Szczepionka na uzależnienia

Pismo Molecular Therapy donosi o innowacyjnej szczepionce opracowanej przez naukowców z Weill Cornell Medical College. Jest to pierwsza na świecie skuteczna szczepionka przeciwko uzależnieniom.

spis treści

1. Działanie szczepionki

W skład szczepionki wchodzą wirusy prowadzące do przeziębienia połączone z cząsteczkami przypominającymi kokainę. Obecność wirusów pobudza produkcję przeciwciał w organizmie, które przyłączają się do składników szczepionki, w tym do narkotyku i tym samym hamują jego transport do mózgu. Dzięki temu działanie narkotyku zostaje zablokowane i nie wywołuje on już charakterystycznych doznań. To właśnie obecność w szczepionce cząsteczki podobnej do kokainy stanowi o skuteczności szczepienia. Aktywowany przez wirus przeziębienia układ immunologiczny dzięki drugiemu składnikowi szczepionki uczy się reagować na kokainę jak na wrogie ciało obce.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

2. Przyszłość szczepionki

Nowa szczepionka przeciwko uzależnieniom przeszła już z pozytywnymi rezultatami badania na myszach. Obecnie czekają ją jeszcze badania kliniczne, jednak jej twórcy są przekonani, że sprawdzi się również u ludzi. Jeśli wszystkie testy zakończą się sukcesem, przy użyciu nowej szczepionki można będzie walczyć z uzależnieniem od kokainy, heroiny, nikotyny i opioidów. Jedna jej dawka zapewni ochronę przed uzależnieniem na 13 tygodni.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy