Trwa ładowanie...

Stres odczuwasz w… jelitach? To może być IBS

 Agnieszka Gotówka
12.03.2024 08:22
Płatna współpraca z marką Health Labs Care
Stres odczuwasz w… jelitach? To może być IBS
Stres odczuwasz w… jelitach? To może być IBS (Adobe Stock)

Bóle brzucha, biegunki na zmianę z zaparciami, a to wszystko podlane codziennym stresem. To nie zwykła niestrawność, a IBS - choroba przewlekła, która znacząco osłabia komfort życia. Dowiedz się o niej więcej i naucz się z nią walczyć.

Co to jest IBS (zespół jelita drażliwego)?

IBS (irritable bowel syndrome), czyli zespół jelita drażliwego, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji gastroenterologicznych. Według niektórych badań dotyka nawet 20 proc. ludności krajów rozwiniętych [1]. Trudno jednak o rzetelne statystyki, bo wielu z nas bagatelizuje objawy tego schorzenia. Wiadomo, że zdecydowanie częściej chorują kobiety.

Choroba może się ujawnić w każdym wieku, choć najczęściej bywa rozpoznawana u ludzi stosunkowo młodych, w trzeciej i czwartej dekadzie życia [2].

Jakie są objawy i przyczyny występowania IBS?

Według Kryteriów Rzymskich IV zespół jelita drażliwego rozpoznaje się wówczas, gdy od trzech miesięcy co najmniej raz w tygodniu występuje ból brzucha, któremu naprzemiennie towarzyszą biegunki i zaparcia.

Do objawów tych dołączyć mogą:

  • uczucie dyskomfortu lub pełności,
  • wzdęcia,
  • skurcze w jamie brzusznej,
  • parcie na stolec,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia z wydalaniem śluzu.

Na rozwój IBS wpływ ma kilka czynników, jednak za kluczowe uznaje się styl życia i stres. Wiadomo, że objawy tej choroby częściej występują u osób z zaburzeniami psychoemocjonalnymi. Nie bez znaczenia są też: dieta, przebyte infekcje (zwłaszcza salmonella lub zakażenie Escherichia coli) i skłonność genetyczna.

Ważną rolę w patogenezie IBS odgrywają też zaburzenia mikrobioty jelitowej. Dowiedziono, że w jelitach osób z IBS mniejsza jest ilości korzystnych bakterii rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, większa natomiast ilość bakterii rodzaju Streptococcus, Escherichia coli i Clostridium spp. Obserwuje się też zmiany proporcji między bakteriami typu Firmicutes a Bacteroidetes, na niekorzyść tych ostatnich [3].

IBS nierzadko towarzyszy SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. W jego przebiegu różnorodność mikrobioty jelitowej zostaje zaburzona (występuje nadmierna liczba bakterii tlenowych i beztlenowych kolonizujących jelito cienkie).

IBS a SIBO – jak odróżnić te dwa schorzenia?

W przypadku SIBO intensywny rozrost bakterii powoduje wzmożoną fermentację węglowodanów i wytwarzanie gazów, które napinając ścianę jelita, wywołują dyskomfort, a nawet ból w jamie brzusznej [4]. Do tych objawów niekiedy dołączają wzdęcia, biegunka, zaburzenia trawienia, odbijanie i niestrawność, oddawanie gazów.

By rozpoznać SIBO, wykonuje się wodorowy test oddechowy, który pozwala określić poziom gazów w wydychanym powietrzu, takich jak wodór lub metan, które powstają w wyniku fermentacji substratu podawanego pacjentom doustnie: laktulozy lub glukozy. Z kolei w przypadku IBS należy się kierować wymienionymi wcześniej Kryteriami Rzymskimi.

SIBO, podobnie zresztą jak IBS, nie należy bagatelizować. Nieprawidłowo pracujące jelita to wyższe ryzyko niedokrwistości z niedoboru żelaza, niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i witaminy B12, jak również zaburzenia koncentracji i osłabienie, mające wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Dieta w IBS. Na co zwrócić uwagę?

Dieta w przypadku IBS powinna polegać na eliminacji produktów, które mają wysoki poziom FODMAP (czyli słabo wchłanialnych, łatwo fermentujących, krótkołańcuchowych węglowodanów i polioli). Mówiąc prościej, unikać trzeba źródeł fruktozy (np. syropu fruktozowego, miodu), laktozy (np. mleka i jogurtów), fruktanów i galaktanów (są obecne przede wszystkim w zbożach, np. pszenicy, jęczmieniu, życie, oraz w czosnku, cebuli i warzywach kapustnych), a także ksylitolu i sorbitolu.

Leczenie IBS jest złożone i wymaga działania na kilku polach. Ważna jest zarówno modyfikacja diety, jak i redukcja stresu, aktywność fizyczna i wsparcie mikrobioty jelit, w czym pomóc może odpowiednio dobrany probiotyk.

Czy istnieje dobry probiotyk na IBS?

Cennym wsparciem dla jelit przy IBS jest probiotyk. Tych w aptekach jest całe mnóstwo, jednak istotne jest, by wybrać taki preparat, który ma dobrze przebadane szczepy o udowodnionym działaniu. Wybierając probiotyk dla dorosłych, warto też kierować się ilością bakterii w poszczególnych szczepach, a nie ilością różnych szczepów (im jest ich więcej, tym większe ryzyko nasilenia objawów IBS).

Wymagania te spełnia suplement diety ProbioticMe IBS, który jako jedyny na polskim rynku zawiera wyselekcjonowany szczep Bacillus coagulans NORDBIOTIC™ BC300. Jest odpowiedni zarówno dla osób z IBS, jak i SIBO.

Jest to też probiotyk na jelita o udowodnionym działaniu. Randomizowane, podwójnie ślepe badanie kontrolowane placebo, w którym wzięło udział 120 dorosłych pacjentów z rozpoznanym IBS, wykazało, że szczep Bacillus coagulans BC300 przyczynił się do zmniejszenia nasilenia objawów, takich jak uczucie przelewania, problemy z wypróżnianiem, bóle brzucha. Efekty terapii probiotycznej utrzymywały się nawet 4 tygodnie po jej zakończeniu [5].

Obecny w preparacie ProbioticMe IBS szczep NORDBIOTIC™ BC300 jest odporny na działanie kwasu solnego w żołądku. Jest też bezpieczny i dobrze tolerowany.

ProbioticMe IBS to suplement diety idealny dla osób z IBS i SIBO, ale też tych, które są narażone na stres, przyjmują leki wywołujące dysbiozę jelit (np. antybiotyki lub inhibitory pompy protonowej). Dostępny jest na Health Labs Care.

**Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.**

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Płatna współpraca z marką Health Labs Care
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze