Trwa ładowanie...

Szczepionka na uzależnienia

Pismo Molecular Therapy donosi o innowacyjnej szczepionce opracowanej przez naukowców z Weill Cornell Medical College. Jest to pierwsza na świecie skuteczna szczepionka przeciwko uzależnieniom.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

spis treści

1. Działanie szczepionki

W skład szczepionki wchodzą wirusy prowadzące do przeziębienia połączone z cząsteczkami przypominającymi kokainę. Obecność wirusów pobudza produkcję przeciwciał w organizmie, które przyłączają się do składników szczepionki, w tym do narkotyku i tym samym hamują jego transport do mózgu. Dzięki temu działanie narkotyku zostaje zablokowane i nie wywołuje on już charakterystycznych doznań. To właśnie obecność w szczepionce cząsteczki podobnej do kokainy stanowi o skuteczności szczepienia. Aktywowany przez wirus przeziębienia układ immunologiczny dzięki drugiemu składnikowi szczepionki uczy się reagować na kokainę jak na wrogie ciało obce.

2. Przyszłość szczepionki

Nowa szczepionka przeciwko uzależnieniom przeszła już z pozytywnymi rezultatami badania na myszach. Obecnie czekają ją jeszcze badania kliniczne, jednak jej twórcy są przekonani, że sprawdzi się również u ludzi. Jeśli wszystkie testy zakończą się sukcesem, przy użyciu nowej szczepionki można będzie walczyć z uzależnieniem od kokainy, heroiny, nikotyny i opioidów. Jedna jej dawka zapewni ochronę przed uzależnieniem na 13 tygodni.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.