzisz, czy Twoje leki wchodzą w interakcje i jak bardzo są one istotne.
2. Leki sterydowe a alkohol
Wielu pacjentów zastanawia się czy przy sterydach można pić alkohol. Warto zdawać sobie sprawę, że sterydy i alkohol to dość niebezpieczne połączenie. Nie należy łączyć ze sobą obu tych substancji ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia:
- zaburzeń żołądkowo-jelitowych,
- huśtawek nastroju,
- uszkodzenia wątroby,
- uszkodzenia nerek,
- krwawienia w obrębie układu pokarmowego,
- niestabilności emocjonalnej,
- wybuchów agresji,
- odwodnienia organizmu,
- dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej,
- wysokiego ciśnienia tętniczego krwi.
Napojów alkoholowych nie należy łączyć nie tylko ze sterydami, ale również z lekami przeciwpadaczkowymi. Informację tę powinny zapamiętać osoby chcące się dowiedzieć czy można pić alkohol przy padaczce.
W przypadku pacjenta chorego na epilepsję już po jednorazowym spożyciu etanolu może dojść do zwiększenia stężenia substancji przeciwpadaczkowej we krwi oraz nasilenia skutków ubocznych.
Picie alkoholu przez dłuższy czas w połączeniu z lekami na epilepsję może z kolei skutkować obniżeniem poziomu fenytoiny we krwi. Taka terapia jest nieskuteczna, ponieważ każde podtrucie tkanki nerwowej u pacjentów z epilepsją może nasilić objawy chorobowe.
3. Z czym jeszcze nie należy łączyć sterydów?
Leków sterydowych, ani sterydów anabolicznych nie powinno łączyć się z następującymi substancjami farmakologicznymi:
- lekami moczopędnymi,
- lekami przeciwdrgawkowymi,
- lekami antyhistaminowymi,
- niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.