Przejdź na WP

Sterylizacja kotki – wskazania, przygotowanie do zabiegu, opieka

Sterylizacja kotki to chirurgiczne usunięcie jajników i macicy. Zabieg pozwala ograniczyć rozwój ropomacicza i endometriozy, a także zapobiega rujom.

Zobacz film: "Kocia gwiazda w sieci"

spis treści

1. Sterylizacja kotki – wskazania do zabiegu

Sterylizacja kotki to zabieg chirurgicznego wycięcia narządów rozrodczych, w tym jajników i macicy. Zapobiega chorobom niechcianym rujom, które kotki mogą znosić wyjątkowo boleśnie. Kilkukrotne ruje w ciągu roku wycieńczają organizm matki i zwiększają ryzyko raka sutka, stany zapalne macicy i jej wypadnięcie, czemu zapobiegnie sterylizacja.

Sterylizacja kotki wyeliminuje też zupełnie nowotwory i torbiele jajników, ropomacicze, a także raka prostaty i jąder u samców.

Blizna pooperacyjna
Blizna pooperacyjna

Blizny to częsta i przykra pamiątka po wykonaniu określonego zabiegu operacyjnego.

zobacz galerię

Sterylizacja ma również duże znaczenie w przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt. Wysterylizowane zwierzę nie spłodzi kolejnych miotów, a warto wiedzieć, że kotka może zajść w kolejną ciążę już kilkanaście dni po porodzie. Sterylizacja kotki zahamuje też cieczkę, co zapobiegnie często bolesnym dla zwierząt stosunkom płciowym.

2. Sterylizacja kotki – kiedy?

Kotka, którą poddajemy zabiegowi sterylizacji powinna być przed pierwszą rują albo tuż po niej. Wówczas zminimalizujemy ryzyko nowotworów sutków i endometriozy. Sterylizacja wykonana później nie przyniesie takiego efektu.

Wiek 8-9 miesięcy jest najbardziej optymalnym dla przeprowadzenia sterylizacji kotki. Nie wolno sterylizować zwierzęcia w trakcie rui – unikniemy zaburzeń hormonalnyc. Uważajmy też sterylizując matkę karmiącą. Zabieg wiąże się z szeregiem komplikacji, a kocięta zostają pozbawione pokarmu.

Pierwsze objawy raka jajnika. Każda kobieta musi to wiedzieć
Pierwsze objawy raka jajnika. Każda kobieta musi to wiedzieć [7 zdjęć]

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest,...

zobacz galerię

3. Sterylizacja kotki – przygotowanie do zabiegu

Zabieg sterylizacji kotki jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Przed każdym zabiegiem tego typu konieczne jest wprowadzenie 12 h głodówki. W tym czasie kot powinien pić wodę, którą odstawiamy ok. 4 h przed zabiegiem sterylizacji.

Po dokładnym badaniu w gabinecie weterynaryjnym kotka zasypia, a chirurg przygotowuje pole operacyjne, goląc i dezynfekując brzuch. Następuje wycięcie macicy i jajników, czyli sterylizacja.

4. Sterylizacja kotki – opieka po zabiegu

Po zabiegu sterylizacji kotki zostaje rana, którą trzeba odpowiednio zabezpieczyć i często odkażać. Koty rozdrapują i liżą bolące miejsce, dlatego należy maksymalnie ograniczyć dostęp pazurów i pyska do rany.

Sterylizacja kotki zapobiegnie bolesnym rujom
Sterylizacja kotki zapobiegnie bolesnym rujom (123RF)

Po wybudzeniu z narkozy po sterylizacji, kot nie powinien dostawać jedzenia przez kolejne 24 h. Poimy zwierzę tylko wodą.

Zabieg sterylizacji wymaga wprowadzenia odpowiedniej diety, by rana szybciej się goiła. Gotowe diety dostępne są w lecznicach weterynaryjnych, jednak jeśli będziemy pamiętać o zapewnieniu kotu zdrowych, lekkostrawnych posiłków, kot szybciej dojdzie do siebie.

Ranę po zabiegu sterylizacji zabezpieczamy bandażem albo specjalnym ubrankiem. Warto też zastosować kołnierz, który skutecznie uniemożliwi rozlizywanie rany. Kołnierze ograniczają jednak ruchy zwierzęcia i mogą wywoływać niepotrzebny stres. Kilka dni po zabiegu sterylizacji kot powinien być uważną obserwacją i troskliwą opieką.

Zobacz też

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy