Trwa ładowanie...

Struny ścięgniste i rzekome

Zarówno struny ścięgniste jak i struny rzekome są prawidłowymi elementami budowy mięśnia sercowego.

Zobacz film: "Budowa serca - struna rzekoma"

spis treści

1. Struny ścięgniste

Struny ścięgniste to twory w postaci nitek łączące mięśnie brodawkowate komór serca z płatkami zastawek.

Wewnętrzna powierzchnia komór serca nie jest gładka, ale wyrzeźbiona różnymi typami beleczek mięśniowych. Cześć z nich tworzy mięśnie brodawkowate. Szyty tych mięśni łączą się za pomocą strun ścięgnistych z brzegami płatków zastawek. Takie rusztowanie zapobiega wywijaniu się płatków w czasie, gdy zastawka się zatrzaskuje.

Zawał mięśnia sercowego w obrębie mięśnia brodawkowego może doprowadzić do zerwania się struny ścięgnistej i ostrej niedomykalności zastawki. Jest to bardzo poważne powikłanie zawału mięśnia sercowego.

2. Struny rzekome

Struny rzekome maja budowę podobną do strun ścięgnistych. Różnica polega na ich przebiegu, a mianowicie nie łączą mięśni brodawkowatych z łatkami zastawek, ale przebiegają poprzecznie, łącząc wspomniane mięśnie ze ścianą komory. Struny rzekome są często wykorzystywane przez układ bodźcoprzewodzący serca jako swego rodzaju "droga na skróty".

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza