Trwa ładowanie...

Talasoterapia – kiedy, jak i gdzie korzystać z terapii morzem?

Talasoterapia jest formą leczenia uzdrowiskowego, która wykorzystuje nadmorski klimat oraz inne terapeutyczne walory morza. Doskonale sprawdza się w leczeniu schorzeń układu oddechowego, układu ruchu czy układu nerwowego. Jak działa leczenie z wykorzystaniem morskiego środowiska? Co warto wiedzieć o talasoterapii?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Co to jest talasoterapia?

Talasoterapia to w dosłownym rozumieniu terapia morzem. Termin wywodzi się z języka greckiego. Pochodzi od słowa „thalassa” oznaczającego morze oraz „therapea”, czyli terapia. Talasoterapia opiera się na współdziałaniu wielu czynników.

To forma leczenia wykorzystująca morski klimat, także piasek, błoto, wodę, muł, glony, wodorosty, a także inne substancje pochodzące z morza. Talasoterapia zaliczana jest do balneologii – leczenia przy wykorzystaniu naturalnych zasobów i klimatu. Obejmuje szereg zabiegów, wykorzystywana jest także jako forma terapii zajęciowej.

2. Jak działa talasoterapia?

Korzystne działanie na zdrowie ma samo nadmorskie powietrze. Jest nie tylko wolne od zanieczyszczeń i alergenów, ale i bogate w aerozole solankowe oraz różne ważne dla zdrowia pierwiastki, zwłaszcza jod.

Rozdrobnione kropelki wody morskiej z solami mineralnymi działają jak aerozol, który sprzyja oczyszczeniu i udrażnianiu dróg oddechowych. Jest to ze wszech miar korzystne dla błon śluzowych. Aerozol morski jest typowy dla pasa brzegowego.

Leczniczo oddziałuje nawet szum fal. Wycisza, pozwala się odprężyć i zregenerować. Samopoczucie poprawia również odpowiednia dawka witaminy D, pojawiająca się w organizmie wskutek działania promieni słońca.

Chłodne kąpiele w wodzie morskiej hartują i wzmacniają naturalne mechanizmy obronne organizmu. To również doskonały masaż. Ponadto woda morska umożliwia wnikanie do organizmu witamin oraz minerałów.

To głównie związki sodu, magnezu, wapnia i potasu. To z kolei zwiększa przepływ krwi oraz metabolizm, sprzyja odnowie komórek. Woda morska jest prawdziwą skarbnicą minerałów niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu.

Korzystny wpływ na skórę mają nie tylko składniki mineralne zawarte w morskiej wodzie, ale i sama sól. Działa ściągająco, może też ograniczać niektóre stany zapalne, podrażnienia. Sól wspiera leczenie chorób skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry (choć nie działa na wszystkich), łuszczyca czy trądzik.

W talasoterapii wykorzystuje się również glony i wodorosty. Ponieważ są zasobne w mikroelementy i makroelementy, wspomagają regulację poziomu wody w organizmie, oczyszczają, odświeżają i odmładzają skórę. Wykorzystuje się je do masaży antycellulitowych oraz jako składniki maseczek i peelingów.

Zobacz także:

3. Dla kogo talasoterapia?

Talasoterapia wspiera leczenie wielu chorób, poprawia ogólny stan zdrowia, także psychicznego. Polecana jest osobom, które chcą się zregenerować i odpocząć. Szczególnie zaś wskazana jest dla ludzi zmagających się ze:

 • schorzeniami dróg oddechowych, np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
 • chorobami sercowo-naczyniowymi, żylakami i obrzękami nóg, nadciśnieniem,
 • alergiami,
 • reumatyzmem,
 • grzybicą,
 • łuszczycą,
 • trądzikiem i innymi dermatozami,
 • niedoczynnością tarczycy,
 • osteoporozą,
 • schorzeniami ortopedycznymi, wymagające rekonwalescencji,
 • stany po złamaniach kości,
 • bólami kręgosłupa,
 • przemęczeniem,
 • bezsennością,
 • przepracowaniem,
 • stresem,
 • depresją,
 • niską odpornością,
 • cellulitem,
 • nadwagą,
 • otyłością.

4. Gdzie skorzystać z talasoterapii?

Aby skorzystać z dobrodziejstwa talasoterapii, warto wybrać się na urlop nad morze. Możliwy jest również wypoczynek w formie zorganizowanej, w ośrodku talasoterapii.

Aby poddać się kuracji opartej na czynnikach powiązanych z morskim środowiskiem warto zdecydować się na turnus w nadmorskim uzdrowisku czy pobyt w SPA. Kuracja zwykle ma określoną formę.

Wykorzystuje się w niej nie tylko właściwości morza: nadmorski klimat, piasek, wodę, muł, roślinność morską, błoto, ale i różne zabiegi fizykoterapeutyczne. Kurację i zabiegi nadzoruje zwykle lekarz balneolog.

W Polsce ośrodki talasoterapeutyczne zlokalizowane są w pasie nadmorskim nad Bałtykiem. Najpopularniejsze ośrodki talasoterapeutyczne na świecie są zlokalizowane w obrębie basenu Morza Śródziemnego, na przykład w Izraelu i Maroku.

Talasoterapia nie musi być przeprowadzona nad morzem. Miejsca (gabinety, ośrodki SPA, "studia piękności”), gdzie wykorzystuje się elementy talasoterapii, powstają w różnych częściach w kraju.

W ich ofercie znajdują się kąpiele w basenach z morską wodą, a także zabiegi z zastosowaniem morskich surowców (np. peelingi, okłady, maseczki z alg czy masaże morskim błotem).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza