Trwa ładowanie...

Sumamigren – działanie, skład, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
28.02.2023 11:16
Sumamigren to lek przeciwmigrenowy.
Sumamigren to lek przeciwmigrenowy. (Źródło zdjęcia: Pixabay, autor zdjęcia: Peggy_Marco)

Sumamigren to lek przeciwmigrenowy. Zawarta w nim substancja czynna, sumatryptan, zwęża naczynia obszaru ukrwienia tętnicy szyjnej. Ich rozszerzenie jest prawdopodobnie przyczyną migreny. Sumatryptan łagodzi ból głowy oraz inne dolegliwości, takie jak nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Leku nie należy stosować zapobiegawczo. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Sumamigren?

Sumamigren to lek na migrenę dostępny na receptę. Stosuje się go doraźnie, w celu zwalczania napadu migreny. Nie można go zażywać w celu zapobiegania napadom migrenowym.

Substancją czynną leku jest sumatryptan, który należy do grupy leków zwanych tryptanami. To swoisty i wybiórczy agonista receptorów serotoninowych 5-HT1. Receptory te występują głównie w naczyniach krwionośnych obszaru ukrwienia tętnicy szyjnej. Substancja wybiórczo je zwęża oraz hamuje aktywność nerwu trójdzielnego. Tym samym sumatryptan łagodzi ból głowy i inne objawy związane z migreną, w tym nudności, nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Zobacz film: "Migrenowe bóle głowy a zatoki"

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Skład leku Sumamigren

Lek Sumamigren jest dostępny jako Sumamigren 50 mg i Sumamigren 100 mg. Każda tabletka powlekana Sumamigren 50 mg zawiera 50 mg sumatryptanu (Sumatriptanum) w postaci 70 mg bursztynianu sumatryptanu. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: laktoza jednowodna (123,5 mg w każdej tabletce powlekanej), lak czerwieni koszenilowej (E 124).

Każda tabletka powlekana Sumamigren 100 mg zawiera 100 mg sumatryptanu (Sumatriptanum) w postaci 140 mg bursztynianu sumatryptanu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: laktoza jednowodna (247 mg w każdej tabletce powlekanej).

3. Dawkowanie leku Sumamigren

Sumatryptan należy stosować tylko u pacjentów po rozpoznaniu migreny, jak najszybciej po wystąpieniu jej napadu. Tabletki należy połykać w całości popijając wodą. Działanie leku rozpoczyna się po około 30 minutach od momentu przyjęcia.

Zalecaną doustną dawką sumatryptanu jest 50 mg, choć u niektórych pacjentów wymagane jest podanie dawki 100 mg. Dawka maksymalna leku wynosi 300 mg na dobę, a u osób z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby 50 mg na dobę.

Dorośli powinni stosować 50–100 mg jednorazowo. Co istotne, w przypadku bólu nieustępującego po podaniu dawki jednorazowej nie należy przyjmować dawki kolejnej podczas trwania tego samego napadu. Można wówczas zastosować paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub niesteroidowe leki przeciwzapalne.

W przypadku nawrotu bólu drugą dawkę leku Sumamigren można podać w ciągu kolejnej doby, jednak nie wcześniej niż po upływie 2 godzin od przyjęcia dawki pierwszej.

Sumatryptan jest wskazany do leczenia napadu migreny jako jedyny lek i nie należy go podawać jednocześnie z ergotaminą lub pochodnymi ergotaminy.

4. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Sumamigren jest:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
  • przebyty zawał serca,
  • przebyty udar mózgu,
  • przemijający napad niedokrwienia mózgu,
  • choroba niedokrwienna serca lub objawy z nią związane,
  • skurcz naczyń wieńcowych (dławica Prinzmetala),
  • choroby naczyń obwodowych,
  • umiarkowane i ciężkie nadciśnienie,
  • niekontrolowane łagodne nadciśnienie tętnicze,
  • stosowanie inhibitorów MAO równolegle lub w ciągu ostatnich 14 dni,
  • równoległe stosowanie ergotaminy, jej pochodnych lub innych agonistów receptora 5-HT1,
  • ciężka niewydolność wątroby.
  • wiek.

Leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia oraz u osób starszych (po 65. roku życia). Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania sumatryptanu w postaci tabletek powlekanych u dzieci w wieku poniżej 10 lat nie zostało ustalone. W przypadku osób starszych wprawdzie nie wykazano znaczących różnic w farmakokinetyce między seniorami a osobami młodszymi, jednak do czasu zebrania szczegółowych danych klinicznych stosowanie substancji w tej grupie pacjentów nie jest zalecane.

Wykazano, że po podaniu podskórnym sumatryptan przenika do mleka. Dlatego, aby zminimalizować wpływ leku na niemowlę, w okresie do 12 godzin od przyjęcia sumatryptanu należy unikać karmienia piersią, a odciągnięte w tym czasie mleko wylać.

Ze stosowaniem leku wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak nagłe, krótkotrwałe zaczerwienienie twarzy, zawroty głowy, uczucie słabości, zmęczenie, a także senność, ból mięśni, nudności lub wymioty, zaburzenia czucia, uczucie gorąca lub zimna bądź duszność. Nie występują one u wszystkich pacjentów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze