Szarańcza może wyczuć nowotwór. Zajmuje to mniej niż sekundę
Naukowcy z Michigan State University opisali nowy sposób na natychmiastowe wykrywanie komórek nowotworowych u ludzi. Odkryli, że neurony węchowe szarańczy błyskawicznie rozpoznają wczesne zmiany nowotworowe u ludzi. Eksperci twierdzą, że odkrycie może w przyszłości posłużyć jako narzędzi do wykrywania nowotworów na bardzo wczesnym etapie, kiedy szanse na całkowite wyleczenie są największe.
1. Szarańcza może wyczuć nowotwór
Na łamach serwisu BioRXiv ukazała się publikacja naukowców z Michigan, w której opisują system, mogący w przyszłości okazać się pomocny w diagnozie nowotworów. Badacze twierdzą, że dzięki elektrodom podłączonym do neuronów węchowych szarańczy, można rozpoznać np.raka jamy ustnej. Jak tłumaczą, wystarczy zbadać oddech pacjentów, i na podstawie zmian w aktywności elektrod umieszczonych w czułkach owadów, da się rozpoznać raka na wczesnym etapie.
Dzieje się tak dlatego, że szarańcza jest w stanie reagować na wydychane przez człowieka lotne związki organiczne świadczące o tym, że w ludzkim organizmie rozwija się nowotwór. Owady mogą nie tylko potwierdzić obecność komórek nowotworowych, lecz także określić ich rodzaj. Co więcej, zajmuje im to jedynie 0,2 sekundy.
Locusts Can Smell Cancer, And It Could Give Us a Brilliant New Way to Save Lives https://t.co/hyCiaP0N7W
— ScienceAlert (@ScienceAlert) August 9, 2022
2. Szarańcza wparciem dla onkologii?
Dotychczas szarańcza okazała się skuteczna w diagnozowaniu raka jamy ustnej, ale naukowcy już żywią nadzieję na to, że w najbliższym czasie opracowana przez nich nieinwazyjna metoda będzie wykorzystywana do rozpoznawania także innych nowotworów.
Jak twierdzą, nie wykluczone, że urządzenia oparte na detektorach wykorzystujących mechanizmy zaobserwowane u owadów będą mogły ocalić życie milionów pacjentów.
A jak to bywa w medycynie - im szybciej wykryje się zmiany wskazujące na nowotwór, tym większe są szanse na powrót do zdrowia.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.