Trwa ładowanie...

Tak sprawiasz, że mózg się szybciej starzeje. Dr Jerzy Bajko, neurolog ostrzega

 Maciej Rugała
Maciej Rugała 01.12.2022 16:25
Te 4 rzeczy powoli wykańczają twój mózg
Te 4 rzeczy powoli wykańczają twój mózg (Getty Images / Twitter)

Sprawiają, że mózg się szybciej starzeje i nie chodzi tylko o używki czy niezdrowe produkty w naszej diecie. Neurolog dr Jerzy Bajko zdradza, jakie nawyki szkodzą temu ważnemu organowi i sprawiają, że nasz mózg przestaje pracować na pełnych obrotach. Jakich zachowań warto unikać, aby starość dla mózgu nie przyszła za wcześnie?

spis treści

1. Rzeczy, które postarzają mózg

Szybkie tempo życia i niezdrowe nawyki przyczyniają się do tego, że nasz układ nerwowy działa coraz gorzej. Sprawia to, że powyżej pewnego wieku myślimy coraz wolniej, trudno jest nam się skoncentrować, a zadania, które niegdyś wypełnialiśmy w mig, nie wydają się już takie łatwe. Jest jednak kilka nawyków, które zdaniem eksperta, w sposób szczególny sprawiają, że nasz mózg będzie szybko tracił na sprawności.

- Pierwszą szkodliwą rzeczą jest unikanie aktywności fizycznej. Również toksyny, takie jak nikotyna czy alkohol bardzo przyczyniają się do starzenia mózgu. Duże znaczenie ma tu także żywienie. Nadciśnienie i cukrzyca działają też na niekorzyść, więc warto unikać diety im sprzyjającej. Jest niestety też wiele rzeczy, na które nie mamy wpływu w tej kwestii, są to czynniki genetyczne, które powodują zaburzenie czynności korowych prowadzących np. do choroby Alzheimera - tłumaczy dr Jerzy Bajko, neurolog

Zobacz film: "Wasze zdrowie - odc. 2. Jak smog wpływa na organizm?"

Chociaż wiele leży w genach, to unikanie szkodliwych nawyków może uchronić przed zbyt szybkim starzeniem mózgu. Również niedobór snu powoduje, że nasz mózg traci na sprawności. Sen jest konieczny dla regeneracji nie tylko mięśni, ale także serca i mózgu. Mózg może wtedy uporządkować zyskane w ciągu dnia informacje oraz wypocząć po intensywnym, niekiedy także stresującym dniu.

2. W jaki sposób mózg się starzeje?

Mózg postarza wiele konkretnych procesów. Jednym z nich jest zbyt małe jego natlenienie, dlatego też ruch na świeżym powietrzu jest ważny nie tylko dla ciała, ale i umysłu. Gdy komórka nerwowa ma niewystarczającą ilość tlenu – obumiera. Również zdrowie naczyniowe ma tu znaczenie, ponieważ chorzy na miażdżycę są nie tylko zagrożeni udarem, ale także ich wydolność umysłowa może być ograniczona.

Używki jak alkohol lub wyroby tytoniowe także przyczyniają się do pogorszenia stanu układu krążenia, a w następstwie - do osłabienia kondycji naszego mózgu. Dodatkowo regularne nadużywanie alkoholu ma wpływ na tkankę mózgową, która kurczy się i niszczy. Dlatego też osoby cierpiące na chorobę alkoholową. zaczynają mieć problemy nie tylko z koncentracją, ale także z radzeniem sobie z emocjami. Jest to spowodowane uszkodzeniami w wielu obszarach mózgu. Również toksyny zawarte w papierosach powodują nadmierne powstawanie wolnych rodników uszkadzających mózg.

Nie bez znaczenia jest tu dieta. Tłuste potrawy, duża podaż cukrów prostych w produktach żywnościowych dodatkowo osłabia nasz mózg, czego konsekwencje mogą być dostrzegalne na starość. Aby się przed tym uchronić, warto do diety włączać ryby morskie, jajka, orzechy oraz owoce jagodowe. Zawarte w nich substancje odżywcze wspomagają nasz mózg i mogą spowolnić jego starzenie.

Zdrowie mózgu wspomaga także wspomniany sen, jednak nie tylko jego ilość, ale i jakość jest ważna. Podjadanie tuż przed snem czy długie godziny patrzenia w ekran laptopa lub smartfonu, mogą pogorszyć nasz sen. Przekłada się to następnie na zdrowie naszego mózgu, któremu nie pozwalamy dostatecznie się zregenerować.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze