Świerzb - charakterystyka, objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

Świerzb objawia się zazwyczaj swędzeniem skóry i czerwoną wysypką. Chociaż świerzb kojarzy nam się z osobami niedbającymi o higienę i żyjącymi w złych warunkach, tak naprawdę świerzb może stać się problemem każdego. Dowiedz się więcej o tej świerzbie i sprawdź, jak ją leczyć.

Świerzb - charakterystyka

Świerzb to choroba zakaźna, którą wywołuje pasożyt o nazwie świerzbowiec ludzki. Zagnieżdża się on w naskórku, a następnie ryje kanaliki, w których później samice świerzbowca składają jaja. Po pewnym czasie wylęgają się kolejne pasożyty, które również drążą naskórek. Świerzbowce najlepiej czują się w ciepłych i niedostępnych miejscach oraz fałdach skórnych, takich jak pachwiny, pępek, narządy rodne, między palcami, wokół talii, na pośladkach oraz pod piersiami.

Zobacz film: "Czym jest świąd?"

Szacuje się, że na świecie na świerzb choruje aż 300 milionów ludzi. Jak przenoszą się świerzbowce? Do zakażenia świerzbem dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą, zwłaszcza podczas współżycia, spania w jednym łóżku czy noszenia tych samych ubrań.

Kto najczęściej choruje na świerzb? Wśród niektórych grup ryzyko zachorowania na świerzb jest wyższe. Świerzb dotyczy osób pracujących w dużych skupiskach ludzkich (np. w wojsku), a także dzieci uczęszczających do przedszkoli i świetlic.

Choroby, które powodują problemy skórne

Wysypka, swędzenie, drobne krostki na całym ciele - problemy skórne mogą sygnalizować znacznie poważniejsze choroby niż ci się wydaje. Nie bagatelizuj...

Świerzb - objawy

W przypadku świerzbu objawy związane są z bytnością pasożytów na skórze. Pasożyty pozostawiają na skórze swoje odchody, na które organizm reaguje silną reakcją alergiczną, a chory czuje silne swędzenie skóry. W konsekwencji zaczyna się intensywnie drapać i w ten sposób powstają nadżerki naskórka zwane przeczosami. Dla świerzbu objawy typowe to też zaczerwienienie, wysypka, pęcherzyki oraz grudki na skórze. U dzieci spowodowane świerzbem objawy i zmiany najczęściej występują na dłoniach i podeszwach stóp.

Objawy świerzbu pojawiają się po 3-4 tygodniach od zarażenia świerzbem i nasilają się w cieple – w czasie snu, po kąpieli, po powrocie do domu. Najczęściej świąd skóry rozprzestrzenia się na większe powierzchnie ciała, ponieważ drapiąc się, chory przenosi pasożyty, a świerzb może objąć nawet całe ciało (poza plecami i twarzą, ponieważ świerzb bardzo rzadko występuje w tych miejscach).

Świerzb - rozpoznanie

Zaczerwienienie oraz swędzenie skóry to objawy wielu chorób skórnych, dlatego czasem trudno jest postawić właściwą diagnozę. Silne drapanie powoduje rany na skórze, które bardzo często ulegają nadkażeniu bakteryjnemu (głównie przez gronkowce i paciorkowce), co utrudnia rozpoznanie choroby. Charakterystyczne są za to dla świerzbu przeczosy, po których lekarz pierwszego kontaktu może rozpoznać świerzb i skierować chorego do dermatologa.

Lekarz na pewno zapyta, czy objawy nasilają się po ciepłej kąpieli oraz czy inni domownicy również skarżą się na świąd. Jeśli występują takie okoliczności, możemy być pewni, że mamy do czynienia ze świerzbem. Pewność można uzyskać, dokładnie przyglądając się skórze chorego. W razie wątpliwości wystarczy w sieci wpisać frazę świerzb zdjęcia, aby szybko znaleźć fotografie, które ułatwią nam postawienie diagnozy. W przypadku świerzbu zdjęcia pokażą nam nory i kanaliki w naskórku. Jeśli to samo dostrzeżemy u domowników, wówczas wiadomo, że zaatakował świerzbowiec.

Świerzb - leczenie

Wczesne rozpoznanie świerzbu umożliwia skuteczne leczenie. W przypadku świerzbu, leczenie najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Udajmy się więc do lekarza jak najszybciej, czyli po pojawieniu się pierwszych oznak. Należy pamiętać o tym, że świerzb to problem wszystkich osób, które mieszkają razem. Ubrania i pościel domowników muszą zostać uprane w wysokiej temperaturze. Należy też dokładnie umyć i zdezynfekować wszystkie sprzęty, które służą całej rodzinie (np. wannę, deskę klozetową, naczynia).

Gdy mamy doczynienia ze świerzbem leczenie obejmuje najczęściej stosowanie kremów i maści przeciwko pasożytom. Bardzo skuteczne są produkty na bazie permetryny, lindanu oraz związków siarki. Te preparaty na świerzb należy równomiernie rozsmarować na skórze całego ciała, zwłaszcza w miejscach, gdzie mogą bytować pasożyty. Chorzy na świerzb biorą również leki przeciwhistaminowe, które redukują swędzenie skóry. Jeśli u chorego na świerzb doszło do nadkażenia bakteryjnego, lekarz może zlecić zażywanie antybiotyków.

Choroby skóry u dzieci (prezentacja edukacyjna)

Czym są choroby skóry? Zastanawiasz się, czym jest ta wysypka, guzek czy pręga na skórze twojego dziecka? Za chorobami skóry wieku dziecięcego kryją...

Pomocne mogą się okazać również domowe sposoby na świerzb, czyli tabletki z wyciągiem z pokrzywy, kąpiele z dodatkiem krochmalu lub płatków kukurydzianych. Do kąpieli warto także dodać olejki eteryczne – lawendowy, cynamonowy, z drzewa herbacianego. Swędzącą skórę można przemywać ziołowymi naparami na bazie tymianku, wrotyczu, macierzanki, szałwii, arniki oraz babki wąskolistnej.

Świerzb - profilaktyka

Świerzb to choroba zakaźna, dlatego najlepszą formą profilaktyki jest unikanie kontaktu z osobami zarażonymi. Należy pamiętać również o tym, że świerzbowiec ludzki może żyć na przedmiotach, z którymi chory miał kontakt, dlatego nie należy dotykać pościeli, ubrań, ręczników i przedmiotów osobistych zarażonej świerzbem osoby.

Nawet, jeśli nikt w naszym otoczeniu nie choruje na świerzb, możemy podjąć proste działania, które uchronią nas przed tą chorobą. Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia higiena – pasożyty i inne drobnoustroje nie lubią czystości. Poza tym należy często i regularnie zmieniać pościel, piżamę, ręczniki, a w czasie podróży i przebywania w dużych skupiskach zawsze używać własnych przedmiotów osobistych.

Komentarze (7)
~Tomek
~Tomek około miesiąca temu

@~makka: Polecam Novoscabin lub Skinscabin - cena z 15-25 zł i od razu możesz rozpocząć kurację. Lekarz pewnie będzie znał ten preparat, bo jest on często używany, więc od razu mu powiedź, że ten stsosowałaś.

Odpowiedz
~Alice
~Alice 5 miesięcy temu

Pomocy. Złapałam świerzb w pracy. Nie wiem od kogo. Poszłam do dermatologa i przepisała mi maść siarkowa ale ona jeszcze bardziej podraznila mi skórę więc pojechałam do szpitala i tam przepisano mi w butelkach po syropie maść. Jest trochę lepiej ale nadal swędzi. Muszę wrócić we wtorek do pracy a szefowa patrzy się na nie jak na brudasa. Może ja coś źle stosuje ta maść? Moja mama nie kazała się smarować rodzeństwu bo nie są chorzy. Nie wiem co mam robić. Jestem w takiej desperacji że postanowiłam nawet TO zakończyć. Pomóżcie proszę.

Odpowiedz
~makka
~makka 8 miesięcy temu

Miałam styczność z osoba która na to cierpi i już zauważyłam te same dolegliwości u siebie. Do lekarza kolejka, tydzień oczekiwania. Czy może ktoś polecic preparat bez recepty który mogłabym stosowac do tego czasu?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby zakaźne i pasożytnicze
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby zakaźne i pasożytnicze
Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby, które przenoszą ptaki

Choroby, które przenoszą ptaki

mogą przenosić choroby, na które same nie zawsze zapadły. Są to zarówno schorzenia wywoływane przez wirusy, grzyby, jak i bakterie, zakaźne i pasożytnicze (...) Choroby odzwierzęce Kto...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Filarioza

- epidemiologia, diagnostyka, objawy, FnRRRKDN, Lublin 2005, ISBN 83-921869-9-0, Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL (...) -2279-7, Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D.,...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Cholera - przyczyny, objawy, leczenie

, Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0, Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zakażenia (...) . Zakażenia - obraz kliniczny, rozpoznanie,...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zika infekuje komórki nerwowe odpowiedzialne za tworzenie się czaszki

Komórki grzebienia nerwowego czaszki, które dają podstawę do budowy kości i tkanki chrzęstnej czaszki, są podatne na wirus Zika, donoszą naukowcy Stanford University School of Medicine w "Cell Host & Microbe". Odkrycie dokonane dzięki infekowaniu...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Dur wysypkowy

Dur wysypkowy, określany również tyfusem plamistym, to groźna choroba zakaźna, która może być przyczyną ciężkich epidemii, a nawet śmierci wielu (...) -88771-43-4, Boroń-Kaczmarska A. Choroby zakaźne...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Listerioza - przyczyny, objawy, leczenie

., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0 (...) wzmacniających odporność (jak np. mleczko pszczele). Virella G. Mikrobiologia i choroby...